آیت الله مكارم شیرازی: آیا باید با هر ذلتی به عمره مفرده رفت؟

قم - ایرنا - آیت الله ناصر مكارم شیرازی از مراجع تقلید در سخنانی از اتفاقات بوجود آمده در فرودگاه شهر جده عربستان سعودی انتقاد كرد.

به گزارش ایرنا، این مرجع تقلید روز چهارشنبه در جلسه درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم بیان داشت: مایل نبودم مساله حادثه ناگوار فرودگاه جده رسانه ای شود و توصیه می كردیم رسانه ای نشود اما رسانه ای شد و باید چندنكته درباره آن بیان كنیم.

وی ادامه داد: سووال ما از مسوولان حج آن است كه آیا عمره مستحب را به هر قیمتی باید برویم؟ نمی خواهم مساله تحریم عمره را پیش كشم اما آیا به هر قیمت و به هر ذلتی باید به عمره رفت؟

وی ابراز داشت: به مسوولان سعودی عرض می كنم كه شما ساخت و سازهای عظیمی در مكه و مدینه كرده اید اما مهم تر از همه چیز امنیت، خصوصا امنیت ناموسی است و اگر در فرودگاه جده امنیت نباشد، در پس كوچه های مكه و مدینه امنیت خواهد بود؟

این مرجع تقلید افزود: اگر امنیت فرودگاه بین المللی متزلزل شود مردم دنیا در مورد شما چه خواهند گفت و به مسوولان خودمان عرض می كنیم كه از این مساله ساده نگذرند و بنشینند فكر كنند تا كی باید عمره مستحب را برویم.

وی اظهار داشت: نباید تن به هر اهانتی بدهیم تا بخواهیم مستحبی را به جای آوریم.

آیت الله مكارم شیرازی تاكید كرد: امام راحل با انقلاب اسلامی، عزت و آبرو را برای كشور فراهم كرد و عزتش به جایی رسیده است كه شش وزیر خارجه جهان یك طرف و وزیر خارجه ایران یك طرف نشسته و ماه ها با هم صحبت می كنند و این عزتی است كه در سایه انقلاب و نظام جمهوری اسلامی به دست آمده است.

وی گفت: اكنون در دنیا همه رسانه ها همه روزه خبری از ایران دارند و كشور ما مطرح و آبرومند است و امیدواریم نتیجه صحبت به جای خود برسد ولی منهای نتیجه خود این برنامه عزت است و نباید این عزت را به آسانی از دست بدهیم.

آیت الله مكارم شیرازی ابراز داشت: به هر حال حادثه جده، حادثه ای نیست كه به سادگی از آن بتوان گذشت و امیدواریم برنامه های ما همه برنامه های عزت آفرین باشد و جایی كه دیدیم مایه عزت نیست آن را رها می كنیم.ك/3

7408/ 6133/1358