۱۳ فروردین ۱۳۹۴،‏ ۲۱:۵۴
کد خبر: 81557606
۰ نفر
بیانیه مشترك پایانی مذاكرات هسته ای ایران 1+5 قرائت شد

لوزان - ایرنا - ببانیه مشترك پایانی مذاكرات هسته ای ایران و 1+5 توسط محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه جمهوری اسلامی ایران و فدریكا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرائت شد.

دراین جلسه علاوه بر ظریف و موگرینی، جان كری وزیرامور خارجه آمریكا ، لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه و فرانك والتر اشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان و فیلیپ هاموند وزیر امورخارجه انگلیس و ریاپكف معاون وزیرخارجه روسیه و نماینده چین نیز حضور دارند.

به گزارش ایرنا خلاصه ای از بیانیه كه عصر پنجشنبه در دانشگاه پلی تكنیك لوزان سوییس قرائت شد به شرح زیر است.

** مجموع راه حل های تفاهم شده برای رسیدن به برنامه جامع اقدام مشترك

جمهوری اسلامی ایران و كشورهای عضو گروه 1+5 متشكل از چین، روسیه، فرانسه، آمریكا، انگلیس و آلمان در چارچوب عناصر مندرج در برنامه اقدام مشترك مورخ 24 نوامبر 2013 و متعاقب فرایند طولانی مذاكراتی پیچیده و طولانی در ابعاد فنی، حقوقی و سیاسی، به مجموعه ای از راه حل های لازم جهت نیل به برنامه جامع اقدام مشترك در شهر لوزان سویس دست یافتند. مجموعه متضمن این راه حل ها جنبه حقوقی نداشته و صرفا راهنمای مفهومی تنظیم و نگارش برنامه جامع اقدام مشترك را فراهم خواهد ساخت. بر این اساس تدوین برنامه جامع اقدام مشترك با مبنا قرادادن این راه حل ها در آینده نزدیك آغاز خواهد گردید.

** تداوم برنامه هسته ای از جمله غنی سازی

در چارچوب راه حل های موجود، هیچ یك از تاسیسات و فعالیت های مرتبط هسته ای متوقف، تعطیل و یا تعلیق نمی شود و فعالیت های هسته ای ایران در تمامی تاسیسات هسته ای از جمله نظنز، فردو، اصفهان و اراك ادامه خواهد یافت.

این راه حل های جامع ، ادامه برنامه غنی‌سازی در داخل كشور را تضمین می كند و بر این اساس جمهوری اسلامی ایران قادر خواهد بود مطابق مفاد برنامه جامع اقدام مشترك تولید صنعنی سوخت هسته ای خود را برای تامین سوخت نیروگاه های هسته ای ادامه دهد.

بر اساس راه حل به دست آمده ، دوره زمانی برنامه جامع اقدام مشترك در خصوص برنامه غنی سازی ایران 10 ساله خواهد بود. در طول این مدت، تعداد بیش از 5000 ماشین سانتریفیوژ در نظنز به تولید مواد غنی شده در سطح 67/3 درصد ادامه خواهند داد. ماشین های اضافه بر این تعداد و زیرساخت های مرتبط با آنها جهت جایگزینی با ماشین هایی كه در طول این زمان آسیب می بینند جمع آوری و تحت نظارت آژانس نگهداری خواهد شد. همچنین ایران قادر خواهد بود ذخایر موجود مواد غنی شده خود را برای تولید مجتمع سوخت هسته ای و یا صادرات آنها به بازارهای بین المللی در قبال خرید اورانیوم اختصاص دهد.

براساس راه حل های به دست آمده ایران برنامه تحقیق و توسعه خود را بر روی ماشین های پیشرفته ادامه خواهد داد و مراحل آغاز و تكمیل فرایند تحقیق و توسعه سانتریفیوژهایIR-4، IR-5 ،6IR- و IR-8 را در طول دوره زمانی 10 ساله برنامه جامع اقدام مشترك ادامه خواهد داد.

** تاسیسات فردو

بر اساس راه حل های بدست آمده تاسیسات هسته ای فردو به مركز تحقیقات هسته ای و فیزیك پیشرفته تبدیل خواهد شد. بیش از 1000 ماشین سانتریفیوژ و تمامی زیرساخت آنها در فردو حفظ و نگهداری خواهند شد كه از این میان دو آبشار سانتریفیوژ در چرخش خواهند بود. همچنین نیمی از تاسیسات فردو با همكاری برخی از كشورهای(1+5) به انجام تحقیقات پیشرفته هسته ای و تولید ایزوتوپ های پایدار كه مصارف مهمی در صنعت، كشاورزی و پزشكی دارد، اختصاص پیدا می كند.

** راكتور تحقیقاتی آب سنگین اراك

مطابق راه حل های موجود؛ راكتور تحقیقاتی اراك آب سنگین باقی خواهد ماند و با انجام بازطراحی ارتقاء یافته و روزآمد خواهد شد. در باز طراحی راكتور ضمن كاهش میزان تولیدی پلوتونیوم، كارآیی راكتور اراك به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد كرد. بازطراحی راكتور اراك در چارچوب یك برنامه زمان بندی مشخص و در قالب یك پروژه بین المللی مشترك تحت مدیریت ایران آغاز و پس از آن بلافاصله ساخت آن شروع و در چارچوب یك برنامه زمان بندی تكمیل خواهد شد. تولید سوخت رآكتور اراك و اعطای گواهی بین المللی سوخت راكتور از جمله موارد این همكاریهای بین المللی خواهد بود. از طرف دیگر، كارخانه تولید آب سنگین نیز مانند قبل به كار خود ادامه خواهد داد.

** پروتكل الحاقی

ایران در جهت شفافیت و اعتماد سازی به صورت داوطلبانه پروتكل الحاقی را به صورت موقت اجرا نموده و در ادامه فرآیند تصویب این پروتكل طبق یك جدول زمانی در چارچوب اختیارات رییس‌جمهور و مجلس شورای اسلامی به تصویب خواهد رسید.

** لغو تحریم ها

براساس راه حل های بدست آمده، پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترك ، تمامی قطعنامه های شورای امنیت لغو خواهد شد و همه تحریم‌های اقتصادی و مالی چندجانبه اروپا و یكجانبه امریكا از جمله تحریم های مالی، بانكی، بیمه، سرمایه گذاری و تمامی خدمات مرتبط با آنها در حوزه های مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی وخودور سازی فورا لغو خواهند شد. همچنین تحریم ها علیه اشخاص حقیقی و حقوقی، سازمان ها، نهادهای دولتی و خصوصی تحت تحریم های مرتبط هسته ای ایران از جمله؛ بانك مركزی، سایر موسسات مالی و بانكی، سوئیفت، كشتیرانی و هواپیمایی جمهوری اسلامی، كشتیرانی نفت به‌طور همه‌جانبه فورا برداشته خواهند شد. همچنین كشورهای عضو گروه (1+5) متعهد هستند از وضع تحریم های جدید در موضوع هسته ای خودداری نمایند.

** همكاری های بین المللی :

همكاری های بین المللی هسته ای با جمهوری اسلامی ایران از جمله با اعضای 1+5 در حوزه ساخت نیروگاه های هسته ای، راكتور تحقیقاتی، گداخت هسته ای، ایزوتوپ های پایدار، ایمنی هسته ای، پزشكی و كشاورزی هسته ای و ... امكان پذیر و ارتقاء پیدا خواهند كرد. بر اساس برنامه جامع اقدام مشترك، دسترسی ایران به بازار جهانی، عرصه های تجاری، مالی، دانش فنی و انرژی نیز فراهم خواهد شد.

** زمان بندی اجرا برنامه جامع اقدام مشترك

با پایان یافتن این مرحله از مذاكرات، تدوین پیش نویس برنامه جامع اقدام مشترك تا بازه زمانی 10 تیر در آینده نزدیك آغاز خواهد شد. با نهایی شدن متن، برنامه جامع اقدام مشترك در قالب قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد تایید قرار خواهد گرفت. جهت لازم الاجرا شدن برنامه جامع اقدام مشترك برای تمامی كشورهای عضو سازمان ملل متحد، این قطعنامه همچون قطعنامه هایی كه علیه ایران تصویب شده بودند تحت ماده 41 فصل هفتم منشور ملل متحد تصویب خواهد شد تا بتواند قطعنامه های قبلی را لغو كند.

طرف های برنامه جامع اقدام مشترك پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت، به یك دوره زمانی آماده سازی برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترك نیاز خواهند داشت. پس از طی مرحله آماده سازی و همزمان با شروع به اجرای اقدامات هسته ای از سوی ایران در یك روز تعیین شده لغو تمامی تحریم ها به طور خودكار به اجراء در خواهد آمد.

در چارچوب راه حل های به دست آمده ؛ برای بازگشت پذیری متقابل تعهدات مندرج در برنامه جامع اقدام مشترك در صورت نقض تعهدات از سوی هر یك از طرف ها سازو كار لازم پیش بینی شده است.

سیام 1565