شلوغ بودن كودكان علامتی برای بیش فعالی است

تهران - ایرنا - مدیر گروه روانپزشكی علوم بهزیستی و توانبخشی، با بیان اینكه شلوغ بودن كودكان یكی از علایم بیماری بیش فعالی است، گفت: حدود شش درصد كودكان دبستانی مبتلا به این بیماری هستند.

دكتر فربد فدایی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: بیش فعالی یا اختلال كاهش توجه، دارای دو علامت است؛ گاهی كودك دچار كاهش توجه می شود به آن معنا كه نمی تواند توجه خود را روی یك موضوع ادامه دهد و مرتبا از موضوعی به موضوع دیگر منحرف می شود.

وی خاطرنشان كرد: علامت دیگر بیش فعالی آن است كه گویا به پاهای كودكان، موتور محرك بسته اند و كودك مرتبا جنب و جوش دارد و معمولا هر دو علامت كاهش توجه و جنب و جوش بیش از حد با هم همراه است.

فدایی ادامه داد: بیماری بیش فعالی در پسران، دو تا سه برابر دختران است و معمولا این بیماری در مهد كودك یا مدرسه كه كودك برای نخستین بار در محیط منظم و دارای مقررات قرار می گیرد، آشكار می شود.

این روانپزشك گفت: بطور مثال كودك نمی تواند آرام سر كلاس بنشیند و مرتبا حین درس معلم راه می رود؛ زمانیكه معلم سووالی می پرسد كودك بدون آنكه پاسخ را بداند قبل از همه جواب می دهد.

فدایی افزود: این كودكان در بازی های گروهی، نوبت را رعایت نمی كنند؛ نمی توانند مشق خود را بصورت یكنواخت بنویسند بلكه بعد از نوشتن دو خط بلند می شوند و كار دیگری انجام می دهند، بطور مثال توپ بازی كرده و دوباره با اصرار مادر، دو خط می نویسند.

وی ادامه داد: این كودكان در مهمانی نمی توانند روی صندلی آرام بنشینند و مرتبا تكان می خورند و دست های خود را به یكدیگر می مالند و بدن خود را به چپ و راست و جلو و عقب حركت می دهند.

مدیر گروه روانپزشكی علوم بهزیستی و توانبخشی خاطرنشان كرد: كودكان مبتلا به بیش فعالی در یادگیری درس ها مشكل دارند و نمی توانند گفته های آموزگار را دنبال كنند؛ در نوشته های این كودكان، نقاط خالی زیادی وجود دارد یعنی یك حرف الفبا را حذف كرده یا یك كلمه را نمی نویسند.

فدایی گفت: این كودكان، مشكلات زیادی برای والدین ایجاد می كنند؛ در شیر خوارگی ممكن است مادر احساس كند كودك آرام نمی شود و مرتب در حال جنب و جوش است؛ بعد از شیرخوارگی نیز یك كودك شلوغ تلقی می شود كه همه جا را به هم می ریزد.

وی افزود: والدین بر اثر فرسودگی ناشی از سر و كار داشتن با چنین كودكی دچار خشم، اضطراب و افسردگی می شوند.** علل ایجاد بیش فعالی

مدیر گروه روانپزشكی علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: برای علت ایجاد بیش فعالی، فرضیه های زیادی وجود دارد اما ژنتیك نقشی ویژه در بروز این بیماری دارد.

فدایی افزود: گاهی زایمان های سخت كه طول كشیده و موجب كم رسیدن اكسیژن به مغز جنین هنگام تولد شده باشد، عامل این بیماری است.

وی با بیان اینكه علت دقیق بروز بیش فعالی اغلب معلوم نیست، ادامه داد: حتی برخی رنگ های مصنوعی كه در مواد غذایی به كار می رود از علل بیش فعالی شناخته شده است.** درمان بیش فعالی

مدیر گروه روانپزشكی علوم بهزیستی و توانبخشی با تاكید بر اینكه برای درمان بیش فعالی مراجعه به روانپزشك ضروریست، گفت: عمده ترین روش درمان بیش فعالی، مصرف داروهای ویژه ای است كه موجب متعادل شدن توجه و تمركز كودك می شود.

فدایی افزود: داروهای مناسب موجب می شود كه نشانه های بیش فعالی به سرعت از بین رفته و كودك به زندگی عادی در خانه و مدرسه بازگردد.

وی تصریح كرد: دوره درمان تا زمان بلوغ طول می كشد و بعد از بلوغ، بیماری بیش فعالی بهبود می یابد، اما در 20 درصد موارد، اختلال كاهش توجه و بیش فعالی به سنین جوانی و حتی میانسالی امتداد می یابد.

مدیر گروه روانپزشكی علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: در صورتیكه بیماری بیش فعالی تحت درمان قرار نگیرد، به علت كاهش توجه و تمركز، فرد نمی تواند بسیاری پرسش ها را بفهمد و پاسخ دهد اما هوش كودك دست خورده باقی می ماند و با درمان، مانند كودك عادی رفتار خواهد كرد.

فدایی گفت: علاوه بر درمان های دارویی، توصیه هایی به والدین ارائه می شود كه چگونه با كودك خود رفتار كنند، بكارگیری نظم و ترتیب در مورد كودك، تفاهم با او و پرهیز از خشم و پرهیز از تنبیه كودك از جمله این درمان ها به شمار می رود.** روش های جدید درمانی بیش فعالی

این روانپزشك افزود: امروز روش های دیگری مانند نوروفیدبك و بیوفیدبك برای درمان بیش فعالی كودكان ممكن است استفاده شود. در این روش ها به وسیله دستگاه های كامپیوتری به كودكان آموخته می شود كه روی موضوع خاصی متمركز شوند.

فدایی ادامه داد: برخی پژوهش ها حاكی از آن است كه این روش های درمانی، كارآیی نداشته و اساس درمان بیش فعالی همان درمان های دارویی است.

وی در مورد استفاده داروهایی مانند ریتالین برای كودكان بیش فعال نیز گفت: این داروها موجب می شود ترشح ماده ای در مغز به حالت عادی بازگردد اما اگر فردی این داروها را بدون تجویز پزشك و خودسرانه مصرف كند، دچار آسیب می شود.

اجتمام(4) ** 9185 ** 1071