اصرار تیم مذاكره كننده هسته ای بر تامین حداكثری منافع ملی علت طولانی شدن مذاكرات بود

تهران- ایرنا- معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به جدیت و اهتمام ستودنی مذاكره كنندگان كشورمان در دفاع از حقوق جمهوری اسلامی ایران گفت: شاید بتوان گفت كه یكی از دلایل طولانی شدن مذاكرات با كشورهای گروه 1+5 اصرار این عزیزان بر تامین حداكثر منافع ملی بوده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علی اكبر صالحی روز پنج شنبه در همایش روز ملی فناوری هسته ای با حضور رییس جمهوری افزود: اگرچه مراسم روز ملی فناوری هسته ای هر سال همزمان با رستاخیز طبیعت و آغاز سال جدید خورشیدی برگزار می شود اما امسال تقارن آن با چند مناسبت دیگر ملی و مذهبی و همچنین پیوند یافتن آن با شروع فصلی جدید در فعالیت های سازمان انرژی اتمی ایران و نیز نحوه تعامل جمهوری اسلامی با جامعه بین المللی بر میمنت و اهمیت آن افزوده است.

معاون رییس جمهوری دراین مراسم كه در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هسته ای به نامگذاری سال 1394 از سوی رهبر معظم انقلاب تحت عنوان همدلی و همزبانی اشاره كرد و به تبیین رویكرد نوین مدیریت صنعتی هسته ای به آغاز دور جدید مذاكرات هسته ای در دولت تدبیر و امید پرداخت.

صالحی افزود: متاسفانه در طول یك دهه گذشته برخی صاحبان قدرت در صحنه جهانی در پی آن بودند تا با طرح ادعاهای واهی از طریق تبلیعات گسترده رسانه ای بر افكار عمومی جهانیان نسبت به اهداف برنامه صلح آمیز هسته ای كشورمان تشویش و تریدید ایجاد كنند.

وی ادامه داد: در این میان تاكنون بسیاری از بنگاه های سخن پراكنی تلاش مذبوحانه ای را در وارونه نشان دادن واقعیات به كار بستند. این نهادها و موسسات اطلاع رسانی در پی آن بودند تا جمهوری اسلامی ایران را به عنوان آغازگر رقابت های تسلیحاتی مقصر جلوه داده و كشورمان را مانعی برای دستیابی به اهداف عدم اشاعه در منطقه معرفی كنند.

وی اضافه كرد: اما امروز دیگر این حقیقت بر ناظران مستقل و ژرف اندیش آشكار شده است كه هدف از طرح ادعاهای دروغین علیه جهوری اسلامی ایران اعمال فشارهای ظالمانه و غیرقانونی به منظور جلوگیری از حركت دولت و ملت بزرگ ایران در مسیر رشد و پیشرفت همه جانبه بوده است.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: به رغم فتوای تاریخی رهبر معظم انقلاب مبنی بر حرمت تولید انباشت و استفاده تسلیحات اتمی برخی از دشمنان عزت و سربلندی ملت ایران با این بهانه ها و تهمت های واهی و ناروا به دنبال تضعیف مولفه های تشكیل دهنده قدرت ملی ما بوده اند.

صالحی اظهار داشت: در چنین شرایطی همزمان با آغاز به كار دولت تدبیر و امید و با راهنمایی های رییس جمهوری تمهیداتی اندیشیده شد تا از رهگذر تعامل سازنده با جهان و همكاری با نهادها و سازمان های بین المللی از گسترش فضای تنش و تشدید و تعمیق شكاف های ایجاد شده ممانعت به عمل آید.

وی ادامه داد: از این رو بر اساس چشم انداز كلان و فراگیر و در چارچوب راهبرد ترسیم شده از سوی مسوولان والا مقام نظام سازمان انرژی اتمی موظف شد تا ضمن حفظ نشاط و سرزندگی بخش های مختلف صنعت هسته ای به دیگر همكاران دولت یازدهم به ویژه دستگاه دیپلماسی كشور نیز برای اجرای تدابیر رییس جمهوری جهت عملیاتی كردن رویكرد تعامل سازنده با جهان یاری رساند.

معاون رییس جمهوری گفت: اكنون در سایه عنایات الهی و به یمن حمایت های بی دریغ رهبر فرزانه انقلاب و تلاش های صورت گرفته از سوی خدمتگزاران میهن عزیز اسلامی در دولت یازدهم زمینه ای فراهم آمده است تا ضمن بهره مندی كشورمان از بركات فناوری صلح آمیز هسته ای جایگاه جمهوری اسلامی ایران به عنوان مروج و مبلغ سازو كار عدم اشاعه تثبیت شود.

صالحی با اشاره به جدیت و اهتمام ستودنی مذاكره كنندگان كشورمان در دفاع از حقوق جمهوری اسلامی ایران گفت: شاید بتوان گفت یكی از دلایل طولانی شدن مذاكرات با كشورهای عضو گروه 1+5 اصرار این عزیزان بر تامین حداكثری منافع ملی بوده است.

وی ادامه داد: بنابراین دراین فرایند پیچیده جمهوری اسلامی ایران در حقیقت به عنوان پرچمدار صیانت و حفاظت از حقوق هسته ای كشورهای در حال توسعه ایفای نقش می كند.

وی ادامه داد: از این رو تمامی امضا كنندگان معاهده یاد شده و كشورهای در حال توسعه به ویژه كشورهای منطقه باید رویكرد جمهوری اسلامی ایران را به نیك گرفته و خود را در دستاوردهای ایران اسلامی در این مذاكرات شریك كنند.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: بدون تردید همه ما باید قدردان فعالیت های صورت گرفته توسط سربازان انقلاب اسلامی در جبهه دیپلماسی باشیم؛‌ اگرچه نقدها و انتقادهای دوستان و دوستداران انقلاب اسلامی می تواند به اصلاح روندها و فرآیندها یاری رساند اما به نظر می رسد كه هر گونه نقد دلسوزانه باید منصفانه و با عنایت به شرایط و مقتضیات زمان و مكان ارایه شود.

صالحی افزود: مساعی همه مسوولان در دوره های مختلف به ویژه طی نزدیك به دو سال اخیر مستحق سپاس و تقدیراست .

وی ادامه داد: علاوه بر این در یك سال و نیم گذشته پس از صدور بیانیه مشترك با مدیر كل آژانس بین المللی انرژی اتمی در آبان ماه سال 92 تلاش مضاعفی برای رفع هر گونه ابهام و ایهام در فعالیت های صلح آمیز كشورمان در دستور كار قرار گرفت و ما همواره بر آن بوده ایم تا به شفاف سازی پیرامون فعالیت های خود پرداخته و به نگرانی های ساختگی در این زمینه پاسخ دهیم.

رییس سازمان انرژی اتمی در ادامه با اشاره به مباحث مربوط به نقش و جایگاه فناوری هسته ای در تامین انرژی پاك گفت: بدون تردید شتاب بخشیدن به رشد اقتصاد جهانی، مستلزم تامین منابع مطمئن و پایدار به ویژه در حوزه انرژی است.

صالحی ادامه داد: كارشناسان و سیاستگذاران این حوزه به این واقعیت آگاهی دارند كه برق هسته ای بر خلاف انرژی های حاصل از سوخت های فسیلی،‌ خورشیدی و بادی در شبكه توزیع هر كشور به عنوان بار پایه از قابلیت اتكا و اطمینان برخوردار بوده و برخلاف انرژی های فسیلی، همانند انرژی های تجدیدپذیر با محیط زیست سازگار است.

وی ادامه داد: با عطف توجه به مشكلات و معضلات زیست محیطی در سطح جهانی و به ویژه در منطقه خاورمیانه، برای ما مایه خرسندی است كه شاهد توسعه فعالیت های حوزه نیروگاهی و بهره برداری از این موهبت و فرصت در میان همسایگان و دوستان خود باشیم.

معاون رییس جمهوری گفت: افزون بر این افزایش ظرفیت طراحی و ساخت نیروگاه های كوچك در كنار احداث دو نیروگاه هزار مگاواتی در ساختگاه نیروگاه اتمی بوشهر، یكی دیگر از برنامه هایی است كه از سوی این سازمان در دستور كار قرار گرفته است.

صالحی افزود: از جمله اهداف مورد نظر در توسعه فعالیت های نیروگاهی علاوه بر تامین نیازهای حوزه انرژی كشور، یاری رساندن به فرآیند تولید آب شیرین در مناطق محروم جهت توسعه فعالیت های كشاورزی و یا تامین آب آشامیدنی است شایان ذكر است كه تجهیز نیروگاه های جدید به تاسیسات شیرین سازی آب دریا در متن برنامه های میان مدت این سازمان قرار دارد. اگرچه دستیابی به اهداف یاد شده، به شدت نیازمند مساعدت مجموعه همكاران و تصمیم گیران بزرگوار در مجموعه دولت است.

وی ادامه داد: در حال حاضر، به رغم تمامی تهدیدها و تحریم ها، همزمان با مجاهدت تمامی خدمتگزاران كشور در بخش های دیگر، موضوع بومی سازی در دستور كار فرزندان این مرز و بوم در سازمان انرژی اتمی ایران قرار گرفته است. ساخت اولین مجتمع سوخت مجازی نیروگاه اتمی بوشهر، ساخت چند رادیوداروی جدید و سایر دستاوردهایی كه در جریان بازدید از نمایشگاه برپا شده به مناسبت مراسم امروز به استحضار ریاست محترم جمهوری و سروران ارجمند رسید، گواهی بر این مدعاست.

صالحی اظهار كرد: شایان ذكر است كه با عنایت به بند 4 سیاست های كلی نظام در حوزه سلامت كه در قالب سیاست های ترسیم شده جهت تحقق رویكرد اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، این سازمان مصمم است تا در این بخش نسبت به اجرای اقدامات تكمیلی اقدام نماید.

وی ادامه داد: به بیان دیگر، در عرصه تولید رادیوداروهای مورد نیاز بیمارستان ها و مراكز درمانی كشور، تا حد زیادی به اهداف خود در تنوع بخشی به محصولات تولیدی دست یافته ایم و بر آن هستیم تا ضمن ارتقاء سطح كیفی محصولات و استانداردسازی آنها با توجه به معیارهای جهانی، حضور موثرتر و مستمر در بازارهای منطقه ای و جهانی داشته باشیم.

صالحی اضافه كرد: در مجموع باید گفت كه تلاشگران این سازمان در بخش های مختلف و از جمله در شركت های وابسته و زیرمجموعه این صنعت با اتكا به الطاف الهی و عزم و اراده ملی برای پیشبرد اهداف برنامه صلح آمیز هسته ای كشورمان به صورت شبانه روزی در حال تلاش می باشند.

سیام**9254**9189**ل.الف.ی**1601**