معاون رییس جمهوری : گردشگری موجب توسعه فرهنگی می شود

ساری - ایرنا - معاون رییس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رویكرد دولت تدبیر و امید، فارغ از قیمت نفت، توجه به حوزه گردشگری است و گردشگری از مهمترین ابزارهای صدور انقلاب و ارزشهای آن و موجب توسعه فرهنگی می شود.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی استانداری مازندران مسعود سلطانی‌فر در جلسه صمیمی با سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری در ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران با بیان اینكه اگر مشكلات ریشه‌یابی نشود بخش گردشگری نمی‌تواند بهبود یابد، گفت: مقام معظم رهبری در برنامه ششم یك ردیف مهم برای گردشگری كشور معین كردند كه بسیار مطلوب است و به ما برای رفع مشكلات كمك كند.

وی با اشاره به اینكه ظرفیت‌های گردشگری ما به گونه‌ای است كه جزو 15 كشور دنیا قرار گرفته‌ایم و در سال 2012 رتبه ایران به 112 و در 2013 به رتبه 98 رسیده است، تصریح كرد: امیدواریم رتبه ما در سال 2012 به رتبه 70 تا 80 ارتقا یابد.

سلطانی‌فر با اشاره به اینكه از محل گردشگری خارجی در سال 92 درآمد 6 و نیم میلیارد دلاری داشتیم، ادامه داد: درآمد ما در این حوزه، نیم درصد كل كشورهای جهان بوده است.

وی با بیان اینكه سهم ما از 1250 میلیارد دلار درآمد گردشگری خارجی دنیا باید سه درصد باشد، خاطرنشان كرد: باید تلاش كنیم كه بتوانیم مشكلات حوزه سرمایه‌گذاری گردشگری را رفع كنیم.

این مسئول با اشاره به اینكه در سال‌های گذشته گردشگری در كشور، از هم گسیخته شد، گفت: گردشگری به جای داشتن یك متولی، چندین متولی در كشور دارد.

سلطانی‌فر با بیان اینكه باید نهادینه شود كه گردشگری نه تنها باعث تخریب فرهنگی نیست بلكه توسعه فرهنگی را به همراه دارد، افزود: از موثرترین راه‌های صدور انقلاب، جذب گردشگر خارجی است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینكه ورود قطار گردشگران خارجی، توریست‌های متمول را وارد كشور كرد، ادامه داد: متقاضیان زیادی در این زمینه داشتیم كه با دو قطار، چهار تور اروپایی وارد كشور شدند و هیچ اتفاقی هم نیفتاد.

وی با بیان اینكه از مصاحبه این افراد در بازگشت به كشورهای خودشان، كتاب تهیه كردیم، تصریح كرد: وقتی یك گردشگر اروپایی به ایران سفر می‌كند با واقعیت‌ها مواجه می‌شود و 99 درصد از گردشگرانی كه به كشور آمدند از این سفر راضی بودند.

سلطانی‌فر با اشاره اینكه گردشگری را باید همگانی كنیم، افزود: تفاهمنامه‌ای مبادله می‌كنیم تا مشكلات قوانین و مقررات حوزه گردشگری تسهیل شود.

وی با بیان اینكه امیدواریم هستیم مذاكرات منتج به احقاق حقوق جمهوری اسلامی شود، افزود: محدودیت‌ها برطرف شود و بتوانیم مشكلات را رفع كنیم.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به اینكه نیازمند گسترش آموزش كاركنان مراكز اقامتی هستیم، اظهار كرد: عزم و اراده جدی و گسترده اگر روی این موضوع متمركز شود چند سال طول می‌كشد تا نیروی انسانی مورد نیاز این حوزه را آموزش دهیم.

وی با بیان اینكه در یك هتل باید حداقل 17 تخصص داشته باشیم تا یك هتل مدیریت شود، ادامه داد: هتل‌های با گریدهای بیشتر، تا 38 مورد تخصص لازم دارند.

معاون رییس جمهوری با اشاره به اینكه معجزه اقتصادی صورت گرفته كه تورم بیش از 40 درصدی را به 15 درصد كاهش دادیم، گفت: به خاطر سقوط ارزش پول ملی، سفر برای گردشگران خارجی در ایران ارزان بود.

وی با بیان اینكه امسال دولت بنا دارد با اتخاذ تدابیر لازم، سود تسهیلات را كاهش دهد، ادامه داد: در این زمینه سود سپرده‌ها هم باید كاهش یابد.

سلطانی‌فر با اشاره به برداشت‌ها و برخوردهای منطقه‌ای و خاص، تصریح كرد: بنا داریم این مشكلات را رفع كنیم و از قوانین یكپارچه استفاده شود.

در این نشست استاندار مازندران نیز گزارشی در مورد وضعیت سرمایه گذاری در بخش گردشگری و مشكلات موجود ارائه نمود.

استاندار مازندران نیز در جمع سرمایه گذاران بخش گردشگری مازندران با اشاره به جاذبه های بكر گردشگری در مازندران، گفت: زیرساخت گردشگری در مازندران توسعه یاید.

ربیع فلاح جلودار در این نشست اظهار داشت: در حال حاضر همه دستگاه‌های اجرایی استان از بخش های خصوصی در استان حمایت می كنند.

وی حوزه گردشگری را یكی از محور های مهم توسعه استان مازندران دانست، افزود: سال گذشته در زمینه گردشگری خوب مورد حمایت قرار نگرفتیم.

استاندار مازندران افزود: طرح های جنگلداری كشور برای جذب گردشگر و توریست به سمت و سوی طبیعت گردی و گردشگری سوق داده شود.

فلاح با اشاره به برگزاری همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری در استان،گفت: توسعه گردشگری باید در اولویت سرمایه گذاری در استان قرار گیرد.

وی با بیان اینكه تورهای گردشگری باید در استان راه‌اندازی شود، افزود: هنوز رونق گردشگری در مازندران به وجود نیامده است كه باید در این خصوص تصمیم جدی صورت گیرد.

استاندار مارندران با بیان اینكه بخش خصوصی باید به قطب توسعه اقتصادی استان تبدیل شود، افزود: از محل صندوق توسعه ملی به سرمایه گذاران بخش خصوصی تسهیلات ارزان قیمت پرداخت می‌شود.

در این نشست مدیركل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران از آغاز گردشگری دریایی از تیرماه امسال در استان خبر داد.

دلاور بزرگ نیا گفت : استان مازندران سه بندر فعال دارد و در حال حاضر تردد در هر سه بندر جریان دارد.

وی افزود: در حال حاضر حدود 20 پروژه در حوزه گردشگری با پیشرفت فیزیكی 30 درصدی در استان داریم.

مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران افزود: اگر اماكن گردشگری مازندران برای گردشگران اروپایی معرفی شود می‌تواند مقصد سفر نخست گردشگران اروپایی در استان باشد.ك/1

6097

سرخط اخبار استان‌ها