استاندار: بخش هاي هليلان و چوار استان ايلام به شهرستان ارتقا پيدا مي كنند

ايلام - ايرنا - استاندار ايلام از ارتقاي دو بخش هليلان و چوار از توابع اين استان به شهرستان در آينده خبر داد و گفت: قول مي دهم به طور جدي پيگير موضوع ارتقا بخش هليلان به شهرستان باشم.

به گزارش ايرنا، محمدرضا مرواريد عصر دوشنبه در ديدار اعضاي شوراهاي اسلامي، بزرگان و معتمدين بخش هليلان شهرستان چرداول اظهار كرد: نظام مقدس جمهوري اسلامي خدمات ارزشمندي در مناطق محروم و كمتر توسعه يافته انجام داده و دولت يازدهم هم نگاه ويژه و خاصي به اين مناطق دارد و رسيدگي به آنها خواست رييس جمهوري است.

وي از تامين نيازها و بررسي درخواست هاي روستاييان سخن گفت و افزود: رفع محروميت و تبعيض از چهره روستاها وظيفه مسوولان است و دولت براي تحقق اين موضوع از تمام توان و ظرفيت هاي خود استفاده مي كند.

مرواريد در پاسخ به درخواست مردم هليلان مبني بر ارتقا اين بخش به شهرستان تاكيد كرد: دولت تدبير و اميد به موضوع تقسيمات كشوري حساسيت ويژه و بر اجراي قانون تاكيد فراواني دارد لذا پس از استعلام وزارت كشور طرح جامع تقسيمات استان ايلام تهيه و تدوين شده است.

استاندار ايلام با بيان اينكه در اين طرح پيشنهاد ارتقا دو بخش هليلان و چوار به شهرستان داده شده، گفت: قبل از اجرايي شدن اين خواسته اقدامات مناسبي در راستاي توسعه زير ساخت ها و كارهاي عمراني در بخش هليلان بايد صورت گيرد.

وي به وجود ظرفيت ها و پتانسيل هاي بخش هليلان به ويژه زمين هاي مستعد كشاورزي، عبور رودخانه سيمره و جزمان اشاره كرد و گفت: آغاز به كار ايستگاه پمپاژ ميدر در دهستان زردلان تحولي بزرگ در كشاورزي به وجود مي آورد.

استاندار ايلام گفت: در جلسه با وزير نيرو پيشنهاد شد عمليات اجرايي سد جزمان كه كارهاي مطالعاتي آن در گذشته انجام شد در اولويت قرار گيرد.

مرواريد در خصوص گازرساني به هليلان نيز اظهار كرد: گازرساني به اين بخش امسال اجرايي و عملياتي مي شود و دولت هم در اين خصوص اهتمام لازم را به كار مي گيرد تا مردم از نعمت گاز بهره مند شوند.

وي افزود: دولت يازدهم بر سرمايه گذاري بخش خصوصي اصرار و برنامه ريزي هاي دقيق و اقدامات مناسبي در اين خصوص انجام گرفته كه ايجاد شهرك صنعتي در بخش هليلان و تخصيص اعتبار مناسب براي اين پروژه از جمله اين اقدامات است.

مرواريد اظهار كرد: مي طلبد مردم و شوراهاي اسلامي شهر و روستاها تلاش هاي بيشتري براي تشويق سرمايه گذاران در ايجاد كارگاه هاي توليدي، صنعتي و كشاورزي در اين منطقه داشته باشند؛ چون دولت فضا، امكانات و زيرساخت هاي لازم را فراهم كرده است.

در اين ديدار مردم و اعضاي شوراهاي اسلامي بخش هليلان از استاندار ايلام خواستند تلاش خود را براي ارتقا اين بخش به شهرستان با توجه به پتانسيل هاي موجود و موقعيت ويژه جغرافيايي به كار گيرد.

گازرساني، استفاده بهينه كشاورزان از آب رودخانه سيمره و جزمان، اجراي سد جزمان، اختصاص اعتبارات مناسب به شهر توحيد، اجراي طرح هادي در روستاهاي فاقد طرح، ساخت و تكميل ايستگاه پمپاژ آب كهره - داجيوند از ديگر درخواست مردم بخش هليلان از استاندار ايلام بود.

بخش هليلان با 22 هزار نفر جمعيت و 24 هزار هكتار اراضي مستعد كشاورزي و قرار گرفتن در نقطه تلاقي سه استان ايلام، لرستان و كرمانشاه و وجود پل سيمره به عنوان اتصال دهنده جنوب به غرب و مركز كشور از موقعيت مناسبي براي تبديل شدن به شهرستان است.

هليلان اكنون از بخش هاي زيرمجموعه و حوزه شهرستان چرداول در شمال استان ايلام است.

7176/9002

سرخط اخبار استان‌ها