۸ فروردین ۱۳۹۴،‏ ۱۳:۳۸
کد خبر: 81553229
T T
۰ نفر
چرا باید در جنبش ساعت زمین شركت كنیم؟

تهران -ایرنا-بسیاری از ایرانیان، مطابق رسمی كه هفت سال بیشتر از تولدش در دنیا نمی‌گذرد، می‌كوشند تا با خاموش كردن وسایل برقی و روشنایی‌های غیرضروری‌ نشان دهند كه عضوی مسئولیت‌پذیر از جامعه‌ جهانی هستند.

به گزارش ایرنا از سازمان حفاظت محیط زیست، در یادداشت محمد درویش مدیركل آموزش و مشاركت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست آمده است: امروز شنبه (هشتم فروردین ) ساعت 20 و 30 دقیقه، بسیاری از ایرانیان می‌كوشند تا با خاموش كردن وسایل برقی و روشنایی‌های غیرضروری‌ نشان دهند كه نه تنها عضوی مسئولیت‌پذیر از جامعه‌ جهانی هستند؛ بلكه نسبت به روندی كه سبب شده تا ایران به یكی از اصلی‌ترین قربانیان روند شتابناك جهان‌گرمایی بدل شود؛ اعتراض كنند.

نگارنده هرگز فراموش نمی‌كند كه وقتی نخستین یادداشت را در این خصوص، 10 فروردین 1387 منتشر كرد، فكر نمی‌كرد هموطنان اینگونه پیش‌برنده و گسترده از این پویش جهانی استقبال كنند؛ به طوری كه اینك، نه تنها در اغلب كلان‌شهرهای ایران كه در بسیاری از سكونت گاه‌های كوچك ، ایرانیان از ماكو گرفته تا كاشان و از كاشان تا پارسیان به این رسم سبز می‌پیوندند.

در بخشی دیگر از این یادداشت آمده است :در این میان، گروهی چالش‌برانگیزانه می‌پرسند: در كشوری كه بسیاری از رفتارهای مردم و دولتمردان با آموزه‌های محیط زیستی فاصله‌ای ژرف دارد؛ در سرزمینی كه بحران‌های مرگ‌آوری چون ازدحام زباله‌های سرگردان، ورود شیرابه‌های خطرناك به آب‌های آزاد و سفره‌های زیرزمینی، نرخ فزاینده فرسایش خاك، شكار بی‌رویه‌ اندك زیست باقیمانده در وطن، آلودگی هوا، ریزگردها، خشكی تالاب‌ها، نابودی زاگرس و نفس‌ را بند آورده، چگونه می‌خواهیم به چنین حركت‌های نمایش‌گونه و بی‌اثری دلخوش كنیم؟!

آیا با خاموش كردن چند لامپ یا تاریكی نسبی برج میلاد و گنبد سلطانیه و … ایران از خطر تغییر اقلیم درامان خواهد ماند؟ اصلاً مگر آنهایی كه رسانه‌های قوی‌تر، پول بیشتر و مردم آگاه‌تری دارند، توانسته‌اند روند جهان‌گرمایی را مختل كنند كه ما بتوانیم؟

پاسخ به همه‌ این پرسش‌های پرسوز و گداز، فقط یك جمله است! اینكه قرار نیست ما سرنوشت جهان را تغییر دهیم؛ قرار نیست ما ردپایی ژرف بر گیتی برجای نهیم و قرار نیست ما اهالی زمین را متأثر سازیم! بلكه فقط می‌خواهیم نشان دهیم، در ایران شمار آنهایی كه فقط یك لامپ را برای یك ساعت كمتر روشن می‌كنند، در حال افزایش است؛ هم آنهایی كه بی شك بیشتر می‌كوشند تا هوای زمین و ساحل و آسمان و حیات وحش و گیاهان این سرزمین را داشته باشند.

خلاصه اینكه جنبش ساعت زمین را در ساعت 20:30 امشب – هشتم فروردین 1394 – پرشورتر از سال‌های گذشته برگزار خواهیم كرد؛ زیرا:ما می‌خواهیم پیش از آنكه

پرها فرو ریزد

پرواز كنیم

و پیش از آنكه به پایان رسیم، آغاز …

علمی **1354**1440

سرخط اخبار جامعه