خوشحالیم در مذاكرات ایران با 1+5 پیشرفت حاصل شد/مساله تحریم‌ها باید حل شود

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه استرالیا با بیان این كه‌ خوشحالیم از این كه در مذاكرات ایران با 1+5 پیشرفت حاصل شد، گفت: باید مساله تحریم‌ها نیز حل شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، جولی بیشاپ روز شنبه در نشست خبری مشترك با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه افزود: از این كه در مذاكرات ایران با 1+5 پیشرفت حاصل شده خوشحالیم؛ البته این ها باید متعادل باشد و برای طرفین سود داشته باشد.

بیشاپ با اشاره به این كه این نخستین سفری است كه وزیر امور خارجه استرالیا بعد از گذشت حدود 12 سال به ایران می‌آید، ادامه داد: من از ظریف برای دعوتم برای حضور در ایران تشكر می‌كنم.

وی نشست امروز با ظریف را مثبت ارزیابی كرد و اظهار داشت: من امروز با روحانی رییس‌جمهوری نیز دیدار خواهم داشت و امیدوارم تعامل میان ایران و استرالیا بیشتر از گذشته ادامه یابد.

بیشاپ اظهار داشت: در دیدار با ظریف در مورد مسایل مختلف ، توسعه روابط دو جانبه و تحولات منطقه‌ای خصوصا موضوع داعش گفت‌وگو كردیم.** هدف مشترك ما و ایران مبارزه با داعش است

وزیر امور خارجه استرالیا در بخش دیگری از صحبت‌هایش اظهار كرد: ما در جلسه امروز با وزیر امور خارجه ایران در مورد سازمان خشن داعش و خطرات آن گفت‌وگوهایی كردیم.

بیشاپ با بیان این كه داعش یك نوع بسیار پیچیده‌ و خطرناك‌ تروریست جهانی است، تصریح كرد: ما از دولت العبادی در عراق حمایت می‌كنیم و نیروهای ما به عراقی‌ها آموزش‌های نظامی می‌دهند و ما در ائتلاف حملات هوایی حضور داشتیم.

وی تاكید كرد: ما برای سرنگونی داعش تلاش می‌كنیم و امیدواریم رنج مردم در سوریه و عراق هرچه زودتر پایان یابد.

رییس دستگاه دیپلماسی استرالیا در مورد صدور ویزا برای ایرانیان به استرالیا گفت: 10 هزار ویزا برای ایرانیان صادر می‌شود و همواره 8 هزار ویزای آن مربوط به ویزای موقت و توریستی است.** در مورد مساله بازگشت پناهجویان مباحث مثبتی با ایران داریم

بیشاپ خاطرنشان كرد: در جلسه با ظریف در مورد گروه‌های قاچاق انسان و مساله بازگشت پناهجویان نیز مباحث مثبتی صورت گرفت. چالش‌هایی درباره با قاچاق انسان وجود دارد كه ما در این راستا گفت‌وگوهای مثبتی را با ظریف داشتیم.

بیشاپ در ادامه گفت: ما از محمدجواد ظریف و مقامات ایرانی دعوت كردیم تا سفری به استرالیا داشته باشند تا ادامه مباحث را در استرالیا پیگیری كنیم.** تاكید بر افزایش توان عراق در مقابله با تروریست

وزیر امور خارجه استرالیا در پاسخ به سوالی در خصوص مشاركت استرالیا در مقابله با گروه های تروریستی و داعش در عراق اظهارداشت: ما در خصوص حمایت از دولت عراق برای این كه مناطق تحت اشغال داعش را آزاد كرده و از اتباع خود حمایت كند بحث و تبادل نظر كردیم.

بیشاپ با تاكید بر این كه باید حمایت فراگیر و قوی از دولت عراق شود و دولت این كشور توان این را داشته باشد كه از خود دفاع كند، یادآور شد: در دیدار امروز در خصوص نقش نیروهای نظامی استرالیا در مبارزه با داعش بحث كردیم.

وی با تاكید بر این كه ماموریت نیروهای ما در عراق به صورت زمان بندی شده و محدود است، گفت: این ماموریت تا زمانی است كه دولت عراق با ثبات تر شود و اقدامات ما با هماهنگی دولت عراق بوده است.

وزیر امور خارجه استرالیا ابراز امیدواری كرد: با تلاش دولت عراق و همچنین ائتلاف، توان دولت عراق برای مقابله با تروریست ها افزایش یابد.

بیشاپ با بیان این كه اتباع بیش از 80 تا 90 كشور دنیا به منازعه تروریسم و افراط گرایی در عراق كشیده شده است، یادآور شد: این به نفع امنیت ما نیست و باید جلوی آن را بگیریم كه اتباع استرالیایی به این گروه ها ملحق شوند.

وزیر امور خارجه استرالیا در ادامه گفت: ما در نشست امروز مباحث سازنده‌ای در مورد حقوق بشر داشتیم و توافق كردیم به گفت و گوهایمان در این زمینه ادامه دهیم.

بیشاپ خاطرنشان كرد:‌ ما در این نشست‌ها روحیه تعامل و همكاری را از ایران دیدیم.** وزیر خارجه ایران فوق‌العاده است

در ادامه خبرنگاری از وزیر امور خارجه استرالیا پرسید: دلیل حضور وزیر امور خارجه استرالیا بعد از 12 - 13 سال به ایران چه بوده است؟ آیا قرار است باب جدیدی از تعاملات میان دو كشور گشوده شود؟

وزیر امور خارجه استرالیا پاسخ داد: من به دلیل دعوت وزیر خارجه فوق‌العاده شما به ایران سفر كردم. ما در این سفر در مورد حضور استرالیا در عراق و مبارزه با داعش صحبت‌هایی را كردیم.

وی با اشاره به این كه سفرش به ایران درباره موضوعات دوجانبه هم بوده است، تاكید كرد: خوشحالم كه سفرم به ایران باعث شد كه بتوانیم تعاملات بیشتری را با ایران داشته باشیم و امیدوارم چارچوب توافق میان دو كشور حاصل شود.

سیام ** 9121 ** د . الف**1429