دخالت نظامی ایران در یمن تهمتی ظالمانه است/مذاكره كنندگانمان منافع ملت را در نظر دارند

تهران- ایرنا- رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام موضوع حمله به یمن را مصیبت جدیدی برای منطقه دانست و دخالت، حضور و یا كمك نظامی ایران به كشور یمن را تهمتی ظالمانه، مسخره و بهانه‌های كشورهای متجاوز به یمن به منظور یارگیری در حمله به این كشور دانست.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله اكبر هاشمی رفسنجانی افزود: كمك‌های ایران تنها جنبه انسان‌دوستانه از جمله در اختیار گذاشتن دارو و غذا برای یمنی‌ها داشته كه آن هم از ذات انسانی انقلاب اسلامی ایران و عواطف دینی و مذهبی مردمان آن سرچشمه می‌گیرد.

وی اضافه كرد: متاسفانه گروه‌های تروریستی و مسلمان‌كشی در كشورهای منطقه شرایط سختی را برای مردم ایجاد كرده و تلاش‌های دشمنان اسلام برای ایجاد و تعمیق شكاف میان شیعه و سنی موجب تاسف است و امیدواریم كه این درگیری‌ها هر چه زودتر خاتمه یابد.

هاشمی رفسنجانی گروه‌های تكفیری مثل داعش و بوكوحرام را حاصل فشارها و زورگویی‌های حكومت‌ها دانست و گفت: این گروه‌ها با انجام كارهای نابخردانه و افراطی، خشم و كینه خود را از فشار حكومت‌ها به این شكل جبران می‌كنند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: تجاوز به این كشور در واقع دامن زدن و تشدید اختلافات مذهبی در منطقه است.**شرایط مذاكرات هسته ای سخت تر از مذاكره با صدام

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود به مذاكرات اخیر تیم هسته‌ای ایران با 1+5 در لوزان اشاره كرد و گفت: اعضای این تیم دلسوزانه و با در نظر گرفتن تمامی منافع ملت ایران در حال گفت‌وگو با طرف‌های غربی خود هستند.

هاشمی رفسنجانی افزود: كار آن ها بسیار سخت و پیچیده است و من شرایط دشوار آن ها را درك می‌كنم چرا كه در زمان مذاكره با صدام و پذیرش قطعنامه چنین شرایطی را البته نه به سختی شرایط حاضر تجربه كرده‌ام.

وی با گلایه از افراطیون داخل كشور و كارشكنی‌های كشورهای غربی بدون هیچ‌‌گونه ادله سیاسی تاكید كرد: اعضای این تیم حداقل نباید از داخل دچار فشار و تنش‌های سیاسی شوند، بلكه باید توسط مردم به ویژه در سال جدید، حمایت و دلگرم شوند.**نگرانی غرب درباره ساخت سلاح هسته ای دور از عقل است

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاكید بر این كه نگرانی غرب در مورد ساخت سلاح هسته‌ای توسط ایران بی جا و دور از عقل است، گفت: ما چه طور می‌توانیم در شرایطی كه مقام معظم رهبری ساخت هرگونه سلاح هسته‌ای را حرام اعلام كرده‌اند به این كار بپردازیم؟

هاشمی رفسنجانی تحریم‌های كشورهای غربی علیه ایران را ظالمانه و بدترین نوع تحریم‌ها برشمرد و افزود: اگر چه مردم با مشكلات متعددی روبه‌رو شدند اما در سایه همدلی و محبت توانستند به زندگی عادی خود ادامه دهند و اگر این روحیه برادری ادامه پیدا كند به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا می‌كنند.**اختلاف سلیقه به درگیری منجر نشود

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاكید بر این كه تحقق كامل شعار «دولت وملت، هم دلی و هم‌زبانی» در شرایط فعلی كشور بسیار حائز اهمیت است، گفت: با توجه به این كه امسال انتخابات را در پیش داریم، باید مراقب باشیم تا از این ناحیه آسیبی به وحدت ملی نرسد و شاهد بداخلاقی‌های سیاسی نباشیم.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به این كه اختلاف سلیقه و عقیده در كشور امری اجتناب نا‌پذیر است، خاطر نشان كرد: نباید تفاوت دیدگاه‌ها و نظرات به درگیری و نزاع منجر شود.

وی با تشریح اوضاع كشور در سال‌های اول انقلاب و پس از پایان جنگ و قیاس آن با شرایط فعلی گفت: دولت را با 51 درصد كسری بودجه و 16 درصد بیكاری و در حالی كه 5 استان كشور نیمه مخروبه، انبارها خالی از مواد اولیه، كارخانه‌ها و مراكز تولیدی تعطیل و یا نیمه تعطیل و عدم وجود امكاناتی نظیر برق تحویل گرفتیم و پس از مدتی با همت و همراهی مردم، كشور را بهتر از گذشته ساختیم.

رییس دولت سازندگی ادامه داد: از جمله عواملی كه سبب شد كشور در آن شرایط سخت و با آن امكانات محدود بتواند روی پای خود بایستد و دوران سازندگی خود را سپری و آباد شود كمك، همدلی و همزبانی مردم بود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: با اتخاذ سیاست خارجی معقول و معتدل و از همه مهمتر پشتیبانی ملت، چرخ‌های صنعت به كار افتاد و كارخانه‌ها یكی پس از دیگری تاسیس شد و بیكاری از 16 به 9 درصد كاهش یافت.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینكه علیرغم مشكلات فراوان دولت تدبیر و امید پیشرفت خوبی داشته است، گفت: اگر تحریم‌‌ها، عوام فریبی‌ها و كم لطفی‌های داخلی نبود، قطعاً پیشرفت‌های بهتری با سرعت بیشتری صورت می‌گرفت.

وی در ادامه به تشریح سرنوشت انقلاب‌های متعدد به وقوع پیوسته در اقصی نقاط جهان پرداخت و گفت: تنها انقلاب اسلامی ایران بود كه توانست با ایمان مردمش سرپا بایستد و از هرگونه گزند در امان بماند، در حالی كه می‌بینیم در خیلی از كشورها كه انقلاب كرده‌اند به دلیل اتخاذ سیاست‌های افراطی و حضور گروه‌های تندرو، مردم هر روز شاهد درگیری و انفجار هستند و روی آرامش را ندیده‌اند.

هاشمی رفسنجانی در ادامه با بیان این كه اعتدال یك اصل اساسی در اسلام و اعتقادات اهل بیت(ع) است، اظهار داشت: مردم راه درست را كه راه اعتدال است انتخاب كردند و نتایج آن را هم به خوبی می‌دانند.

در نهمین روز از فروردین ماه سال 94 جمع دیگری از وزرا، مسؤولان، نمایندگان مجلس، كارگزاران نظام، مدیران بخش‌های دولتی و غیردولتی، روسا و اساتید دانشگاه‌ها طی چهار دیدار جداگانه با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام سال نو را به وی تبریك گفتند.

در جریان این دیدارها وزرا و مسؤولان بانك‌ها و بخش‌های دولتی و خصوصی، در سخنانی گزارش‌های كوتاهی از شرایط سیاسی بویژه شرایط منطقه و بحران یمن و مذاكرات تیم هسته‌ای و انتخابات پیش‌رو در سال 94 ارایه كردند.

سیام**7261/1429