۲۹ فروردین ۱۳۹۴، ۱۷:۰۹
کد خبر: 81575864
T T
۰ نفر

پاسخ رهبر انقلاب به 11 پرسش درباره مساله هسته‌ای

۲۹ فروردین ۱۳۹۴، ۱۷:۰۹
کد خبر: 81575864
پاسخ رهبر انقلاب به 11 پرسش درباره مساله هسته‌ای

تهران - ایرنا - به مناسبت بیانات مهم رهبر انقلاب درباره مساله هسته‌ای در روز ولادت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به یازده پرسش درباره مساله‌ی هسته‌ای با استفاده از بیانات رهبر انقلاب در چندماه اخیر پاسخ می‌دهد.

به گزارش ایرنا از دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، پرسش ها و بیانات رهبر معظم انقلاب بدین شرح می باشد؛1. چرا رهبر انقلاب با انجام «مذاكرات هسته‌ای» موافقت كرده‌اند؟

موافقت با این مذاكرات برای شكستن فضای خصمانه جبهه استكبار بر ضد ایران بود و این مذاكرات باید ادامه یابد اما همه بدانند كه با وجود ادامه مذاكرات، فعالیتهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه تحقیق و توسعه هسته ای به هیچ وجه متوقف نخواهد شد و هیچیك از دستاوردهای هسته ای نیز تعطیل بردار نیست، ضمن آنكه روابط آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران نیز باید روابط متعارف و غیرفوق العاده باشد...هدف آنها این است كه با این بهانه، فضای بین المللی را بر ضد ایران حفظ كنند و بر همین اساس بود كه با طراحی جدید دولت برای مذاكره درخصوص موضوع هسته ای موافقت شد تا این جوّ جهانی شكسته و ابتكار عمل از طرف مقابل گرفته شود و حقیقت نیز برای افكار عمومی دنیا مشخص شود. 1393/01/20

مذاكره در موضوعات خاص اشكالی ندارد؛ منتها گفتم من اعتماد ندارم، خوشبین نیستم به مذاكره، لكن میخواهند مذاكره كنند، بكنند؛ ما هم به اذن‌الله ضرری نمیكنیم. یك تجربه‌ای در اختیار ملّت ایران است كه...این تجربه ظرفیّت فكری ملّت ما را بالا خواهد برد. 1392/08/12

میگویند ما تحریم كردیم، ایران مجبور شد بیاید پای میز مذاكره، نه، [این‌طور نیست]. ما قبلاً هم اعلان كردیم، قبل از این حرفها هم ما گفتیم [كه] نظام جمهوری اسلامی درباره‌ی موضوعات خاصّی كه مصلحت بداند، با این شیطان برای رفع شرّ او و برای حلّ مشكل، مذاكره میكند؛ معنای این آن نیست كه این ملّت مستأصل شده است، ابداً. 1392/10/192. رهبر انقلاب موافق «توافق هسته‌ای» هستند یا مخالف آن؟

با وجود اینكه من خوش‌بین نبودم به مذاكره‌ی با آمریكا، با این مذاكرات موردی، مخالفت نكردم، موافقت كردم؛ از مذاكره‌كنندگان هم با همه‌ی وجود حمایت كردم، الان هم حمایت میكنم. از رسیدن به یك توافقی كه منافع ملّت ایران را تأمین كند و عزّت ملّت ایران را حفظ كند، صددرصد من حمایت میكنم و استقبال میكنم؛ این را همه بدانند. اگر كسی بگوید كه ما مثلاً با توافق یا با رسیدن به یك نقطه مخالفیم، نه، خلاف حق و خلاف واقع گفته است. اگر یك توافقی انجام بگیرد كه این توافق توافقی باشد كه منافع ملّت را، منافع كشور را تأمین بكند، بنده كاملاً با آن موافقت خواهم كرد.

البتّه این را هم ما گفتیم كه توافق نكردن بهتر از توافق بد است ــ كه این حرف را آمریكایی‌ها هم میزنند ــ این فرمول، فرمول درستی است؛ توافق نكردن از توافق كردنی كه در آن، منافع ملّت پامال بشود، عزّت ملّت از بین برود، ملّت ایران با این عظمت، تحقیر بشود [بهتر است]، توافق نكردن شرف دارد بر یك چنین توافق كردنی. 1394/01/203. نظر رهبر انقلاب درباره تیم مذاكره كننده‌ی هسته‌ای ایران چیست؟

همان‌طور كه عرض كردم بنده به مجریان امر اعتماد دارم؛ این را شما بدانید؛ این آقایانی كه مشغول كار هستند، اینها افرادی هستند مورد اعتماد ما، من در مورد آنها هیچ تردیدی [ندارم]؛ در آنچه تا حالا بودند، ان‌شاءالله بعد از این هم تردیدی به‌وجود نخواهد آمد؛ هیچ تردیدی نسبت به آنها ندارم. 1394/01/20

هیچ‌كس نباید این مجموعه‌ی مذاكره‌كنندگان ما را با مجموعه‌ی شامل آمریكا - همان شش دولت، به‌اصطلاح پنج بعلاوه‌ی یك - سازش‌كار بداند؛ این غلط است؛ اینها مأموران دولت جمهوری اسلامی ایران هستند، اینها بچّه‌های خودمان هستند، بچّه‌های انقلابند؛ یك مأموریّتی را دارند انجام میدهند. كار سختی هم هست [كه] بر عهده‌ی اینها است؛ دارند با تلاش فراوان آن كاری را كه بر عهده‌ی آنها است انجام میدهند. بنابراین نباید مأموری را كه مشغول یك كاری است و مسئول یك فرایندی است مورد تضعیف یا توهین یا بعضی از تعبیراتی كه گاهی شنیده میشود - كه اینها سازش‌كارند، و مانند اینها - قرار داد؛ نه، این حرفها نیست. 1392/08/124. علت نگرانی رهبر انقلاب نسبت به مذاكره با آمریكا چیست و چرا به آن خوشبین نیستند؟

[درباره مذاكره با آمریكا] جدّاً دغدغه دارم؛ این دغدغه ناشی از آن است كه طرف مقابل بشدّت اهل فریب و دروغ و نقض‌عهد و حركت در خلاف جهت صحیح است؛ طرف مقابل این‌جوری است. یك نمونه‌اش در همین قضیّه اتّفاق افتاد؛ بعد از آنكه كه مذاكره‌كنندگان ما مذاكره‌شان تمام شد، بعد از چند ساعت بیانیّه‌ی كاخ سفید منتشر شد در تبیین مذاكرات. این بیانیّه‌ای كه آنها منتشر كردند ــ كه اسمش را میگذارند «فكت‌شیت» ــ در اغلب موارد خلاف واقع است؛ یعنی روایتی كه اینها دارند از مذاكرات و از تفاهمهایی كه انجام گرفته است میكنند، یك روایت مخدوش و غلط و خلاف واقع است.

...من البتّه هیچ‌وقت نسبت به مذاكره‌ی با آمریكا خوش‌بین نبودم. نه از باب یك توهّم بلكه از باب تجربه؛ تجربه كردیم. حالا اگر یك روزی ــ ما كه در آن روز قاعدتاً نخواهیم بود ــ شماها ان‌شاءالله در جریان حوادث و جزئیّات و یادداشت‌ها و نوشته‌های این روزها قرار بگیرید، خواهید دید كه این تجربه‌ی ما از كجا حاصل شده؛ تجربه كردیم1394/01/20

... من به این گفتگوها خوشبین نیستم. چرا؟ چون تجربه‌های گذشته‌ی ما نشان میدهد كه گفتگو در منطق حضرات آمریكائی به این معنی نیست كه بنشینیم تا به یك راه حل منطقی دست پیدا كنیم ــ منظورشان از گفتگو این نیست ــ منظورشان از گفتگو این است كه بنشینیم حرف بزنیم تا شما نظر ما را قبول كنید! هدف، از اول اعلام شده است؛ باید نظر طرف مقابل قبول شود. لذا ما همیشه اعلام كردیم و گفتیم كه این، گفتگو نیست؛ این، تحمیل است و ایران زیر بار تحمیل نمیرود. من به این اظهارات خوشبین نیستم، اما مخالفت هم ندارم. 1392/01/015. آیا ایران با آمریكا بر سر موضوعات غیرهسته‌ای هم مذاكره می‌كند؟

این مذاكراتی كه دارد انجام میگیرد ــ كه بخشی از آن هم مذاكره‌ی با طرفهای آمریكایی است ــ فقط در موضوع هسته‌ای است؛ فقط. ما در هیچ موضوع دیگری فعلاً با آمریكا مذاكره نداریم؛ هیچ؛ این را همه بدانند؛ نه در مسائل منطقه، نه در مسائل گوناگون داخلی، نه در مسائل بین‌المللی؛ امروز فقط موضوع مورد بحث و مورد مذاكره، مسائل هسته‌ای است.

حالا، این تجربه‌ای خواهد شد؛ اگر طرف مقابل از كج‌تابی‌های معمولی خودش دست برداشت، این یك تجربه‌ای برای ما میشود كه خیلی خب، پس میشود در یك موضوع دیگر هم با اینها مذاكره كرد؛ امّا اگر دیدیم نه، این كج‌تابی‌هایی كه همیشه از اینها دیده‌ایم باز هم وجود دارد و كج‌راهه دارند میروند، خب طبعاً تجربه‌ی گذشته‌ی ما تقویت خواهد شد. 1394/01/206. سرانجام تحریم‌ها در توافق هسته‌ای چگونه باید باشد؟

در این جزئیّات مذاكرات ــ كه خیلی هم این چند ماه آینده مهم است ــ اتّفاقی كه باید بیفتد این است كه تحریمها به طور كامل و یكجا بایستی لغو بشود. اینكه یكی از آنها میگوید تحریمها شش ماه دیگر لغو میشود، یكی میگوید نه ممكن است یك سال هم طول بكشد، یكی دیگر میگوید ممكن است از یك سال هم بیشتر بشود، اینها بازیهای متعارف معمول اینها است؛ اینها هیچ قابل اعتناء و قابل قبول نیست؛ تحریمها بایستی ــ اگر چنانچه حالا خدای متعال مقدّر فرموده بود و توانستند به یك توافقی برسند ــ در همان روز توافق به‌طور كامل لغو بشود؛ این باید اتّفاق بیفتد. اگر قرار باشد كه لغو تحریمها باز متوقّف بشود بر یك فرایند دیگری، پس چرا ما اصلاً مذاكره كردیم؟ اصلاً مذاكره و نشستن پشت میز مذاكره و بحث كردن و بگومگو كردن برای چه بود؟ برای همین بود كه تحریمها برداشته بشود؛ این را باز بخواهند متوقّف كنند به یك چیز دیگری، اصلاً قابل قبول نیست. 1394/01/207. ضرورت حفظ و صنعتی‌كردن فناوری هسته‌ای چیست؟

من یك خواسته‌هایی از مسئولین داشته‌ام كه این را به آنها عرض كردم، گفتم و روی آنها اصرار دارم. یكی این مسئله است كه بدانند دستاورد كنونی هسته‌ای ما چیز باارزشی است؛ این را بدانند؛ به چشم كم‌ارزش و چیز سبك به آن نگاه نكنند؛ چیز با ارزشی است. صنعت هسته‌ای برای یك كشور، یك ضرورت است.

اینكه بعضی ازروشنفكرنماها قلم بردارند و قلم بزنند كه «آقا ما صنعت هسته‌ای را میخواهیم چه‌كار كنیم» این فریب است؛ این شبیه همان حرفی است كه زمان قاجارها وقتی نفت كشف شده بود و انگلیسها آمده بودند میخواستند نفت را ببرند، اینجا دولتمرد قاجاری میگفت ما این مادّه‌ی بدبوی عَفِن را میخواهیم چه‌كار كنیم، بگذارید بردارند ببرند! این شبیه آن است. صنعت هسته‌ای برای یك كشور یك ضرورت است؛ هم برای انرژی، هم برای داروهای هسته‌ای كه بسیار مهم است، هم برای تبدیل آب دریا به آب شیرین، و هم برای بسیاری از نیازهای دیگر در زمینه‌ی كشاورزی و غیر كشاورزی. صنعت هسته‌ای در دنیا، یك صنعت پیشرفته است، یك صنعت مهم است؛ این را هم بچّه‌های ما خودشان به دست آوردند؛ این انفجار ظرفیّتهای درونی و استعدادهای درونی بچّه‌های ما بود...

دستاورد هسته‌ای، بسیار مهم است و دنبال كردن این صنعت و صنعتی كردن كشور، بسیار چیز لازمی است؛ بایستی این مورد توجّه باشد. 1394/01/208. حدود و شیوه نظارتها بر فعالیتهای هسته‌ای ایران باید چگونه باشد؟

به‌هیچ‌وجه اجازه داده نشود كه به بهانه‌ی نظارت، اینها به حریم امنیّتی و دفاعی كشور نفوذ كنند؛ مطلقاً. مسئولین نظامی كشور به‌هیچ‌وجه مأذون نیستند كه به بهانه‌ی نظارت و به بهانه‌ی بازرسی و مانند این حرفها، بیگانگان را به حریم و حصار امنیّتی و دفاعی كشور راه بدهند، یا توسعه‌ی دفاعی كشور را متوقّف كنند؛ توسعه‌ی دفاعی كشور، توانایی دفاعی كشور، مشت محكم ملّت در عرصه‌ی نظامی، این بایستی همچنان محكم بماند و محكم‌تر بشود؛ یا حمایت ما از برادران مقاوممان در نقاط مختلف؛ اینها مطلقاً نبایستی در مذاكرات مورد خدشه قرار بگیرد.

تذكّر بعدی این است كه هیچ شیوه‌ی نظارتی غیر متعارف كه جمهوری اسلامی را به یك كشور اختصاصی از لحاظ نظارت تبدیل میكند، به‌هیچ‌وجه مورد قبول نیست. همین نظارتهای متعارفی كه در همه‌ی دنیا معمول است، اینجا هم همان نظارتها [باشد]، و نه بیشتر. 1394/01/209. موضع رهبر انقلاب درباره مذاكرات لوزان چیست؟

بعضی‌ها سؤال كردند و میكنند كه چرا فلانی درباره‌ی مسئله‌ی هسته‌ای موضع نگرفته‌است؟ جواب این است كه جایی برای موضع‌گیری وجود نداشته‌است. مسئولین ما، مسئولین هسته‌ای، مباشرین كار به ما دارند میگویند هنوز كاری انجام نگرفته، هیچ چیز الزام‌آوری بین دو طرف نگذشته است؛ چه موضع‌گیری‌ای؟ اگر از من بپرسند شما موافقید یا مخالف، میگویم نه موافقم، نه مخالف؛ چون هنوز اتّفاقی نیفتاده است؛ هنوز كاری نشده. همه‌ی مشكل بر سر آن جزئیّاتی است كه بنا است بنشینند و یكایكِ آنها را بحث كنند؛ این را خود مسئولین هم گفته‌اند؛ هم به ما گفته‌اند، هم در مصاحبه‌هایشان به مردم این را گفته‌اند؛ همه‌ی مشكل بعد از این است. ممكن است طرف مقابل كه یك طرفِ لجوج، بدعهد، بدمعامله، اهل دبّه در آوردن، اهل چك‌وچانه كردن، اهل از پشت خنجر زدن و اهل این‌جور كارها و سیاه‌كاری‌ها است، سرِ جزئیّات بخواهد كشور ما را، ملّت ما را، مذاكره‌كنندگان مارا در یك دایره‌ای محصور كند؛ ما هنوز هیچ چیز در اختیار نداریم، هیچ الزامی به‌وجود نیامده است. اینكه حالا تبریك میگویند، به بنده تبریك میگویند، به دیگران تبریك میگویند، بی‌معنی است، چه تبریكی؟ آنچه تا كنون انجام گرفته است نه اصل توافق و مذاكره‌ی منتهی به توافق را تضمین میكند، نه محتوای توافق را تضمین میكند؛ هیچ كدام را؛ حتّی تضمین نمیكند كه این مذاكرات تا به آخر برسد و به یك توافق منتهی بشود؛ اینكه تا الان انجام گرفته، این‌جوری است؛ همه چیز مربوط به بعد از این است. 1394/01/2010. آیا جزئیّات مذاكرات هسته‌ای تحت نظر رهبری است؟

بنده در جزئیّات مذاكره دخالتی نكردم، بازهم نمیكنم؛ من مسائل كلان، خطوط اصلی، چهارچوب‌های مهم و خطّ قرمزها را به مسئولین كشور همواره گفته‌ام؛ عمدتاً به رئیس جمهور محترم كه ما با ایشان جلسات مرتّب داریم، و موارد معدودی هم به وزیر محترم خارجه؛ خطوط اصلی و كلّی. جزئیّات كار، خصوصیّات كوچك كه تأثیری در تأمین آن خطوط كلان ندارد، مورد توجّه نیست؛ اینها در اختیار آنها است، میتوانند بروند كار كنند. اینكه حالا گفته بشود كه جزئیّات این مذاكرات تحت نظر رهبری است، این حرف دقیقی نیست. 1394/01/2011. دولت با منتقدین هسته‌ای چگونه باید رفتار كند؟

من به خود مسئولین هم این را گفته‌ام همین چند روز؛ مسئولین باید بیایند مردم را و بخصوص نخبگان را از جزئیّات و واقعیّات مطّلع كنند؛ ما چیز محرمانه نداریم، چیز مخفی نداریم. این مصداق همدلی با مردم است... الان فرصت خوبی است برای همدلی؛ یك عدّه‌ای مخالفند، یك عدّه‌ای اعتراض دارند؛ خیلی خب، مسئولین ما كه مردمان صادقی هستند، مردمان علاقه‌مند به منافع ملّی‌اند، بسیار خب، یك جمعی از مخالفین را ــ از آن افرادی را كه شاخصند ــ دعوت كنند، حرفهای آنها را بشنوند؛ ای بسا در حرفهای آنها یك نكته‌ای باشد كه این نكته را اگر رعایت كنند، كارشان بهتر پیش برود؛ اگر چنانچه نكته‌ای هم نبود، آنها را قانع كنند؛ این میشود همدلی؛ این میشود یكسان‌سازی دلها و احساسها، و به تبع آن عملها. به نظر من بنشینند، بشنوند، بحث كنند. حالا ممكن است بگویند آقا ما سه ماه بیشتر زمان نداریم؛ خب، حالا سه ماه بشود چهار ماه، آسمان كه به زمین نمی‌آید؛ چه اشكالی دارد؟ كمااینكه آنها در یك برهه‌ی دیگری هفت ماه زمان را عقب انداختند. خیلی خب، دوستان ما هم اگر چنانچه در این همدلی‌ها و هم‌زبانی‌ها و تبادل‌نظرها یك وقتی گرفته شد، چه اشكال دارد، وقتی گرفته بشود، یك خرده زمان آن تصمیمات نهایی عقب بیفتد؛ طوری نخواهد شد. 1394/01/20

سیام**7261 /1449
۰ نفر