صالحی: هر ساله شاهد توسعه دستاوردهای جدیدی در صنعت هسته ای هستیم

تهران- ایرنا- معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینكه روز ملی فناوری هسته ای از سال 85 آغاز شد در زمان حاضر نهمین سالگرد این روز را برگزار می كنیم گفت: هر ساله شاهد توسعه و دستاوردهای جدیدی در صنعت هسته‌ای بوده ایم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علی اكبر صالحی روز پنجشنبه در حاشیه همایش روز ملی فناوری هسته ای در سالن اجلاس سران افزود: از سال 85 روز ملی فناروی هسته ای آغاز شد كه در آن اولین آبشار سانتریفیوژهای وارداتی را راه اندازی كردیم و پس از آن وارد بومی سازی سانتریفیوژها شدیم كه هر ساله شاهد توسعه صنعت هسته ای هستیم.

وی ادامه داد: امروز قرار است از دستاورد های ارزشمندی رونمایی كنیم كه می تواند اهمیت سوخت 20 درصد را داشته باشد.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: قرار است از اولین مجتمع سوخت بوشهر شامل قرص های سربی رونمایی كنیم اما مابقی دستاوردهای این مجتمع سوخت واقعی است و ما توانسته ایم به فناوری ساخت مجمتع های سوخت بوشهر دست پیدا كنیم.

صالحی افزود: از ابتدا هم می خواستیم مطمئن شویم كه توانایی ساخت سوخت بوشهر را داریم به این توانایی دست پیدا كردیم كه جای سپاس فراوان از فرزندان ملت دارد.

وی ادامه داد: همچنین در همایش امروز فناوری هسته ای از یك سری رادیو داروها رونمایی می كنیم و قرار است در نمایشگاهی دستاوردهای حوزه لیزر و ساخت ابزارهای اندازه گیری را به نمایش بگذاریم.

رییس سازمان انرژی اتمی همچنین در پاسخ به این سوال كه از دیدگاه شما تاثیر دستاوردهای هسته ای در سطح بین الملل و مذاكرات هسته ای چیست؟ گفت: در ارتباط با ذخایر اورانیوم غنی شده هشت تن ذخایر داریم كه طبق تفاهم سوییس باید به 300 كیلوگرم كاهش پیدا كند ، ما باید این ذخایر را تبدیل كنیم یكی از راه های تبدیل اورانیوم غنی شده ساخت قرص سوخت است.

سیام**9254**9189**ل.الف.ی**1601**

سرخط اخبار سیاست