امامی كاشانی: تیم مذاكره كننده با حكمت است / از زحمات تیم مذاكره كننده تشكر می كنیم

تهران-ایرنا-خطیب نماز جمعه تهران ضمن تشكر از تیم مذاكره كننده هسته ای گفت: تیم مذاكره كننده تیمی است متین با حكمت و متانت آن چنان كه رهبر معظم انقلاب فرمود نرمش قهرمانانه این چنین حركت كرد و با تلاش شبانه روز و خستگی ناپذیر توانست به این نتیجه برسد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، آیت الله محمد امامی كاشانی در خطبه دوم نماز جمعه تهران كه در دانشگاه تهران برگزار شد، افزود: به همه آقایان مخصوصا رییس جمهوری و وزیر امورخارجه محمد جواد ظریف هم باید تبریك و هم خسته نباشی گفت و هم این جمله را گفت كه خدا فرمودند در قرآن نصر از طرف خداست و خدا نصرش را به دست انسان هایی كه شایسته باشند بوجود می آورد.

وی در ادامه با اشاره به بیانیه هسته ای مذاكرات با طرح این سوال كه نكته اول این است كه ماهیت این بیانیه چیست؟ گفت: ماهیت چارچوب كلی است و جزییات نیست كه جزییات بعدا صحبت خواهد شد كه البته در این جزییات حرف ها وبحث ها پیش می آید ولی چارچوب این چارچوبی است كه كلیت آن عالی و اساسی است.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: نكته این چارچوب این است كه اولاً دنیای غرب ایران را به داشتن انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز پذیرفت. همان چیزی كه در ابتدا زیر آن زده بود. ولی جمهوری اسلامی ایران و تیم مذاكره كننده گفتند این حق لازمی است كه در قراردادهای انرژی برای تمام كشورها وجود دارد و ایران می‌تواند در تمام مراحل انرژی هسته‌ای در حد صلح‌آمیز داشته باشد. البته جزئیات در سه ماه آینده بحث خواهد شد.

وی ادامه داد: مساله دوم لغو تحریم ها است كه به صورت كلی است كه لغو است و نه تعلیق كه آنها لغو را قبول نداشتند و پذیرفتند البته سیر لغو چگونه است آن بستگی به همان صحبت ها و مذاكرات بعدی دارد.

خطیب نماز جمعه تهران در ادامه با طرح سوال دیگری مبنی بر این كه عوامل این موفقیت در مذاكرات و صدور بیانیه چیست؟ گفت: عوامل موفقیت عبارت است از ارتقاء علمی این كشور، ایران و نظام جمهوری اسلامی از نظر رشد علمی و ارتقایی كه پیدا كرده است در دنیا بسیار وضعش عالی است.

امامی كاشانی ارتقای علمی كشور و نظام جمهوری اسلامی ایران را از عوامل دستیابی به این موفقیت عنوان كرد و گفت: كشور ما در دنیا وضع عالی دارد. ایران كشوری است كه در زمینه های مختلف علمی حرف برای گفتن دارد و دنیا برای او جا باز كرده است و این رشد علمی نكته‌ای است كه ایران را این چنین به جلو برده است.

وی به اهمیت اقتصاد مقاومتی اشاره كرد و گفت: اقتصاد مقاومتی هم نكته مهمی بود كه رهبری حتی در سخنرانی اول سال در حرم مطهر حضرت رضا (ع) نیز بر آن تأكید كردند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در ادامه به سخنان شب گذشته باراك اوباما اشاره كرد و گفت: رئیس جمهور آمریكا در برابر دنیا ایستاد و حرف زد و گفت نتوانستیم ایران را قانع كنیم كه دست از انرژی هسته‌ای بردارد و ولی توانستیم به پای میز مذاكره با كمك گرفتن اروپاییان و چین و روسیه بیاوربم و به یك توافق خوبی برسیم. البته حاشیه‌ای نیز بر كلام ایشان است. اگر ایران پای میز مذاكره آمد نه برای تحریم بود، البته تحریم‌ها موثر بود، بلكه می‌خواست به دنیا نشان دهد كه ایران اهل منطق است و حرف اساسی می‌زند و از حق خودش دفاع می‌كند و كارهای شما ظالمانه است.

امامی كاشانی افزود: رئیس جمهور آمریكا و همه شما كه طرف مقابل هستید با ایران پیمانی بسته‌اید. ایران در این چارچوب تمام آنچه را كه گفته رعایت می‌كند و به عهد خود عمل می‌كند. شما هم عمل كنید. اما اگر شما عهد شكستید ایران نیز عهد خود را خواهد شكست. عهدشكنی نكنید و این عهدشكنی را در تاریخ خود ثبت نكنید. اگر به عهد وفا كنید ایران هم وفادار است.

وی اضافه كرد: به سراغ برخی حرف‌های بی‌ربط مثل تروریسم نروید. این‌كه شما گروهی را تربیت كنید و وارد كشوری كنید و این طور كشتاركنید این تروریست است. از این سخن‌های لغو دست بردارید. بحث آزادی و قوه قضائیه این حرف‌های بی‌ربط را به میان نیاورید. اگر در اصل مذاكره بر عهد پایدار بودید ایران هم استوار است. عهد شكستن‌ها در میان شماست نه در میان ایران، ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران.

خطیب جمعه موقت نماز جمعه تهران ملت ایران و تیم مذاكره كننده را نیز از عوامل اساسی دستیابی به موفقیت در مذاكرات عنوان كرد و افزود: رهبری حامی تمام این عوامل است. حضرت امام (ره) كه انقلاب اسلامی را رهبری كردند ارتقای علمی را از اهداف این نظام قرار دادند. رهبر معظم انقلاب نیز همان تفكر را دنبال كردند. بنابراین ولایت فقیه برای ارتقای ارزش‌های علمی، انسجام و وحدت است.

وی ادامه داد: انصافاً تیم مذاكره كننده متین، باحكمت و بامتانت است و آنچان‌كه رهبر معظم انقلاب در مورد نرمش قهرمانانه فرمود این چنین عمل كردند. واقعاً باید به آقایان خصوصا رئیس جمهور و آقای ظریف تبریك و خسته نباشید گفت.

امامی كاشانی همچنین فوت خواهر رهبر معظم انقلاب ، مادر رئیس جمهوری و همسر آیت‌الله جنتی را تسلیت گفت.

خطیب موقت نماز جمعه تهران به حمله عربستان به یمن نیز اشاره كرد و گفت: عربستان كه می‌گوید من حافظ حرمین هستم با حمله به یمن آبروی خود را برد.

وی در خطبه اول این هفته نماز جمعه تهران اظهار داشت: عهد در قرآن كریم با الفاظ مختلفی آمده كه از جمله آنها عقد و عهد و پیمان افراد با یكدیگر و در نهایت عهد با خداوند متعال است.

وی تصریح كرد: در آیه كریمه 34 سوره اسرا آمده است كه وفا كنید به عهد كه عهد مسوول است، كه معنای این آیه آن است كه به عهد وفا كنید زیرا از ناحیه عهد در پیشگاه خداوند مسوول هستید.

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: دنیای كفر و استكبار و غرب كه هجمه های بسیاری علیه اسلام به راه انداخته و تبلیغات شومی به واسطه كشیدن كاریكاتور علیه پیامبر اكرم (ص) و حقایق اسلام به راه انداخته هدفشان این است كه اسلام را زشت نشان دهند.

امامی كاشانی یادآورشد: آنها برای مخدوش نشان دادن چهره اسلام گروه هایی به نام داعش و القاعده به وجود آورده اند حال آنكه پیامبر اكرم (ص) ثابت كرد كه اسلام واقعی استوار بودن بر عهد و پیمان است.

وی اضافه كرد: جهان اسلام نیز به دلیل دارا بودن چنین خصیصه ای در وجود پیامبر اكرم (ص) به ایشان عشق می ورزند و اینكه مشاهده می كنیم مسیحیان،‌ یهودیان و دیگران مسلمان می شوند، به همین دلیل است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران اظهار كرد: نكته اخلاقی از شخصیت و منش پیامبر اكرم (ص) این است كه به عهد و پیمان ها وفا كنیم و پیمان ها را نشكنیم زیرا شكستن پیمان در حقیقت شكستن خود است.

امامی كاشانی خاطرنشان كرد: شكستن عهد و پیمان و بی وفایی تبعات زیادی به همراه دارد كه از جمله آنها این است كه مجسم شده و گریبان فرد را می گیرد.

سیام ** 1883** 1058*1440