۵ فروردین ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۱۳
کد خبر: 81551059
۰ نفر
آسمان زاینده رود را پر آب كرد

اصفهان- ایرنا- رییس انجمن نخبگان كشاورزی اصفهان گفت: بارش های روزهای نخستین سال 94 بویژه در مسیر پایین دست سد منجر به پر آب شدن رودخانه زاینده رود در اصفهان شد.

اسفندیار امینی روز چهارشنبه در گفتگو با ایرنا افزود: در چند روز اخیر بارندگی های مسیر پایین دست سد زاینده رود در شهرستان چادگان تا منطقه « چم آسمان » در شهرستان لنجان منجر به سر ریز شدن آب از مسیل ها به رودخانه و پر آب شدن آن شد.

وی با بیان اینكه چرخه طبیعی برگشت آب به داخل رودخانه نیز یكی از منابع اصلی تامین آب زاینده رود است اظهار كرد: بارندگی های چند روز اخیر در این مسیر تا 45 میلیمتر نیز بوده و در پر آب شدن رودخانه تاثیر بسزایی داشته است.

وی میزان خروجی دبی آب از سد زاینده رود را حدود 16 متر مكعب در ثانیه اعلام و تصریح كرد: این حجم خروجی تنها برای مصارف آشامیدنی و صنعتی است.

به گزارش ایرنا، دریچه های سد زاینده رود كه از سوم اسفند پارسال برای رهاسازی 65 متر مكعب در ثانیه برای مصارف كشاورزی گشوده شده بود، از 25 اسفند بسته شد و میزان خروجی آب از آن كاهش یافت ؛به همین دلیل حجم آب رودخانه كاهش یافت اما از روز سوم فروردین امسال و پس از بارش های جوی شهروندان و گردشگرانی كه این روزها در اصفهان حضور دارند شاهد افزایش حجم آب رودخانه بودند.

در روزهای نخستین امسال، استان اصفهان بارش های نسبتا خوبی بویژه بارش برف در فریدونشهر داشت.

زاینده رود تنها رودخانه دائمی ایران مركزی است كه مراكز جمعیتی، اراضی وسیع كشاورزی، بیشه زارها، مناظر زیبای طبیعی، بناهای باستانی و آثار تمدن های كهن را در برگرفته است.

سد زاینده رود كه دارای گنجایشی افزون بر یك میلیارد و 400 میلیون مترمكعب آب در سالهای پر بارش است در سالهای اخیر شاهد ذخیره ای كمتر از 900 میلیون مترمكعب بوده است.

كاهش بارش ها در سال های گذشته موجب شده است كه زاینده رود از یك جریان آبی دائمی به یك رودخانه فصلی بدل شود.

ت/3011/ 6022 / 1539