گسترش همكاری های مرزبانان ایران و جمهوری آذربایجان در نخجوان بررسی شد

باكو - تهران - سرتیپ ستاد قاسم رضایی و سپهبد الچین قلی اف فرماندهان مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان دیروز (دوشنبه) در دیداری در نخجوان، همكاری مرزبانان دو كشور را بررسی كردند.

به گزارش ایرنا به نقل از سفارت جمهوری اسلامی ایران در باكو، در این دیدار مرزبانان و معاونین مرزبانی استان های آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل و گیلان و منصور آیرم سركنسول ایران در نخجوان نیز حضور داشتند.

در این دیدار پیرامون گسترش ارتباط میان مرزبانان دو كشور جهت برقراری امنیت مطلوب در مرزها، مبارزه مشترك با قاچاق مواد مخدر و كالاهای ممنوعه مذاكره و تبادل نظر شد.

تهدیدات ناشی از فعالیت گروههای تروریستی و جریانات تكفیری در منطقه یكی از محورهای مورد مذاكره دو طرف بود و در این ارتباط بر لزوم مبارزه مشترك با این گروهها تاكید شد.

همچنین در باره تبادل اطلاعات و گزارشات برای پیشگیری به موقع از بروز حوادث مرزی توافق به عمل آمد.

در این دیدار همچنین پیشنهاد شد تا با برگزاری مسابقات ورزشی و فرهنگی بین مرزبانان و بازدید و بررسی علایم مرزی، زمینه افزایش دوستی بین مرزبانان دو كشور فراهم شود.

هیات مرزبانی جمهوری اسلامی ایران در ابتدای این سفر با واصف طالب اف رییس مجلس عالی جمهوری خود مختار نخجوان نیز دیدار و گفت وگو كرده بود.

رییس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان در این دیدار با اشاره به روابط دیرینه دوستانه ایران و جمهوری آذربایجان، نسبت به توسعه همكاری های دو كشور تاكید كرد.

وی اظهار داشت كه هرگز اجازه نخواهیم داد، هیچ كشوری از مرزها و اراضی جمهوری آذربایجان، كشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران را مورد تهدید قرار دهد.

در ضیافت ناهار رییس مجلس عالی جمهوری آذربایجان كه به افتخار هیات ایرانی ترتیب داده شده بود، برخی دیگر از مسایل همكاری های مرزی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

خاورم **337**7074**1651

سرخط اخبار جهان