14 تبعه خارجی از كارگاه های خراسان شمالی اخراج شدند

بجنورد - ایرنا - سرپرست اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: 14 تبعه خارجی غیرمجاز فعال در كارگاه های این استان شناسایی و اخراج شدند.

حسن نوری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: كارفرمایان این واحدهای كارگاهی نیز حدود 40 میلیون ریال طبق قانون به خاطر اهمال كاری در به كارگیری اتباع خارجی غیر مجاز جریمه شدند.

به گفته وی عمده اتباع خارجی غیر مجاز شناسایی در كارگاه های این استان را مربوط به كشورهای افغانستان، چین و عراق دانست.

وی گفت: شماری از اتباع خارجی كه در خراسان شمالی پروانه اشتغال دریافت كرده، پزشك متخصص در حوزه ارتوپد و سایر رشته های پزشكی اند كه استان به تخصص آن ها نیاز دارد.

وی اضافه كرد: براساس قانون هر گونه به كارگیری اتباع خارجی در واحدهای كارگاهی و كارآفرینی ممنوع بوده و كارفرماهای متخلف نیز برابر قانون از یك تا 90 روز حبس و پرداخت چند برابر دستمزد یك كارگر جریمه خواهند شد.

سرپرست اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: به كارگیری اتباع خارجی در كارگاه هایی كه به تخصص این اتباع مورد نیاز باشد، باید با درخواست كتبی كارفرما و تایید اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان باشد.

به گفته وی هم اكنون 10 تبعه خارجی صدور پروانه كار از این اداره كل در واحدهای كارگاهی این استان اشتغال دارند.

نوری افزود: علاوه برآن خراسان شمالی در زمره 18 استان ممنوعه برای اقامت و اشتغال اتباع خارجی از سوی وزارت كشور اعلام شده و با متخلفان در این حوزه نیز طبق قانون برخورد می شود.

وی از مدیران واحدهای كارگاهی و كارخانجات استان خواست در صورت نیاز به تخصص كارگر خارجی باید از حوزه قانونی نسبت به دریافت پروانه كار اقدام كنند.

در استان خراسان شمالی افزون بر 300 واحد تولیدی و صنعتی فعال است كه حدود 13 هزار نفر در این واحدهای صنعتی اشتغال دارند.ك3

6982/ 6042

سرخط اخبار استان‌ها