ثامن الحجج سبزوار، قهرمان مسابقات كشتی باچوخه اسفراین شد

بجنورد - ایرنا - مسابقات سنتی و آیینی كشتی باچوخه 14 فروردین اسفراین، قهرمانی كشور، عصر جمعه با قهرمانی تیم ثامن الحجج (ع) سبزوار پایان یافت.

به گزارش ایرنا، در پایان این رقابتهای یك روزه، پس از ثامن الحجج سبزوار كه با 36 امتیاز و برای دومین سال متوالی عنوان اول این مسابقات را از آن خود می كرد، تیم های لوله گستر اسفراین و سبك سازان شرق از بجنورد، با امتیاز مشابه 27، دوم و سوم شدند.

در این مسابقات كه در حضور دهها هزار تماشاگر مشتاق در گود چشمه زینل خان اسفراین برگزار شد 128 كشتی گیر نامدار این رشته در قالب 32 تیم از استانهای سه گانه خراسان، تهران، مازندران و سمنان در چهار وزن 70، 80، 90 و بالای 90 كیلوگرم به رقابت پرداختند.

در بخش انفرادی این رقابت ها نیز این افراد به ترتیب حائز رتبه های اول تا سوم شدند:

وزن 70 كیلوگرم: ابراهیم ولیان از تیم لوله گستر اسفراین، علی شاوردیان از تیم سبك سازان شرق و محمد محمدی بریمانلو از تیم ثامن الحجج

وزن 80 كیلوگرم: الیاس علی اكبری از تیم لوله گستر اسفراین، حامد میرزاپور از تربت جام و علیرضا جهانیان از تیم ثامن الحجج

وزن 90 كیلوگرم: محمد تیموری از تیم ثامن الحجج، مصطفی نیمروزی از تیم سبك سازان شرق و مجتبی زمانی از تیم بازرگانی طلوع

وزن 90+ كیلوگرم: جواد محجوب از تیم ثامن الحجج سبزوار، امین جعفرزاده از تیم سبك سازان شرق و سعید دلیر از تیم شهرداری اسفراین

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور، استاندار خراسان شمالی، نمایندگان مردم اسفراین و بجنورد در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران استانی و محلی از مهمانان و تماشاگران ویژه این آیین سنتی بودند.

در پایان این مسابقات به نفرات اول هر وزن مبلغ 25 میلیون ریال جایزه نقدی به همراه یك بسته صنایع دستی و گردشگری اسفراین به ارزش 10 میلیون ریال، به نفرات دوم 20 میلیون ریال و نفرات سوم نیز 15 میلیون ریال جایزه نقدی اهدا شد.

مركز شهرستان 127 هزار نفری اسفراین در 60 كیلومتری جنوب شرقی بجنورد، مركز استان خراسان شمالی قرار دارد.

خطه خراسان خاستگاه ورزش آیینی كشتی باچوخه است كه طرفداران بی شماری در میان مردم دارد و هرساله در روز 14 فروردین، اصلی ترین رقابتهای آن در گود چشمه زینل خان اسفراین برگزار می شود. ك/2

ص/5132