عراقچی: كنارگذاشته شدن 6 قطعنامه تحت فصل هفت پیروزی ملت ایران است

تهران - ایرنا - سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاكره كننده هسته ای ایران كنار گذاشته شدن شش قعطنامه لازم الاجرا و تحت فصل هفت علیه ایران در شورای امنیت سازمان را اقدامی « بی سابقه» خواند و گفت این پیروزی حاصل ده سال نبرد همه جانبه ملت ایران است.

وی كه در گفت و گوی ویژه خبری درباره بیانیه مذاكرات هسته ای ایران سخن می گفت، افزود: بزرگترین امتیاز رسمی توافق لوزان این است كه دنیا برنامه های هسته ای ایران را به رسمیت می شناسد. همچنین برنامه هسته ای ما از مشرعیت كامل برخوردار بوده و بر اساس قوانین بین المللی و منافع جمهوری اسلامی ایران است.

وی با بیان اینكه علیه این برنامه در فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد، شش قطعنامه صادر شده است یادآور شد: جامعه بین المللی و شش كشور قدرتمند دنیا كه پنج كشور از میان آنان در سازمان ملل حق وتو دارند این برنامه را به رغم همه قطعنامه های خود و همه تردید های ایجاد شده به رسمیت می شناسند.

معاون وزیر امور خارجه توضیح داد: امروز طرفین غربی قبول می كنند كه برنامه هسته ای ایران و غنی سازی ما ادامه پیدا كرده و حتا كشورهای دیگر در عرصه بین المللی می توانند به این برنامه كمك كنند.*پایان زبان تهدید

عراقچی تاكید كرد: دنیا با كرامت با جمهوری اسلامی برخورد می كند چراكه زبان تهدید و تحریم برای ما قابل قبول نیست و دنیا به این نتیجه رسیده كه ملت ایران در برابر هیچ تهدید و تحریمی جواب نمی دهد.

وی ادامه داد: در بیانیه اخیر لوزان ، برنامه هسته ای ایران از جمله غنی سازی به رسمیت شناخته شده و دیگر به عنوان تهدید به آن نگاه نمی شود.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه گفت: مستحضر هستید شش قطعنامه در شورای امنیت وجود دارد كه تاكید دارد كه ایران نباید غنی سازی كرده و خیلی از تاسیسات هسته ای كشورمان تعطیل شوند. برداشته شدن این قطعنامه ها اتفاق كوچكی نیست و هیچ قطعنامه ای در شورای امنیت وجود ندارد كه به آسانی كنار گذاشته شده باشد؛ به خصوص قطعنامه بند هفت كه برای همه كشورها لازم الاجرا است.** ایستادگی ملت

عراقچی افزود: امروز این شش قطعنامه لازم الاجرا در حال كنار گذاشته شدن است كه این مهم، حاصل ایستادگی 10 ساله ملت ایران در یك نبرد سیاسی، اقتصادی امنیتی و همه جانبه می باشد.

وی درباره برداشته شدن یكباره تحریم ها پس از توافق نهایی اظهار كرد: بیانیه ای كه خانم موگرینی و آقای ظریف قرائت كردند كاملا شفاف بود. غربی ها درباره برداشته شدن تحریم ها تبلیغاتی ایجاد كردند اما بیانیه كاملا روشن است.

به گفته معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه، تمامی تحریم های اقتصادی و مالی در روز اول اجرای توافق لغو خواهد شد؛ همچنین تمامی قطعنامه های شورای امنیت در روز اول اجرای توافق لغو می شود.

عراقچی ادامه داد: تحریم ها در زمینه های مختلف شامل بانك ها، نفت ، گاز، آزادسازی داریی ها، كشتی رانی، حمل و نقل لغو می شود.

وی توضیح داد: طبیعی است در هر مذاكره و توافقی، دو طرف برداشت های خود را از مذاكرات داشته باشند و داستان و روایت خود را اعلام كنند و پایان مذاكره سیاسی برای هر دو طرف دستاوردهایی خواهد داشت.** نگاه برد - برد

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه یادآور شد: وقتی ایران با شش كشور مذاكره می كند این شش كشور سند تسلیم امضا نمی كنند كما اینكه ما نیز سند تسلیم امضا نمی كنیم. هدف ما برد برد بوده و دستاورد این مذاكرات از نگاه شش كشور این است كه ایران از برنامه های هسته ای به مقاصد نظامی نمی رسد.

عراقچی افزود: همچنین اهداف ما نیز به رسمیت شناختن فعالیت های هسته ای كشورمان و برداشته شدن تحریم ها است.

وی تاكید كرد: هر طرف، نقاط برجسته مذاكره را از نگاه خود بیان می كند و آمریكایی ها بعد از توافق ژنو، این اقدام را انجام و به اصطلاح فكت شیت انتشار دادند و در آن موارد توافق مورد نظر خود را برجسته و خیلی تصور كردند این متن، متن اصلی توافق ژنو است.*تشكیك صدا و سیما در باره متن بیانیه

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه گفت: آمریكایی ها همچنین در توافقات لوزان نیز نیز این كار را كردند و این طبیعی است كه آنان در جهت اهدافشان چنین اقدامی كنند. این ما هستیم كه باید به دستاوردهای خود در مذاكرات توجه كنیم و نباید اسیر تبلیغات طرف مقابل شویم و فكت شیت برای ما ملاك نیست.

عراقچی یادآور شد: برخی دوستان در صدا و سیما، پس از قرائت متن از سوی دكتر ظریف پس از مذاكرات لوزان، در اصالت ترجمه تشكیك كردند كه آیا متن آقای ظریف همان متن خانم موگرینی است؟. این اتفاق باعث تعجب ما شد.

وی ادامه داد: وقتی متنی به دو زبان ارائه شود این گونه نیست كه طرفین مقابل ما نسبت به آن بی توجه باشند و آنان نیز مترجم هایی دارند. ما نیز با جابجایی ترجمه، اعتبار خود را نزد طرفین مذاكره كننده و مردم، خدشه دار نخواهیم كرد .*اعتماد مردم

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه توضیح داد: دلم می خواهد مردم به ما اعتماد كنند تا طرف های مقابل. طرف آمریكایی قابل اعتماد نیست و نباید به متن 'فك شیت' آمریكایی یا مصاحبه طرف آمریكایی بیشتر از طرف خودیی اعتماد كنیم.

عراقچی تاكید كرد: ما قطعا توافقی را داریم كه متوازن باشد و توانایی برگشت پذیری در مذاكرات را داریم. برای اعتماد سازی نظارت های بیشتر را پذیرفتیم و تا زمانی كه از این نظارت ها سوء استفاده نشود اشكالی نیست.

وی ادامه داد: همچنین به مدت 10 سال فعالیت های هسته ای خود را كندتر و محدود تر كردیم تا در فاصله زمانی اعتماد سازی شود.*بیانیه قابل تغییر است

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه با بیان این كه ساز و كار حل اختلاف در توافق ایجاد خواهد شد، گفت: در لوزان به راه حل مسائل مختلف رسیدیم و این بیانیه قابل تغییر است.

عراقچی افزود: باید تمام جزییات تعهدات طرفین، مكتوب و قابل استناد و برای طرفین لازم الاجرا باشد. اگر این توافق از طرف غربی ها نقض شود به مكانیزم برگشت پذیری می رسیم.

وی درباره نگرانی هایی كه از اعتماد سازی از سوی آژانس انرژی اتمی وجود دارد، اظهار كرد: در گذشته روابط همواری با آژانس نداشتیم. برخی سوالات آژانس به 15 تا 20 سال پیش بر می گردد و مقاصد و فشارهای سیاسی نیز در این زمینه وجود داشته است.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه ادامه داد: در انجام وظایف آژانس در اجرای ام پی تی، موافقت نامه پادمان و برنامه اقدام مشترك، مشكلی را نداشتیم.

عراقچی توضیح داد: ایران در توافق ژنو تعهداتی را قبول كرد و آژانس نیز مسوول راستی آزمایی شد و آژانس نیز در یك سال اخیر اعلام كرد كه توافقات ژنو در حال انجام است.

وی ادامه داد: در یكسال اخیر رابطه همكاری با آژانس داریم و تصور می كنم در اجرای توافق نهایی نیز با آژانس مشكلی نداریم .*نیازهای ما را نطنز پاسخ می دهد

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه گفت: تا وقتی كه توافق رسما اعلام نشده ممكن است طرفین در هر لحظه سیاست های خود را تغییر دهند اما با توجه به راه حل ها و چارچوب های لوزان، مشكل است كه طرفی بخواهد مواضع خود را تغییر دهد.

عراقچی ادامه داد: در نطنز، غنی سازی خود را ادامه می دهیم. ما برنامه ای برای ایجاد مركز غنی سازی جدید تا سال های طولانی نداریم زیرا نیازهای موجود ما را نطنز جواب می دهد.

وی اظهار كرد: نطنز 6104 سانیفیوژ داریم كه 5 هزار عدد از آن، غنی سازی 3.67 درصد را انجام می دهند و از این تعداد، یك هزار سانیفیوژ به فردو انتقال داده می شود.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه توضیح داد: البته در فردو غنی سازی نداریم اما هزار ماشین با همه امكانات و زیر ساخت ها در آنجا وجود دارد.

عراقچی تاكید كرد: دستگاه های جدید ما در قالب تحقیق و توسعه است. نگرانی هایی درباره دستگاه های ما وجود دارد. ماشین هایی كه در دستور كار داریم شامل آی آر 4 و آی آر 5 و آی آر 6 و ماشین آی آر 8 می شود.

وی یادآور شد: طرف مقابل رضایت نداشتند ما روی ماشین هایی كار كنیم كه توان غنی سازی بالایی دارند و در این باره قاطعانه بحث كردیم تا در پیشرفت علمی ما محدودیت ایجاد نشود و یكی از دستاوردهای اخیر مذاكرات این است كه طرف مذاكره كننده موافقت كرد ما روی ماشین های آی آر 5 و آی آر 6 و آی آر 8 به منظور توسعه، تحقیق كنیم.*ادامه غنی سازی

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه گفت: غنی سازی ما حتما به صورت علمی و مشخص ادامه می یابد و ماشین های جدید به تولید می رسد و بعد از دوره 10 ساله، به غنی سازی صنعتی می رسیم.

عراقچی ادامه داد: فردو ارزش راهبردی برای ما دارد و این پایگاه زمانی ایجاد شد كه مراكز هسته ای ما مورد تهدید قرار گرفت. ما برای این كه نشان دهیم با تهدید برنامه غنی سازی ما متوقف نمی شود فردو را ایجاد كردیم.

وی توضیح داد: فردو یك مركز هسته ای می ماند و ظرفیت غنی سازی خود را حفظ می كند؛ یك هزار ماشین و دیگر سیستم های دیگر بدون غنی سازی در این پایگاه قرار دارد و هرگاه طرف مقابل به تعهدات خود عمل نكند این دستگاه ها را فعال می كنیم.*حتی یك سانتریفیوژ از بین نمی رود

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه گفت: حتا یك سانتریفیوژ را از بین نمی بریم بلكه برای اعتماد سازی، این دستگاه ها جمع آوری و در انبار پایگاه هسته ای نطنز قرار می گیرد.

عراقچی ادامه داد: یكی از مواردی كه آماده ارائه آن هستیم نظارت و شفاف سازی درباره برنامه هسته ای است. یكی از موارد درباره شفاف سازی در عرصه بین الملل، پروتكل الحاقی است كه به تصویب مجلس نرسیده است. از این رو ما نمی توانیم از طرف دولت درباره اجرای این پروتكل قول دهیم اما تعهد كردیم كه به صورت داوطلبانه مفاد این پروتكل را تا تصویب مجلس اجرا كنیم.

وی توضیح داد: درباره تحریم های مربوط به مسائل هسته ای وارد مذاكرات شدیم. برخی تحریم ها از ابتدای انقلاب از سوی آمریكا اتخاذ شده است. این ها تحریم های اولیه آمریكا هستند كه درباره اتباعی است كه نباید با ایران همكاری كنند.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه اظهار كرد: در جریان هسته ای یك اقدام غیر قانونی آمریكا، تحریم های وضع شده در داخل این كشور به دیگر كشورها نیز گسترش پیدا كرد كه این تحریم ها ثانویه است و برداشته می شود.**راكتور اراك

عراقچی درباره رآكتور اراك نیز یادآور شد: دعوای ما درباره هویت راكتور اراك بود. به دلیل نگرانی هایی كه درباره راكتورهای آب سنگین درباره رسیدن به بمب وجود دارد از ابتدای مذاكرات، یكی از خطوط قرمز اصلی آمریكایی ها و غربی ها آب سنگین نبودن رآكتور اراك و یا و یا برچیده شدن آن بود.

وی با بیان اینكه یكی از چالش های اصلی ما در مذاكرات رآكتور اراك بود، افزود: تاكید داشتیم این راكتور ماهیت آب سنگین خود را حفظ كند. دانشمندان داخلی ما گفتند كه حاضرند در راكتور اراك تغییراتی را ایجاد كنند كه آب سنگین باشد اما پولوتونیوم آن به حداقل برسد.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه در این باره توضیح داد: كارشناسان آمریكایی مدعی بودند این طراحی ممكن نیست اما دانشمندان هسته ای ما توانستند درباره راكتور اراك مدلی را معرفی كنند كه مدلی واقعی و عملیاتی باشد و از نظر فنی كارشناسان غربی خلع سلاح شدند.

عراقچی افزود: این یكی از دستاوردهای ما است كه رآكتور اراك آب سنگین بماند و در عین حال این رآكتور مدرنیزه می شود و همكاری بین المللی نیز در طراحی آن وجود دارد.

وی درباره بیانیه نهایی لوزان نیز گفت: بیانیه مطبوعاتی مشخص است كه بار سیاسی دارد اما بار حقوقی ندارد. در بیانیه اخیر اعلام شده كه در این مذاكرات به كجا رسیدیم. در 16 ماه اخیر، مجموعه ای از راه حل های مختلف درباره مسائل مختلف بدست آوردیم اما هنوز توافقی نداریم. امروز باید این راه حل ها را مكتوب كنیم و چرك نویسی از این راه حل ها را روی كاغذ آورده ایم از اینرو پیش توافق نداریم و هیچ توافقی نیز بدست نیامده است.

به گفته معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه، تا وقتی كه همه جزییات را بررسی نكنیم توافقی نمی كنیم.* خطوط قرمز ما رعایت شده

عراقچی اظهار كرد: 16 ماه در مذاكرات در برابر همه زیاده خواهی ها ایستادگی كرده و در برابر خواسته های زیاده آنها ایستادیم. ادعا داریم خطوط قرمز اصلی ما رعایت شده و غنی سازی ما ادامه پیدا می كند. دستاوردهای ما در این مذاكرات بسیار زیاد است و دیگر فعالیت های هسته ای ایران برای دنیا نگران كننده نیست.

وی گفت: مردم ایستادگی كردند و پشتوانه ما مردم و بیانات مدبرانه رهبر معظم انقلاب بود. رییس جمهوری نیز قدم به قدم همراه ما بودند تا چالش هسته ای را رد كنیم و امروز می دانیم توافق شدنی است.**استراحت 10 تا دوهفته ای

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه یادآور شد: قرار است حدود 10 روز تا دو هفته به هیات ها استراحت بدهیم و در یكی از شهرهای اروپایی كه محل سازمان ملل است جلسات خود را در ادامه برگزار می كنیم.

عراقچی اظهار امیدواری كرد كه مذاكرات زودتر از 10 تیر ماه امسال به نتیجه برسد.

1983*1553**