90 درصد ارائه دهندگان خدمات فیزیوتراپی كارشناس هستند

تهران- ایرنا- دبیر علمی بیست و ششمین كنگره انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: 90 درصد ارائه دهندگان خدمات فیزیوتراپی كارشناس هستند.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا دكتر خسرو خادمی روز سه شنبه در نشست خبری بیست و ششمین كنگره انجمن فیزیوتراپی در دانشكده توانبخشی ایران افزود: برخی فیزیوتراپیست ها به دلیل اینكه نمی توانند در مقطع دكترای حرفه ای در كشور به تحصیل ادامه دهند، به پاكستان عزیمت می كنند و هر دانشجو بین 10 تا 20 هزار دلار هزینه صرف می كند تا مدرك دكترا بگیرد. این درحالی است كه در سایر كشورها این رشته تا مقطع دكترا ادامه دارد.

وی گفت: در حال حاضر مطالب علمی و بالینی بسیاری وجود دارد كه ضروری است فیزیوتراپیست ها در مقطع دكترا آن را فراگیرند.

خادمی اضافه كرد: بیش از 90 درصد ارایه دهندگان خدمات فیزیوتراپی كارشناس هستند كه باید سطح دانش این افراد از نظر اطلاعات علمی و عملی ارتقا یابد.** تداخل در كار فیزیوتراپیست ها

خادمی گفت: حیطه كاری فیزیوتراپیست ها در مراكز درمانی و بیمارستانی ارایه خدمات درمانی است و به عنوان آخرین زنجیره درمان بیماران محسوب می شوند و دور بودن فیزیوتراپیست ها از مراكز درمانی مشكلات زیادی برای بیماران به همراه دارد.

وی با بیان اینكه در حال حاضر فیزتراپیست ها در ایران همتراز با سایر كشورهای جهان خدمات درمانی را به بیماران ارایه می دهند، ادامه داد: فیزیوتراپیست ها به بیماران مغز و اعصاب، قلب و ریه، پوست و ارتوپدی نیز خدمات درمانی ارایه می دهند.

استاد دانشكده توانبخشی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی گفت: اما در حال حاضر شاهد تداخل كاری گروه های طب فیزیكی، توانبخشی و طب ورزشی در حوزه كاری فیزیوتراپیست ها هستیم.

به گفته خادمی، رشته فیزیوتراپی به عنوان رشته علوم پایه محسوب می شود و همین مساله سبب شده است این قشر جایگاه و مسوولیتی در بیمارستان ها نداشته باشند.** اعمال نشدن تعرفه های فیزیوتراپی

در ادامه این نشست خبری، محمدرضا جمالزاده دبیر اجرایی بیست و ششمین كنگره انجمن فیزیوتراپی ایران با بیان اینكه سازمان های بیمه گر تعرفه های درمانی بیماران را پرداخت نمی كنند، گفت: هزینه های درمانی در بخش فیزیوتراپی بر دوش بیماران است و سازمان های بیمه گر به تعهدات خود به درستی عمل نمی كنند.

وی اضافه كرد: این درحالی است كه تعرفه ای كه از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی مصوب می شود، باید اجرایی شود.

دكتر محمد اكبری عضو هیات مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران نیز در این نشست اظهار كرد: با توجه به تغییر سبك زندگی افراد جامعه و شیوع بیماری های اسكلتی و عضلانی و سندروم اختلالات حركتی، داشتن مهارت های جدید برای درمان این بیماری ها بیشتر احساس می شود.

وی با انتقاد از نبود دوره دكترای حرفه ای فیزیوتراپی در ایران، اضافه كرد: مسكوت ماندن برگزاری این دوره سبب شده كه تاكنون 10 فیزیوتراپیست برای ادامه تحصیل به پاكستان بروند و امسال نیز قرار است 50 نفر دیگر به این كشور فرستاده شوند.

به گفته اكبری، وضعیت دانشگاه های پاكستان برای تدریس در این رشته در سطح استانداردهای جهانی است،

بیست و ششمین كنگره انجمن فیزیوتراپی ایران در روزهای دوم تا چهارم اردیبهشت ماه در هتل المپیك برگزار می شود.

علمی(3)1354**1834

سرخط اخبار جامعه