صالحی: ایران و روسیه می‌توانند شركای مطمئنی برای یكدیگر باشند

تهران - ایرنا - معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی گفت: ایران قطعا می‌تواند شریكی مطمئن برای روسیه باشد و با توجه به سوابق همكاری دو كشور، روسیه نیز می‌تواند شریكی قابل اعتماد برای ما باشد.

به گزارش ایرنا از سازمان انرژی اتمی، علی اكبر صالحی در دیدار یك هیات از مقامات دولتی و علمی روسیه به سرپرستی دكتر فورسنكو دستیار رییس جمهوری روسیه در حوزه علم و فناوری، افزود: روابط دو كشور بخصوص در یكسال اخیر شاهد رشد قابل توجهی است و انشاالله این روند سرعت بیشتری پیدا می ‌كند و دامنه همكاری ما وسیع‌تر می‌شود تا بتوانیم در همه ابعاد علمی، فنی، صنعتی از همكاری روسیه استفاده لازم را ببریم.

دستیار رییس جمهوری روسیه نیز سفر به ایران را مهم و مفید خواند و اظهار داشت: نه فقط من بلكه بیشتر مردم روسیه به علوم هسته‌ای افتخار می‌كنند و از سال‌ها قبل درك می‌كردیم كه رابطه مستقیمی میان علوم و فناوری هسته‌ای و استقلال كشور است.

فورسنكو ادامه داد: كسانی كه در روسیه در حوزه هسته‌ای كار می‌كردند، افراد خاصی بودند كه زندگی خاصی نیز داشتند و آنها در فضای جامعه معروف نبودند؛ ولی می‌شود گفت آنها باعث استقلال و غرور كشور خود شده اند.

وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به تسریع در گسترش زمینه‌های همكاری دو كشور، از زمینه‌هایی نظیر لیزر و كاربردهای آن، پزشكی هسته‌ای، علوم مواد، سیكلوترون، راكتور، ریاضیات و استفاده از سوپررایانه‌ها به عنوان زمینه‌های مختلف همكاری علمی بین دو كشور یاد كرد.

سیام(1)**9189**1449