ارايه روشي ساده براي توليد نانو ذرات هيدروكسي آپاتيت

تهران- ايرنا-پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامي واحد نجف آباد روشي ساده و ارزان براي توليد نانوذرات پركابرد هيدروكسي آپاتيت و همچنين بهبود خواص مكانيكي آن ارائه كردند.

به گزارش ايرنا ازستاد ويژه توسعه فناوري نانو، مجيد عبداللهي مجري اين طرح گفت: در اين روش جهت افزايش و بهبود خواص مكانيكي نانوذرات هيدروكسي آپاتيت، از هاردستونيت، به عنوان ماده‌ سراميكي جديدي استفاده شده كه ويژگي زيست سازگاري محصول نهايي را نيز حفظ مي‌كند.

وي بيان كرد:هيدروكسي آپاتيت يك ماده‌ پركاربرد در مهندسي بافت است، اين ماده قابليت زيست سازگاري بسياري با بدن انسان دارد، با اين حال خواص مكانيكي ضعيف آن باعث شده تا كاربردهاي آن در مهندسي پزشكي با مشكلاتي همراه باشد، لذا استفاده از مواد كمكي جهت بهبود خواص هيدروكسي آپاتيت امري اجتناب ناپذير است.

عبداللهي اظهاركرد: در اين كار تحقيقاتي، نانوذرات هيدروكسي آپاتيت طبيعي با استفاده از يك فرآيند ساده و ارزان و از ماده‌ اوليه استخوان گاو توليد شده و در ادامه با استفاده از فعال سازي مكانيكي، سراميك هاردستونيت(HT) به داخل آن تزريق شده است، افزايش قابل توجه استحكام، چگالي و تراكم نانوكامپوزيت نهايي از انحلال يون‌هاي كلسيم، كاسته و از افزايش بي‌رويه PH خون جلوگيري مي‌كند.

وي يادآورشد : اگرچه پيش از اين محققان تلاش‌هاي زيادي در جهت بهبود خواص مكانيكي هيدروكسي آپاتيت انجام داده‌اند، اما نتايج اين كار نشان از برتري نانوكامپوزيت حاصله در اين پژوهش بر موارد پيشين دارد، افزايش مقاومت به خوردگي و همچنين پايداري شيميايي عالي از مزاياي اين محصول است.

عبداللهي يادآور شد: استفاده از روش آسيابكاري مكانيكي، سبب مي‌شود خواص مكانيكي اين ماده با كمترين هزينه‌ مصرفي بهبود يابد، اين امر با افزايش يك مقدار بهينه از ماده‌ سراميكي هاردستونيت محقق شده است، نكته مهم ديگر آن است كه خاصيت زيست سازگاري كامپوزيت توليد شده در مقايسه با هيدروكسي آپاتيت اوليه تغيير زيادي پيدا نكرده است، اين ويژگي شرايط استفاده از آن را در بدن انسان، بدون آسيب زدن به سلول‌ها فراهم مي‌كند.

وي گفت: نانوكامپوزيت حاصله به عنوان ماده‌اي با خواص مكانيكي بالا و زيست فعالي مناسب در حوزه‌ مهندسي پزشكي و مهندسي بافت و بهبود خواص ارتوپدي قابل كاربرد خواهد بود.

اين محقق افزود: براي دستيابي به اهداف مدنظر، ابتدا هيدروكسي آپاتيت، با استفاده از منابع طبيعي كه در اين طرح استخوان گاو بود توليد شده، خلوص حاصله با فلورسانس اشعه‌ ايكس مورد بررسي قرار گرفته ، در ادامه درصدهاي مختلف هاردستونيت با استفاده از روش آسيابكاري مكانيكي به هيدروكسي آپاتيت زمينه اضافه شده است، اين كامپوزيت بعد از پرس شدن و انجام زينتر دو مرحله‌اي (TSS) توسط آزمايش‌هاي مكانيكي مورد ارزيابي قرار گرفت، همچنين زيست سازگاري آن با قرار گرفتن كامپوزيت در محلول شبيه سازي شده‌ خون انسان مطالعه شده است.

وي يادآور شد: براساس نتايج، به علت تراكم بالاي حاصله در اين نانوكامپوزيت، پايداري شيميايي به شدت افزايش يافته و مقاومت به خوردگي تا حد بسيار مطلوبي بالا رفته است، اين ويژگي موجب انحلال ناچيز نانوكامپوزيت حاصله در محيط‌هاي زيستي خواهد شد.

وي ادامه داد: نتايج اين طرح حاكي از آن است كه تزريق بيش از اندازه هاردستونيت به هيدروكسي آپاتيت نتايج معكوسي به همراه خواهد داشت و بنابراين بايد در انتخاب مقدار بهينه دقت داشت، با توجه به جديد بودن ايده‌ تزريق مواد سراميكي به مواد زيست سازگار اين تحقيق مي‌تواند راهگشاي تحقيقات آينده باشد.

مجيد عبداللهي دانشجوي دكتري دانشگاه آزاد نجف آباد، دكتر ابراهيم كرميان عضو هيأت علمي دانشگاه آزاد نجف آباد و مهندس حسن قيصري در انجام اين طرح همكاري داشته‌اند.

علمي ( 1) ** 9340**1440