۱۷ فروردین ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۰۸
کد خبر: 81561564
۰ نفر
جهانگیری: دولت از دانشگاه ها و مراكز علمی حمایت ویژه می كند

تهران- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری گفت: دولت از دانشگاه ها و مراكز علمی و تحقیقاتی از جمله فرهنگستان های كشور حمایت و به این مراكز توجه ویژه می كند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری ظهر امروز (دوشنبه) در جلسه هیات امنای فرهنگستان های جمهوری اسلامی ایران، با تبریك سال نو تصریح كرد: فرهنگستان‌ها محل جذب پژوهشگران و نخبگان برجسته كشور هستند.

وی افزود: انتظار این است كه عملكرد فرهنگستان ها متفاوت از امور جاری سایر دستگاه‌ها و مراكز علمی كشور بوده و نقش دیدبان و ناظر بر عملكرد و امور علمی كشور را بر عهده داشته باشند.

معاون اول رییس جمهوری اظهار داشت:دولت تدبیر و امید تلاش می كند موانع پیش روی فرهنگستانها را برطرف كند تا زمینه فعالیت آنها بهتر از گذشته فراهم شود.

جهانگیری با اشاره به تاكیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص توسعه علم و فناوری در كشور خاطرنشان كرد: توسعه امروز و آینده كشور وابسته به توسعه علمی است و ارزش افزوده اقتصادی نیز جز با توسعه علم و فناوری امكانپذیر نیست.

وی تصریح كرد: فرهنگستانهای كشور باید وضعیت علمی كشور را رصد كنند و همانند چتری كه در بالای سر مراكز علمی و تحقیقاتی كشور وجود دارد، به نوعی سیاستگذاری و تدوین خط مشی در امر پژوهش و تحقیقات بپردازند.

جهانگیری با تاكید براینكه فرهنگستان ها نباید خود را درگیر مسایلی كنند كه در مراكز و دستگاههای متولی امور علمی و پژوهش قابل انجام است، گفت: براساس چشم انداز بیست ساله، ایران قرار است رتبه نخست علم و فناوری در منطقه را كسب كند و برای تحقق این امر نیازمند آن هستیم كه جهتگیری علمی و مسیری كه در حال طی شدن است دایما مورد رصد و بررسی قرار گیرد.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: فرهنگستان های كشور باید ارزیابی دقیقی از آینده علمی منطقه داشته باشند و جهت گیری علمی كشور را با آن مقایسه كنند تا مشخص شود كه آیا در جهت درستی حركت می كنیم و یا باید مسیر را اصلاح كنیم.

در این جلسه كه سید حسن قاضی زاده هاشمی و محمد فرهادی وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و علوم، تحقیقات و فناوری نیز حضور داشتند، دبیر هیات امنا و رییس كمیسیون دایمی فرهنگستانهای كشور گزارشی از تاریخچه، سوابق و نحوه شكل گیری فرهنگستان های كشور ارایه كرد و به ارایه توضیحاتی درباره اركان، اهداف و وظایف فرهنگستانها و اقدامات كمیسیون دایمی پرداخت.

در این نشست همچنین روسای فرهنگستانهای زبان و ادب فارسی، علوم، علوم پزشكی و هنر هركدام گزارشی از گروه های علمی موجود در فرهنگستان ها و اقدامات انجام شده پرداختند.

نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور نیز در گزارشی اعلام كرد با تاكید دولت و پی گیری های به عمل آمده بودجه فرهنگستان ها در سال گذشته تقریبا به طور كامل تخصیص یافته و در سال جاری نیز شاهد افزایش قابل توجهی در بودجه فرهنگستان های كشور خواهیم بود.

در ادامه این جلسه مصوبات كمیسیون دایمی فرهنگستانهای كشور مطرح و پس از بحث و بررسی به تصویب هیات امنای فرهنگستان های جمهوری اسلامی ایران رسید.

سیام**9012 /1449

سرخط اخبار سیاست