نوبخت: سفر عمره تا مجازات خاطیان فرودگاه جده تعلیق خواهد ماند/فكت شیت همان مواضع مسوولان دیپلماسی است

تهران- ایرنا - سخنگوی دولت گفت: سفر عمره تا اعمال مجازات خاطیان فرودگاه جده و اعلام رسمی آن به دولت ایران تعلیق خواهد ماند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمدباقر نوبخت روز سه شنبه در نخستین نشست خبری سال 1394 افزود: تعلیق سفر عمره نشانگر حساسیت و تاسف دولت جمهوری اسلامی ایران به این موضوع است و امیدواریم دولت عربستان نسبت به این حادثه كه اسلامی بودن رفتارها را مخدوش می كند برخورد لازم را داشته باشد.

وی درباره حادثه شیراز نیز اظهارداشت: درباره این حادثه به زودی با هویت افراد قانون شكن آشنا خواهید شد و قوه قضاییه با جدیت دراین باره وارد شده است.**تورم بیش از 14 درصد افزایش نمی یابد

سخنگوی دولت همچنین گفت: پیش بینی شده است در سال 94 تورم از 14 درصد افزایش نمی یابد.

نوبخت خاطرنشان كرد: دولت با كاهش نرخ سود بانكی متناسب با كاهش تورم موافق است.** 180 هزار میلیارد تومان درآمدهای وصولی سال 93

نوبخت در بخش دیگری از این نشست خبری به اثرات كاهش قیمت نفت بر بودجه 93 پرداخت و گفت: برای این كه این اثر كاهش یابد ، از طریق اولویت‌بندی برنامه‌ها عمل كردیم.

وی ادامه داد: از 211 هزار میلیارد تومان كه در بودجه سال 93 پیش‌بینی شده بود ، در حد 180 هزار میلیارد تومان منابع حاصل شد.

وی همچنین به بودجه طرح‌های عمرانی اشاره كرد و افزود: در بودجه 93 برای تملك دارایی‌های سرمایه‌ای یا همان طرح‌های عمرانی 29 هزار و 700 میلیارد تومان پیش‌‌بینی شده بود كه عملكرد آن به 32 هزار و 200 میلیارد تومان رسید.

سخنگوی دولت ادامه داد: یعنی در سال 93 برای طرح‌های عمرانی بیش از 32 هزار و 200 میلیارد تومان دریافت كردیم و این رقم نسبت به سال 92 می‌تواند نشانگر یك و نیم برابر شدن طرح‌های عمرانی باشد.

نوبخت همچنین به تورم اسفندماه سال 93 اشاره كرد و اظهارداشت: طبق آمار اعلام شده تورم 12 ماهه در سال 93 ، 14.8 درصد بود كه نسبت به پیش‌بینی 25 درصدی برای تورم سال 93 ، 10 واحد درصد كمتر بوده است.

وی، توجه به محدودكردن هزینه‌های جاری و متمركزشدن روی اعتبارات تملك دارایی‌های سرمایه‌ای (طرح‌های عمرانی) را برنامه برای ایجاد رشد اقتصادی برشمرد و ادامه داد: معاون اول رییس‌جمهوری هم بخشنامه‌ای را به دستگاه‌های اجرایی اعلام كرد تا نسبت به افزایش هزینه‌ها بیش از آنچه كه در بودجه پیش‌بینی شده است اجتناب كنند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تاكید كرد: اگر دستگاهی بیش از این پیش‌بینی هزینه كند ، قابل پرداخت نخواهد بود.** اجرایی شدن طرح رتبه‌بندی فرهنگیان از مهرماه

سخنگوی دولت همچنین درباره اجرای رتبه‌بندی فرهنگیان اظهار داشت: برای افزایش كارایی و ایجاد انگیزش بیشتر در كادر آموزشی وزارت آموزش و پرورش ، طرح رتبه‌بندی كردن فرهنگیان با اعتبار ویژه یك هزار و 350 میلیارد تومان از اول مهرماه اجرا می شود.

نوبخت با تاكید بر این كه این اعتبار جدای از اعتبارات معمول وزارت آموزش و پرورش است ، خاطرنشان كرد:‌ برای اجرا كردن رتبه‌بندی معلمان در سال 95 هم 3 هزار و 500 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.** برنامه ششم با رویكردی مناسب و قابل اجرا

سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنان خود درباره تدوین برنامه ششم توضیح داد و گفت: اجرای برنامه های پنج ساله در ایران از پیش از پیروزی انقلاب آغاز شده بود كه 5 برنامه مربوط به آن دوره و 5 برنامه هم پس از انقلاب اجرا شد اما بررسی همه آنها نشان دهنده آن است كه همواره بین اهداف مطرح شده و عملكرد تفاوت هایی وجود دارد.

نوبخت افزود: از دولت تدبیر و امید انتظار می رفت كه در این باره آسیب شناسی داشته باشد. بنابراین سازمان مدیریت و برنامه ریزی كه در آن زمان معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری بود از فروردین 93 این كار را آغاز كرد.

وی با بیان این كه برای اجرای بهتر این برنامه ها نیاز بود برخی از سیاست های كلان تدوین شود كه پیش نویس آن را تقدیم كردیم، ادامه داد: داشتن برنامه بسیار لازم و ضروری است اما به دلیل وجود قوانین و احكام متعدد در برنامه پنجم اكثر دستگاه های اجرایی نتوانستند به درستی آن را اجرا كنند.

سخنگوی دولت با بیان این كه عملكرد این برنامه تا كنون رضایت بخش نبوده است، خاطرنشان كرد: در راستای تحول و اصلاح این روند، برنامه ششم بسیار مشخص است و می دانیم كه چه موضوعات مهمی مورد توجه است و چه مكان های خاصی باید در راستای توسعه مورد توجه بیشتری قرار گیرند از این رو برنامه ششم با یك رویكرد مناسب، مختصرتر از گذشته، چابك و قابل اجرا خواهد بود.** موافقت دولت با تقلیل نرخ سود بانكی

رییس سازمان مدیریت برنامه ریزی درباره نرخ سود بانكی نیز گفت: یكی از مسوولیت های شورای پول و اعتبار تعیین نرخ سود بانكی است؛ علاوه بر آن یك همبستگی معناداری بین نرخ سود بانكی و نرخ تورم وجود دارد. سال های قبل كه نرخ تورم فزاینده بود افزایش نرخ سود بانكی می توانست توجیه داشته باشد. نوبخت با تاكید بر این كه دولت با تقلیل نرخ سود بانكی متناسب با تورم موافق است، افزود: انتظار این است حال كه نرخ تورم روند كاهنده دارد نرخ سود بانكی هم باید خود را متناسب كند.** حذف یارانه پردرآمدها

سخنگوی دولت درباره حذف یارانه پردرآمدها این گونه اظهارداشت: به دلیل آن كه بودجه 94 به موقع از مجلس به دولت نرسید، نوشتن آیین نامه اجرایی آن به سال 94 برخورد كرد.

نوبخت با بیان این كه البته ضوابط اجرایی بودجه در سال 93 به تصویب رسید، ادامه داد: در آیین نامه اجرایی بودجه، چگونگی حذف یارانه پردرآمدها مطرح خواهد شد و پس از تصویب نهایی، وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی كه مسوولیت اجرای این موضوع را برعهده دارد، اطلاع رسانی خواهد كرد.**ممنوع التصویری خاتمی مصوبه شورای عالی امنیت ملی نیست

سخنگوی دولت در بخشی از نشست خبری خود نسبت به اظهارات دیروز محسنی اژه ای معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه واكنش نشان داد و گفت: درباره مسئله ممنوع التصویری رئیس محترم دولت اسبق، جناب آقای خاتمی قبلا هم سئوال شد. اعلام شده بود این از مصوبات شورای عالی امنیت ملی است و پاسخ دادیم این مصوبه نبود و قطعا سخنگوی محترم قوه قضاییه كه شخصیت قانونمندی است، مستندات مطالب خود را دارند.

** تعلیق حج عمره تا مجازات خاطیان

سخنگوی دولت درباره حادثه فرودگاه جده و اقدامات دولت در این باره نیز گفت: وزارت امورخارجه پیگیری های لازم را در این باره انجام داده است اما تا كنون پاسخ صحیح و رسمی از اقداماتی كه باید بازدارنده و الزام آور باشد دریافت نكرده ایم.

نوبخت ادامه داد: به همین جهت با تاكید رییس جمهوری، وزیر ارشاد فعلا تعلیق سفرهای عمره را به عنوان عاملی كه نشانگر میزان حساسیت و تاسف دولت جمهوری اسلامی ایران نسبت به این موضوع باشد ، اعلام كرد.

وی اضافه كرد: در این باره نظرات مراجع را هم دریافت كردیم و امیدواریم دولت عربستان نسبت به این حادثه ای كه اسلامی بودن رفتارها را مخدوش می كند از طریق قوانین اقدام و رسما به دولت جمهوری اسلامی ایران منعكس كند.

سخنگوی دولت تصریح كرد: تا آن زمان تعلیق سفرهای عمره ادامه خواهد داشت.

نوبخت در پاسخ به این سوال كه یكی از وعده های دولت یازدهم اعتباربخشی به پاسپورت ایرانی بوده است تا چه میزان این وعده محقق شده است؟ گفت: همین میزان كه دولت ایران رو در روی قدرت های بزرگ می نشیند و در جهت استیفای حقوق ملی و بین المللی ایرانیان نظر می دهد و طرف مقابل را موظف می كند كه نظرات قانونی، منطقی و مستدل ایرانیان را بپذیرند؛ بر اعتبار ایرانیان در عرصه های بین المللی خواهد افزود.

وی تصریح كرد: این اقدام حتما جایگاه رفیع ایران را ارتقا خواهد داد.** معرفی هویت قانون شكنان شیراز

سخنگوی دولت درباره حادثه شیراز و این كه گفته می شود گزارش آن به روسای قوا ارسال شده است هم این گونه پاسخ داد: با هویت افراد قانون شكن به زودی آشنا خواهید شد، قوه قضاییه هم با جدیت وارد شده است.**ابعاد حقوقی بیانیه لوزان تبیین می شود

سخنگوی دولت درباره نشست فنی و حقوقی جمعی از حقوقدانان با اعضای ارشد تیم مذاكره كننده در معاونت حقوقی ریاست جمهوری گفت: این جلسه با حضور مسئولان ارشد تیم مذاكره كننده برگزار می شود تا موارد و ابعاد حقوقی بیانیه لوزان مورد بحث قرار گیرد.

سخنگوی دولت درباره ابعاد مختلف بیانیه لوزان و استفاده از نظرات مختلف در تدوین توافق نهایی نیز سخن گفت.

نوبخت در این باره توضیح داد: درباره تبیین مذاكرات لوزان جلسات مختلف برگزار شده و مواضع مذاكره كنندگان ایرانی با 6 كشور دیگر توسط وزارت امور خارجه، سازمان انرژی اتمی، معاونت حقوقی و سایر بخش های دولت بیان شده و اگر ابهاماتی برای عده ای از هموطنان پیش آمده، پاسخ های لازم در این خصوص داده شده و همه موارد را در قرارداد آینده و توافق نهایی لحاظ خواهیم كرد.**دولت موافق گران شدن خودرو نیست

محمدباقر نوبخت درباره گرانی یك درصدی خودروها متعاقب افزایش یك درصد نرخ مالیات بر ارزش افزوده نیز اظهار داشت: نرخ گذاری خودرو بر عهده شورای رقابت است كه تشكلی غیردولتی محسوب می شود. می توان گفت به جز افزایش یك درصدی نرخ مالیات، نرخ خودرو افزایش دیگری نیافته و ما نیز از شورای رقابت و سازمان حمایت از تولید كنندگان و مصرف كنندگان انتظار داریم نرخ خودرو بیش از این افزایش نیابد.**منابع مالی بیمه خبرنگاران پیش بینی شده

سخنگوی دولت درباره قطع بیمه خبرنگاران نیز گفت: از قطع بیمه روزنامه نگاران بی خبرم و این موضوع را سئوال خواهم كرد. منابع مالی برای این مساله در بودجه پیش بینی شده و این دغدغه را روزنامه نگاران نداشته باشند كه بیمه آن ها قطع شود. شاید وزارت ارشاد قصد دارد با ساز و كار جدیدی بیمه خبرنگاران را برقرار كند.** نظارت قاطع بر اجرای بخش نامه عدم افزایش قیمت ها

نوبخت در پاسخ به سوالی در خصوص این كه چرا با وجود بخش نامه معاون اول رییس جمهور در خصوص عدم افزایش نرخ ها، نرخ كرایه های حمل و نقل یا ارز افزایش روزافزون دارد؟ گفت: در راستای انضباط بخشی به همه دستگاه های دولتی و واحدهایی كه در تعیین نرخ نقش دارند، قویا پیگیری و نظارت مستقیم می شود.

وی تصریح كرد: مطمئن باشید دولت اجازه نخواهد داد برخی واحدها بدون ضابطه قانونی اقدام به افزایش قیمت ها كنند، چون مهار تورم در سیاست های اصلی دولت قرار دارد.**طرحی برای صندوق های بازنشستگی

سخنگوی دولت ضمن تایید وضعیت نابسامان صندوق های بازنشستگی، اظهار داشت: در این رابطه طرحی تهیه شده و یكی از موضوعات مهمی است كه در هیات دولت مطرح است كه طی یك دوره 5 ساله، صندوق ها از این وضعیت خارج شوند.

به گفته نوخبت تهیه این طرح در دستور كار سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور قرار دارد.** عزم دولت در مبارزه با فساد راسخ است

سخنگوی دولت درباره اظهار نظر وزیر كشور در خصوص ورود پولهای كثیف به انتخابات نیز گفت: دولت با هر مفسده ای چه سیاسی و چه اقتصادی مقابله می كند و تشكیل جلسات مستمر شورای هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی كه دیروز هم برگزار شد، نشان دهنده عزم راسخ دولت در این راه است.**دسترسی آزاد به اطلاعات

نوبخت در بخش دیگری از سخنانش، درباره اجرای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات كه سال گذشته از سوی دولت به دستگاه های دولتی و عمومی ابلاغ شد نیز توضیح داد.

سخنگوی دولت افزود: این قانون با سامانه هایی كه در دستگاه های مختلف فعال شده، اجرایی شده و به روز می شود. لذا هر گونه نقص كه در فرآیند دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات دستگاه ها باشد، برطرف می كنیم. این سیاست مستمر و در حال تكمیل دولت است.** برای اصلاح عرصه های اجتماعی صبر كنید

نوبخت در پاسخ به سوالی كه پرسیده بود چرا با وجود دستاوردهای دولت در سیاست خارجی، در عرصه داخلی هنوز شاهد برهم خوردن اجتماعات و لغو برنامه ها و كنسرت ها هستیم؟ گفت: دولت تدبیر و امید در عرصه های اقتصادی و سیاست خارجی پیشرفت های چشمگیری داشته است.

وی ادامه داد: در مسایل اجتماعی، موانعی است كه شما اطلاع دارید. تشكیلات رسمی كه دولت آن ها را مدیریت می كند با سازمان های غیررسمی می تواند تفاوت رویكرد داشته باشد. سخنگوی دولت اضافه كرد: مطمئن باشید دولت در راستای قانونمند كردن همه رفتارها در جامعه تلاش می كند و به مرور زمان روند مثبت مشهودی را برای افكار عمومی در این زمینه خواهیم داشت.**خرید تضمینی محصولات كشاورزی

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی همچنین درباره خرید تضمینی محصولات كشاورزی توضیح داد و گفت: این خرید تضمینی، قانون است و برای امسال نیز نرخ خرید تضمینی گندم یكهزار و 150 تومان تعیین شده و برای سایر محصولات مانند چای و مانند آن نیز قیمت خرید تضمینی مشخص شده است.

نوبخت خاطر نشان كرد: اگر دولت استنباط داشته باشد كه نیاز به خرید موادی از كشاورزان داریم، از طریق شركت های تعاونی روستایی اقدام می كند.

وی یادآور شد: سال گذشته گوجه كارها، دچار مشكل فروش محصولات خود شده بودند كه بلافاصله از طریق شركت تعاونی روستایی اقدام به خرید محصولات آن ها كردیم تا دسترنج كشاورزان، بی ثمر نماند. امسال نیز یك ردیف بودجه ای به منظور حمایت از كشاورزان با خرید تضمینی محصولاتشان قائل شده ایم.** فكت شیت همان نظرات مسوولین دیپلماسی است

نوبخت درباره این سوال كه فكت شیت ایرانی چه زمانی صادر خواهد شد؟ اعلام كرد: مصاحبه ها، مذاكره ها و مواضعی كه مسوولین وزارت امورخارجه دارند در جهت تبیین همین فكت شیت است و اگر لازم باشد به صورت مكتوب ارایه خواهد شد.

وی خاطرنشان كرد: مواضع دیپلماسی بسیار روشن است و هر مقدار كه نیاز باشد برای تبیین آن اقدام خواهد شد.

سیام**9012*9132*د.الف **1336/1429

سرخط اخبار سیاست