۲۲ فروردین ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۱۷
کد خبر: 81567138
۰ نفر
تشرف سالانه 300 میلیون زائر به حرم مطهر امام رضا(ع)

یزد- ایرنا - سرپرست اداره كل روابط عمومی آستان قدس رضوی گفت : سالانه 300 میلیون تشرف به حرم مطهر امام رضا(ع) انجام می شود.

به گزارش ایرنا سید احمد هاشم آبادی روز شنبه در جمع خبرنگاران استان یزد با بیان اینكه 30 هزار خادم در قالب 32 نوع خدمت، به زائران و مجاوران بارگاه حضرت ارائه خدمت می كنند افزود: این میزان تشرف ظرفیتی بسیار مطلوب برای نشر معارف متعالی و غنی اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است.

وی اظهار كرد: لطف خداوند شامل حال مردم این كشور شده كه یك بارقه از 14 بارقه نور الهی در این مرز و بوم است.

هاشم آبادی با بیان اینكه بهداشت و نظافت در حوزه حرم مطهر رضوی اهمیت بسیار زیادی دارد تصریح كرد : سالانه بیش از 150 میلیون عدد لیوان یكبار مصرف در این بارگاه ملكوتی مصرف می شود.

سرپرست اداره كل روابط عمومی آستان قدس رضوی افزود: همچنین سالانه دو میلیون و 500 هزار نفر در مهمانسرای حضرت امام رضا (ع) پذیرایی می شوند كه از این تعداد حدود 360 هزار نفر در ماه مبارك رمضان میهمان سفره رضوی هستند.

*** وجود 300 هزار مستاجر در اراضی موقوفی مشهد

معاون املاك و اراضی آستان قدس رضوی هم با بیان اینكه این نهاد 300 هزار مستاجر در اراضی موقوفی خود دارد و موقوفات این آستان در 12 استان فعالیت دارند گفت: بیشتر موقوفات حضرت امام رضا (ع) در سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی واقع شده است.

سیدجواد محسنی تصریح كرد: قدمت موقوفات منقول آستان قدس رضوی به 700 سال قبل و موقوفات منقول به 500 سال پیش باز می گردد.

وی تعداد وقف نامه این آستان را یكهزار و335 مورد بیان كرد و افزود: تمام این وقف نامه ها بازخوانی شده و در اجرای نیات واقفین اجرا می شود.

محسنی اظهار كرد : از مساحت حدود 30 هزار هكتاری اراضی خدمات شهری مشهد، 13 هزار هكتار متعلق به آستان مقدس است و به عبارتی 43.5 درصد از اراضی واقع در حوزه خدمات شهری مشهد اراضی آستان قدس رضوی است.

وی افزود: 20 اداره املاك و اراضی موقوفات آستان قدس رضوی در شهرستان های مختلف به صورت شبانه روزی تلاش می كنند تا خدشه ای بر موقوفات و نیات واقفان این بارگاه مقدس وارد نشود.

*** یك میلیون مترمربع فضای زیارتی حرم مطهر امام رضا(ع)

معاون فنی و عمران آستان قدس رضوی هم با اشاره به وجود یك میلیون متر مربع زیربنای فضای زیارتی در حرم مطهر رضوی افزود: خدمات متعدد بدون وقفه در طول شبانه روز توسط خادمین بارگاه منور حضرت امام رضا(ع) به زائران ارائه می شود.

خلیل اكبری ساخت فضای ورزشی، درمانی و مساجد بین راهی را از اقدامات این حوزه بیان كرد و گفت: هم اكنون دو میلیون متر مربع پروژه جدید در دست اجرا داریم.

62 رقبه آستان قدس رضوی در استان یزد وجود دارد.ك/3

2088/ 6197