منابع افغان: 40 غیرنظامی در درگیری ارتش با طالبان كشته شدند

كابل - ایرنا - یك رسانه افغان روز یكشنبه در گزارشی اعلام كرد: 40 غیرنظامی در درگیری میان گروه تروریستی طالبان و نیروهای ارتش افغانستان در استان غزنی كشته شدند.

خبرگزاری «كلید گروپ» افغانستان در این گزارش نوشت: این افراد در درگیری های شبه نظامیان وابسته به گروه طالبان و نیروهای ارتش در شهرستان «ده یك» و «اندر» كشته شدند. در این درگیری ها همچنین 30 غیرنظامی نیز زخمی شدند.

بر اساس این گزارش، شماری از بزرگان افغان دیروز - شنبه - در اعتراض به كشته و زخمی شدن غیرنظامیان، از شهرستان های «اندر» و «ده یك» به مركز استان غزنی رفتند و به استانداری این استان شكایت كردند.

«موسی خان اكبر زاده» سرپرست استانداری غزنی نیز با در گفت و گو با خبرگزاری «كلید گروپ»، كشته و زخمی شدن غیرنظامیان را در نتیجه عملیات نیروهای ارتش تایید كرد و گفت: آمار دقیقی از تعداد كشته و زخمی های غیرنظامی مشخص نیست.

وی گفت: از این شهرستان ها دیدن كرده و اصابت راكت ها به منازل مسكونی را مشاهده كرده است و این موضوع را با مقامات ارتش در میان گذاشته است.

منابع محلی افغانستان پیشتر گزارش داده بودند كه نیروهای ارتش از 9 روز پیش عملیات پاكسازی را در شهرستان های «اندر» و «ده یك» در استان غزنی آغاز كرده اند.

در همین حال وزارت كشور افغانستان در اطلاعیه ای اعلام كرد: در درگیری پلیس افغانستان با عوامل گروه تروریستی طالبان در نقاط مختلف كشور، 25 عضو این گروه كشته و 21 نفر نیز زخمی شدند.

در این اطلاعیه آمده است: این درگیری ها در استان های تخار، قندز، سرپل، قندهار، لوگر، غزنی، ننگرهار، هرات، فراه و هلمند رخ داد كه در نتیجه آن 10 عضو گروه طالبان كشته، 11 نفر زخمی و چهار نفر نیز بازداشت شدند.

وزارت كشور افغانستان در اطلاعیه خود نوشت: در این درگیری ها همچنین مقادیری سلاح و مهمات به دست نیروهای پلیس افغانستان افتاد و 21 عدد بمب كنار جاده ای نیز كشف و خنثی شد.

«ظاهر عظیمی» سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز اعلام كرد: نیروهای ارتش افغانستان نیز در 24 ساعت گذشته در درگیری با عناصر گروه تروریستی طالبان، 16 نفر از آنان را كشت و 10 نفر را زخمی كردند.

آساق*5*291**1545

سرخط اخبار جهان