بيش از پنج هزار كيلومتر پهنه اكتشافي معدن در شمال كرمان واگذار شد

كرمان - ايرنا - پنج هزار و 257 كيلومتر از پهنه هاي اكتشافي معدن در شمال استان كرمان به برندگان فراخوان مزايده واگذار شد.

به گزارش ايرنا آيين واگذاري اين پهنه ها روز چهارشنبه در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان كرمان با حضور جمعي از مسوولان برگزار شد.

سه شركت در اين مزايده برنده شدند كه چهار پهنه به مساحت پنج هزار و 257 كيلومتر مربع از 23 پهنه موجود در شمال استان كرمان به آنها واگذار شد.

براساس اين مزايده دو پهنه به شركت گل گهر سيرجان، يك پهنه به شركت غدير و يك پهنه به شركت كوثر واگذار شد و اين شركت ها از زمان واگذاري به مدت يك سال فرصت دارند تا كار اكتشاف را به پايان برسانند.

نمايندگان سه شركت در اين آيين به بيان ديدگاه هاي خود پرداختند و بندهايي از شرايط واگذاري را مورد مطالعه و بررسي قرار دادند.

مواردي از جمله نبود مواد معدني يا چند نوع بودن مواد معدني بعد از اكتشاف در محدوده هاي واگذاري مورد بررسي قرار گرفت.

معاون امور معادن و صنايع معدني سازمان صنعت، معدن و تجارت استان كرمان در جواب سووالات حاضران گفت: سعي شده پتانسيل معدني در اين مناطق موجود باشد تا متقاضيان با ريسك كمتري مواجه باشند.

مهدي حسيني نژاد افزود: مشخصات جغرافيايي پهنه هاي مورد نظر به صورت يك فايل به اداره كل حفاظت محيط زيست و اداره كل منابع طبيعي استان كرمان فرستاده شده و همكاري هاي لازم و در بعضي موارد از طريق تفاهم نامه اتخاذ شده است.

وي خاطرنشان كرد: اگر نقاط حساسي در اين محدوده ها باشد از سوي اين دو اداره كل در اين فايل حذف شده و ديگر نيازي به استعلام نيست.

وي گفت: سعي ما بر اين بوده تا كمترين تداخل پهنه هاي اكتشافي با حوزه اداره كل حفاظت محيط زيست باشد.

حسيني نژاد افزود: اين مزايده و واگذاري از سال گذشته براساس سندي كه براي توسعه معادن استان در دستور كار سازمان قرار گرفته است انجام مي شود.

استان كرمان به دليل برخورداري از مواد معدني متعدد و سرشار به بهشت معادن يا بهشت زمين شناسي مشهور است.

7439/3028/ 6075