مذاكرات فنی در لوزان رو به جلو، اما كند است/ هنوز تصمیمی گرفته نشده است

لوزان - ایرنا - بهروز كمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی روند پیشرفت مذاكرات فنی ایران و آمریكا را «كمی كند» ارزیابی كرد، ولی گفت: این گفت و گو ها رو به جلو است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی كه در مذاكره صالحی - مونیز شركت كرده بود، هنگام تنفس این جلسه در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: كارهای فنی تا جایی كه میدانم جلو می رود، اگر جه كمی كند است اما رو به جلو است. تا اندازه زیادی مسایل جلو رفته است.

وی در پاسخ به این پرسش كه آیا جلسه پایان وزیران خارجه امشب یا عصر برگزار می شود، گفت: درباره این موضوع در حال صحبت هستیم.

كمالوندی افزود: طبیعی است كه با توجه به پیچیدگی مسایل و اینكه بررسی های نهایی در حال انجام است، روند كمی كند باشد . موضوعاتی كه در حال بررسی است برای بلندمدت تصمیم گیری می شوند از این رو دو طرف حساسیت های خود را دارند.

كمالوندی در پاسخ به این كه اگر به تفاهم نرسید چه روندی پیش گرفته می شود گفت: به این مساله هنوز كسی فكر نكرده است.**نشست وزیران خارجه

دومین مرحله از مذاكرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در لوزان سوئییس كه از روز چهارم فروردین آغاز شده است، امروز (سه شنبه) با برگزاری سومین نشست وزیران خارجه ایران و كشورهای عضو این گروه پس از یكساعت و نیم طول پایان یافت و چهارمین نشست پس از یك ساعت تنفس، آغاز به كار كرد.

هیچ خبری از نتایج نشست وزیران خارجه اعلام نشد. سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاكره كننده هسته ای ایران هنگام عبور از كنار خبرنگاران در پاسخ به سوال های بی شمار آنها به «خسته نباشید» بسنده كرد.

در این جلسه علاوه بر محمد جواد ظریف و جان كری وزیران خارجه ایران و آمریكا، فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس، وانگ یی وزیر خارجه چین، لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه و فرانك والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان هم حضور داشتند.

ریاست هیات روس را در غیاب سرگئی لاوروف، سرگئی ریابكوف به عهده داشت.

فدریكا موگرینی هماهنگ كننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا ، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه ، وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریكا و هلگا اشمید معاون هماهنگ كننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دیگر حاضرین این نشست یك ساعت و نیمه بودند.

مرحله اول مذاكرات ایران و 1+5 در لوزان سوییس از تاریخ 24 تا 29 اسفند برگزار شد و عمدتا این مذاكرات به گفت و گوهای میان دیپلمات‌های ایران و آمریكا گذشت.

مرحله دوم مذاكرات هسته ای ایران و 1+5 در لوزان روز سه شنبه با مذاكرات میان اعضای ارشد تیم مذاكره كننده و روز پنجشنبه با گفت و گوهای دوباره محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و جان كری وزیر امور خارجه امریكا از سر گرفته شد.

خبرنگار اعزامی خبرگزاری جمهوری اسلامی از لوزان گزارش داد كه پس از پایان سومین نشست وزیران خارجه 1+5 و ایران هنوز هیچ خبری از داخل مذاكرات در باره میزان پیشرفت و یا رسیدن به راه حل ها به بیرون درز نكرده و تنها سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاكره كننده هسته ای ایران هنگام عبور از كنار خبرنگاران در پاسخ به سوال های متعدد آنان، به گفتن «خسته نباشید» بسنده كرد.

برخی از تحلیل گران می گویند: در صورتی كه لاوروف به جمع بقیه وزیران خارجه گروه 1+5 حاضر در سوئیس بپیوندند، نشانه های دود سفید در آسمان لوزان مشاهده خواهد شد، اما برخی دیگر از صاحب نظران سیاسی عقیده دارند نشانه های دود سیاه هم می تواند وزیر خارجه روسیه را به لوزان برساند.**د پ آ: وزاری خارجه آلمان و فرانسه در لوزان می مانند

در این حال خبرگزاری آلمانی د پ آ روز سه شنبه گزارش داد: فرانك والتر اشتان مایر وزیر خارجه آلمان و لوران فابیوس همتای فرانسوی وی در نشست مشترك دولت های دو طرف در برلین شركت نمی كنند و برای ادامه مذاكرات هسته ای در لوزان سوئیس می مانند.

این خبرگزاری به نقل از هیات آلمانی حاضر در مذاكرات هسته ای خبر داد كه وزرای خارجه آلمان و فرانسه این تصمیم را شب گذشته اتخاذ كردند.

براساس اعلام طرف آلمانی، مذاكرات در مرحله بسیار مهم و دشواری قرار دارد و از این رو حضور آنها در مذاكرات ضروری به شمار می رود.

به گزارش ایرنا، سومین نشست وزرای خارجه ایران و كشورهای 1+5 ظهر سه شنبه با حضور معاونان وزرا و كارشناسان تیم های مذاكره كننده در هتل بوریواژ آغاز شد.

در این جلسه فدریكا موگرینی هماهنگ كننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز حضور دارد.**بحث ها ادامه دارد

یك مذاكره كننده ارشد تیم هسته ای ایران خبر خبرگزاری اسوشیتدپرس را رد كرد و گفت: هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

آسوشیتد پرس خبر داده بود كه مذاكرات با اعلام توافق طرفین برای 'ادامه مذاكرات در فاز جدید' تمام می شود و یك بیانیه كلی مشترك به همراه اسنادی كه حاكی از پیشرفت كافی برای ادامه مذاكرات است منتشر خواهد شد.

این مذاكره كننده ارشد در واكنش به این خبر گفت: بحث ها همچنان ادامه دارد و تصمیمی گرفته نشده است.

ریابكوف: مذاكرات در لوزان در فضای سازنده ای جریان دارد

در این حال سرگئی ریابكوف معاون وزیر خارجه و مذاكره كننده ارشد روسیه اعلام كرد: مذاكرات هسته ای در لوزان میان طرف های ایرانی و گروه 1+5 در فضای سازنده ای جریان دارد و گزینه های مختلف بر روی میز مذاكره قرار گرفته است.

به گزارش ایتارتاس، ریابكوف گفت: مذاكرات در فضای سازنده ادامه دارد و پیشنهادهای مختلف مطرح شده اند و امیدوارم نتایج مذاكرات خوشبینانه غیرمنتظره باشد.

رسانه های روسی هم اعلام كردند: مذاكرات هسته ای در لوزان میان ایران و گروه 1+5 تا پاسی از شب ادامه خواهد داشت.

این مذاكرات بامداد امروز پس از وقفه چند ساعته از سرگرفته شد و تا ظهر امروز به وقت محلی تداوم داشت.**نشست هماهنگی عراقچی - شرمن/ رایزنی های دو جانبه 1+5

همزمان با گفت و گوهای هسته ای در لوزان سوئیس، نشست عمومی وزیران خارجه ایران و 1+5 برگزار شد و رایزنی های دو و چند جانبه هیات ها ادامه دارد.

نشست هماهنگی سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاكره كننده ایران و وندی شرمن معاون وزیر خارجه امریكا نیز در این چارچوب برگزار شد.

یك منبع نزدیك به تیم مذاكره كننده ایران گفت كه این رایزنی ها و ملاقات های پی در پی و در سطوح مختلف برای پیشبرد اموربرگزار می شود.

اگر مذاكره روز چهارشنبه 5 فروردین بین عراقچی و شرمن را آغاز گر این مذاكرات بدانیم، امروز هفتمین روز مذاكرات لوزان 2 است.

گفته می شود كه هیات ها تاكید دارند امروز ولو تا پاسی از شب گذشته كار را به سرانجام برسانند.**روانچی: بحث تمدید مذاكرات مطرح نشده است

در همین حال مجید تخت روانچی عضو ارشد تیم مذاكره كننده ایران خبرهای برخی رسانه های غربی مبنی بر تمدید مهلت مذاكرات را رد كرد.

وی در پاسخ به خبرنگار ایرنا گفت: چنین بحثی مطرح نشده است.

برخی رسانه ها ی غربی همچون شبكه خبری فرانس 24 احتمال تمدید چند ساعته یا حتی چند روزه مذاكرات را مطرح كرده اند.**دومین نشست وزیران خارجه ایران و 1+5

دومین نشست وزیران خارجه ایران و كشورهای 1+5 برای حل اختلافات باقی مانده و دستیابی به راه حل در هتل بوریواژ كمتر از یك ساعت به طول انجامید.

در این جلسه علاوه بر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و جان كری همتای ا مریكایی او، فرانك والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان، فیلیپ هاموند وزیر خارجه فرانسه، وانگ یی وزیر خارجه چین و فدریكا موگرینی هماهنگ كننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز حضورداشتند.

با توجه به اینكه سرگئی لاوروف دیروز لوزان را ترك كرد، ریاست هیات روسی را سرگئی ریابكوف به عهده داشت.

علی اكبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و كارشناسان تیم ایرانی پس از دقایقی به این جلسه ملحق شدند.

یك منبع در هیات ایرانی به خبرنگار ایرنا گفت هیات ها مصر هستند امروز به نتیجه برسند ، ولو آن كه جلسات تا پاسی از شب به طول بینجامد.**لاوروف: شانس زیادی برای موفقیت مذاكرات هسته ای وجود دارد

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه اعلام كرد شانس زیادی برای موفقیت مذاكرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 وجود دارد و طرف های مذاكره كننده برای گرفتن نتیجه قطعی تلاش می كنند.

به گزارش ایرنا، لاوروف امروز (سه شنبه) در یك كنفرانس مطبوعاتی در مسكو گفت: در این دور از مذاكرات هسته ای میان ایران و 1+5، امكان خوبی برای دستیابی به نتیجه وجود دارد.

وی ادامه داد: البته شانس برای دستیابی به توافق در مورد برنامه هسته ای ایران 100 درصد نیست. هیچ مساله ای نیست كه اطمینان 100 درصد برای حل آن وجود داشته باشد.

وزیر خارجه روسیه خاطرنشان كرد: دستیابی به توافق در مورد برنامه هسته ای ایران كاملا امكانپذیر است. مذاكرات در حال حاضر در لوزان سوییس جریان دارد و دورنمای خوبی برای موفقیت آن وجود دارد.

رییس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت كه برای شركت در بخش پایانی مذاكرات ایران و گروه 1+5، به لوزان باز می گردد.** وزیر خارجه چین: خوش بینی محتاطانه ای دارم

در همین حال «وانگ یی» وزیر امور خارجه چی گفت كه «به رغم وجود برخی نقاط تردیدآمیز، نشانه هایی از خوش بینی در مذاكرات هسته ای ایران و كشورهای عضو گروه 1+5 مشاهده می شود».

به گزارش ایرنا، «وانگ یی» در شهر «لوزان» سوییس به خبرنگاران چینی همراه خود از شرایط خوب حاكم بر فضای مذاكرات و نزدیكتر شدن دیدگاه های مذاكره كنندگان سخن گفت و افزود: رویكرد لازم به دلیل كاهش موارد اختلافی كشورها در حال ظهور است و به شخصه نسبت به چشم انداز گفت وگوها خوش بینی محتاطانه ای دارم.

«وانگ» گفت كه چین پیشنهادهایی را در ارتباط با موضوع رفع تحریم ها علیه ایران ارائه كرده و منتظر پاسخ دیگر كشورها است.

**بعیدی نژاد: برای حصول توافق به ملاقات های بیشتری نیاز است

همچنین خبرگزاری ایتارتاس روسیه گزارش داد حمید بعیدی نژاد مدیر كل سیاسی وزارت امور خارجه و عضو مذاكره كننده ایران در لوزان سوییس شامگاه دوشنبه به خبرنگاران گفت كه امكان تفاهم بر سر موضوعات اساسی در دور فعلی وجود دارد، اما به ملاقات های بیشتری برای حصول توافق در لوزان سوئیس نیاز است.

وی تصریح كرد كه مذاكرات تا ساعات پایانی دوشنبه ادامه داشته و از صبح سه شنبه شروع خواهد شد و احتمال دارد هرلحظه با تحولی مواجه شود. زیرا متن هایی به صورت مرتب بین هیات های مذاكره كننده مبادله و روی راه حل ها بحث می شود و درواقع جلسات ماراتن وار ادامه می یابد تا به توافق نهایی برسیم.**جان كری: مذاكرات هسته ای را شبانه هم ادامه می دهیم

از سویی دیگر وزیر خارجه آمریكا نیز شامگاه دوشنبه با اشاره به برخی دشواری ها در مذاكرات هسته ای با ایران گفت كه مذاكرات در طول شب هم ادامه می یابد.

خبرگزاری فرانسه، گزارش داد كه جان كری در گفتگو با شبكه سی ان ان آمریكا گفت: برای رسیدن به توافق تا پاسی از شب هم به مذاكرات ادامه می دهیم، اما هنوز موارد مورد مناقشه و دشوار وجود دارد. همه می دانند كه فردا یعنی چه؟

اشاره كری به سه شنبه 11 فروردین تاریخ تعیین شده برای به نتیجه رساندن مذاكرات از سوی طرفین است.

**عراقچی: هنوز هیچ سندی در كار نیست

سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاكره كننده هسته ای ایران روز دوشنبه خبرهای منتشره درباره آغاز نگارش سند سیاسی را تكذیب كرد.

وی به خبرنگار ایرنا گفت: هنوز هیچ سندی در كار نیست.

اول **1610