۲۰ فروردین ۱۳۹۴،‏ ۶:۲۰
کد خبر: 81564699
۰ نفر
روزنامه كيهان در يك نگاه

تهران – ايرنا- روزنامه كيهان در بيست و يك هزارو سي امين شماره خود (پنجشنبه) بازگرداندن تحريم هاي لغو شده يك بانك و 32 شركت ايراني توسط اتحاديه اروپا با تيتر تحريم‌هاي دوباره اولين دستاورد توافق لوزان را به عنوان خبر نخست خود انتخاب كرده است .

در بخشي از اين مطلب آمده است:

با گذشت تنها چند روز از توافق لوزان، اتحاديه اروپا تحريم‌هاي خود عليه يك بانك و 32 شركت مرتبط با كشتيراني ايران را بازگرداند.

در حالي كه كمتر از يك هفته از توافق لوزان مي‌گذرد و برخي‌ها با ذوق‌زدگي از دستاوردهاي تاريخي! اين توافق و نتايج آن مي‌گويند، دادگاهي در اتحاديه اروپا، تحريم‌هاي اين اتحاديه عليه يك بانك و 32 شركت مرتبط با كشتيراني ايران را بازگرداند.

اين در حالي است كه در ماه ژانويه 2015 دومين دادگاه عالي اتحاديه اروپا بلوكه كردن دارايي‌هاي بانك تجارت و 40 شركت كشتيراني ايران را به دليل عدم ارائه مدارك كافي از سوي اتحاديه اروپا لغو كرده بود.

اين اقدام در حالي انجام مي‌شود كه ايران و گروه 1+5 متشكل از كشورهاي اروپايي و نماينده اين اتحاديه هفته گذشته در لوزان سوئيس بر سر كليات توافق جامع هسته‌اي ايران به تفاهم رسيدند و قرار است طي سه ماه آينده متن جزئيات اين توافق نوشته شده و همزمان با اجراي اين توافق تحريم‌ها عليه ايران لغو شود!

رئيس سيا هم شگفت‌زده شد!

در همين حال جان برنان رئيس سازمان سيا در اولين سخنراني رسمي خود پس از توافق لوزان در دانشگاه هاروارد به تشريح دستاوردهاي آمريكا از اين توافق پرداخته و اعلام كرد كه از امتيازاتي كه طرف ايراني در اين مذاكرات داده، واقعا شگفت‌زده شده است.

رئيس سيا در سخنان خود منتقدين چارچوب توافق (اصطلاح طرف آمريكايي براي ناميدن توافق لوزان) انجام شده در مذاكرات هسته‌اي سوئيس را دو رو خواند و تاكيد كرد؛ توافق لوزان محدوديت‎هايي براي برنامه هسته‌اي ايران ايجاد مي‎كند كه قبلا براي ما يك آرزوي دست‌نيافتني بود.

وي مدعي شد در نتيجه توافق لوزان 98 درصد برنامه هسته‌اي ايران براي مدت 15 سال حذف مي‎شود.

عكس نخست اين روزنامه مربوط به ميلاد صديقه طاهره (ص) روزمادر و ولادت امام خميني (ره) اختصاص دارد.

روزنامه كيهان در يادداشتي به قلم حسين شريعتمداري با تيتر 'زير پوست توافق لوزان به توافق لوزان' پرداخته است.

در بخشي از اين يادداشت آمده است:

اين روزها اگر چه درباره توافق لوزان و پيامدهاي آن به نقد يا به حمايت بحث‌هايي شده است و هر چند گفتني‌هاي ديگري نيز هست كه نياز به ارزيابي دارد ولي در اين ميان اشاره به چند نكته تعيين كننده كه كمتر به آن پرداخته‌اند و يا در بحث‌ها و بررسي‌ها، آنگونه كه بايد مورد توجه قرار نگرفته است، ضروري به نظر مي‌رسد.

1- پروتكل الحاقي كه در توافق لوزان آمده است به بازرسان آژانس اجازه مي‌دهد از همه تأسيسات مورد نظر خود در هر زمان و در هر مكان و بدون اطلاع قبلي «NO-NOTICE INSPECTION» بازرسي به عمل آورند. بديهي است كه پذيرش اين پروتكل نه فقط امنيت هسته‌اي بلكه امنيت نظامي جمهوري اسلامي ايران را با خطر جدي رو به رو مي‌كند. اعضاي محترم تيم هسته‌اي كشورمان در پاسخ به اين سؤال كه چرا پروتكل الحاقي را، آن هم به صورت «فراپروتكل»! پذيرفته‌ايد؟ اعلام مي‌كنند كه پذيرش پروتكل الحاقي داوطلبانه است!

فتنه خط قرمز نظام است نه مسئله اين دولت و آن دولت، واگذاري مدارس دولتي به بخش خصوصي ممنوع شد، عمليات انتحاري تكفيري‌ها عليه يكديگر در سوريه ده‌ها تروريست به هلاكت رسيدند، سفير ونزوئلا : آمريكاي لاتين ديگر حياط خلوت آمريكا نيست، يمن ؛ ويتنام عربستان، واگذاري مدارس دولتي به بخش خصوصي ممنوع شد و عمليات انتحاري تكفيري‌ها عليه يكديگر در سوريه ده‌ها تروريست به هلاكت رسيدند از ديگر تيتر هاي صفحه نخست روزنامه كيهان به شمار مي رود.

شبس**1708**1613