۲۹ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۲۲:۵۷
کد خبر: 81547976
T T
۰ نفر
نوروز در هند، از دید و بازدید تا سیزده بدر

دهلی نو - ایرنا - استادان،دانشجویان و علاقمندان زبان فارسی دانشگاههای هند و ایرانیان مقیم دهلی نو روز جمعه در آخرین روز از سال 93 در مراسمی كه در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی در دهلی نو برگزار شد سنت یك هزار ساله نوروز در هند را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش ایرنا، خانه تكانی، سفره هفت سین، دید و بازدید ، حاجی فیروز ، عمو نوروز ، ننه سرما، سیزده بدر و شعرخوانی از سوی استادان زبان فارسی هندی و افغانستانی از جمله مراسم جشن نوروز بود.

در این مراسم اشعاری از شعرای فارسی گوی ایرانی و هندی در وصف نوروز و بهار قرائت و آغاز فصل بهار و گل گرامی داشته شد.

همچنین تعدادی از شاعران هندوستان در این مراسم اشعاری را در وصف بهار و نوروز به زبان فارسی اما با شیوه و سبك ترانه ها و آواهای هندی قرائت كردند.

افغانستانی های مقیم هندوستان نیز از دیگر شركت كنندگان در این مراسم بودند كه با قرائت اشعاری در وصف بهار و نوروز علاقه مندی خود را به فرهنگ ایرانی ابراز داشتند.

حجت الاسلام عالمی معاون رایزنی فرهنگی كشورمان در هندوستان در این مراسم در سخنانی گفت: عید نوروز فصل ارزش های برجسته و ممتاز و نماد نوآوری، طراوت، نشاط، جوانی و محبت و محكم كردن دوستی ها و زدودن كینه هاست.

وی اظهار كرد: با ظهور اسلام سنت های خوب نوروز حفظ و گرامی داشته شد و این سنت ها با روح و محتوای اسلامی ارایه شد.

معاون رایزنی جمهوری اسلامی در دهلی نو گفت كه ایجاد برادری ،عطوفت اسلامی ،صله رحم ،رفع كدورت ها و كینه ها از جمله سنت های پسندیده نوروز است كه در اسلام بر آن تاكید شده است .

حجت الاسلام عالمی با تاكید بر تزكیه روح و نفس همزمان با آغاز سال نو، اظهار كرد:همزمان با آغاز سال نو باید حركت و تحولی جدید در زندگی ایجاد شود و با زدودن كینه و دشمنی، مهربانی و محبت را در جامعه گسترش دهیم .

آیین نوروز همزمان با ورود ایرانیان به هندوستان از حدود یك هزار سال در هندوستان سابقه دارد و همچنان در مناطق زیادی از هندوستان جشن های نوروز همچون ایرانیان گرامی داشته می شود.

در كشمیر هند گروهی از هندوهای این منطقه از دیرباز همزمان با نوروز، جشنی به نام (نوره) برگزار می كنند كه شباهت زیادی با نوروز ایرانیان دارد.

تهیه لباس های نو، طبخ غذاهای متنوع، تزیین خانه و محله، برگزاری مراسم جشن و شادمانی و دید بازدید از اقوام و فامیل از جمله آیین های جشن نوروز در هندوستان به شمار می آید.

دوره گوركانیان از نظر پیشرفت و ترویج فرهنگ و زبان فارسی و ایرانی در هندوستان دوره طلایی محسوب می شود و در همین دوره جشن نوروز در این كشور رسمیت پیدا می كند و به عنوان یك جشن محبوب پذیرفته می شود.

در زمان سلطنت اكبرشاه در هندوستان نوروز ١٨ روز ادامه پیدا می كرد و روز نوزدهم با برگزاری جشن شرف به پایان می رسید.

در حال حاضر هزاران ایرانی و فارسی زبان كه از گذشته های دور به هندوستان مهاجرت كرده اند در این كشور زندگی و آیین های نوروز را برگزار می كنند.

آساق*2*268*1600** 3404

سرخط اخبار جهان