جذب بیش از 8 هزار و 852 نفر در كلاس های نهضت سواد آموزی قم

قم - ایرنا - مدیركل آموزش و پرورش استان قم از جذب بیش از 8 هزار و 852 نفر از بیسوادان استان در كلاس های نهضت سوادی آموزی طی سال 93 خبر داد.

به گزارش ایرنا، حمید رضا دژاگام شنبه شب در جلسه شورای پشتیبانی نهضت سواد آموزی در سالن جلسات استانداری قم، اظهار داشت: از این تعداد 7 هزار و 851 نفر زن و 971 نفر مرد هستند، كه تعداد 500 نفر از آنها در مناطق روستایی و بخش ها زندگی می كنند.

وی با بیان اینكه حضور مردان در كلاس های نهضت سواد آموزی كمرنگ تر از زنان است، افزود: اجرای طرح با سواد نمودن اولیای بیسواد دانش آموزان به تعداد یكهزار نفر و همچنین اجرای طرح آموزش برای 196 نفراز كودكان بیسواد و یا كم سواد در گروه سنی 10 تا 20 سال از دیگر اقدامات نهضت سواد آموزی استان در سال گذشته به شمار می آید.

مدیركل آموزش و پرورش قم تشكیل یكهزار كلاس درس در دوره های مختلف سواد آموزی اعم از سواد آموزی اولیه، انتقال و تحكیم سواد را از دیگر اقدامات این اداره كل برشمرد و افزود: 890 كلاس در مناطق شهری و مابقی در مناطق روستایی و بخش ها تشكیل شده است.

دژاگام با اشاره به واگذاری حدود 90 درصد از فعالیت های سواد آموزی استان به افراد داوطلب حقیقی و تشكل های خصوصی و غیر دولتی، تصریح كرد: این تعداد كه 880 نفر را شامل می شوند، بیش از 85 درصد آنها دارای مدرك تحصیلی كاردانی و كارشناسی هستند.

وی همچنین تشكیل 10 جلسه شورای سواد آموزی در استان، شهرستان و بخش ها و مناطق به ریاست استاندار، فرماندار و بخشداران و تشكیل كارگروه ستاد امتحانات دوره های سواد آموزی در سطح استان و تشكیل كارگروه كمیته بهبود كیفیت آموزشی سواد آموزی برای معلمان و آموزش دهندگان را از دیگر عملكردهای نهضت سواد آموزی استان بر شمرد.

دژاگام همچنین احراز رتبه سوم كشور در جذب سواد آموزان در دوره سواد آموزی یعنی تا سوم ابتدایی و همچنین رتبه ششم كشوری در دوره انتقال یعنی تا ششم ابتدایی با تحت پوشش قرار دادن یكصد و 11 درصدی آنها را از دیگر اقدامات خواند و افزود: قم در شش ماهه نخست سال 93 موفق به كسب رتبه چهارم كشوری در جذب سواد آموزان در هر سه دوره سواد آموزی، انتقال و تحكیم شده است.

وی همچنین احراز رتبه نخست كشوری در تحت پوشش قرار دادن اتباع خارجی به تعداد 1500 نفر به صورت رایگان را از دیگر اقدامات انجام شده از سوی آموزش و پرورش استان در سال گذشته ذكر كرد.** جذب سه هزار و 500 نفر از بیسوادان مطلق در كلاس های نهضت سواد آموزی قم

معاون نهضت سواد آموزی اداره كل آموزش و پرورش استان قم نیز در این جلسه گفت: سه هزار و 500 نفر از بیسوادان مطلق این استان در سال 93 جذب كلاس های نهضت سواد آموزی شدند.

حجت الاسلام محمد رضا قاسمی نیا اظهار داشت: این تعداد از مجموع كل 44 هزار و 66 نفر بیسواد مطلق قم هستند كه با سواد كردن آنها از اولویت های برنامه پنجم توسعه نهضت سواد آموزی در استان بوده است.

وی افزود: از این تعداد 39 هزار و 958 نفر در مناطق شهری و 4 هزار و 108 نفر نیز در مناطق روستایی زندگی می كنند.

قاسمی نیا گفت: 16 هزار و 246 نفر از این تعداد را مردان و 27 هزار و 820 نفر را زنان تشكیل می دهند.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی استان قم نیز در این جلسه ضمن كارآمد توصیف كردن بر پایی كلاس های نهضت سواد آموزی در زندان های قم از سوی آموزش و پرورش استان، خاطرنشان كرد: بیش از 70 درصد از مجرمان جامعه، افراد بیسواد و فاقد معلومات هستند.

سرهنگ احمد صادقی با بیان اینكه این افراد به شدت از شركت در كلاس های نهضت سواد آموزی گریزان هستند، تصریح كرد: به علت ارتقای فرهنگ عمومی و افزایش سطح آگاهی های مردم، آمار جرایم استان در سال 93 به میزان 19 درصد كاهش پیدا كرد. ك/4

7403 / 1175

سرخط اخبار استان‌ها