آوای 'یا مقلب القلوب' هزاران زائر در آستان حضرت رضا(ع) طنین انداز شد

مشهد- ایرنا - در واپسین لحظات سال 1393 شمسی، هزاران زائر و مجاور كه از دور و نزدیك خود را به آستان ملك پاسبان رضوی رسانیده اند، در صحن و سرای حضرت دوست چشمان پراشكشان را به گنبد طلایی اش دوخته اند و آوای یا مقلب القلوب آنان در فضای حرم طنین انداز شده است.

شوق یك لحظه بودن در كنار مضجع شریف ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا (ع) و تحویل سال در فضای ملكوتی اماكن متبركه حضرت دوست عاشقان را از گوشه و كنار كشور امشب در حرم مطهر رضوی گرد هم آورده است.

در آن لحظه ناب زائران دستانشان را به سمت روضه منورش بلند می كنند و عقده دل می گشایند و می گویند: مولای من، تو در این لحظه میزبان ما هستی، تو میزبان گریه ها و نیازها، غم ها دلتنگی هایمان هستی، ما غریبه هایی هستیم كه به آستان كرم تو چشم دوخته ایم و به دستان پرمهرت توسل كرده ایم.

مولای من، ما زائرانی هستیم كه فرسنگ ها راه پیموده ایم تا در این آخرین لحظات سال كه با فراز و نشیب های بسیار پشت سر گذاشتیم، مهمانت شویم و از می عشق تو بنوشیم.

آقای من، آستان مقدست سجده گاه من است، من بر خاك پاك آستانت می افتم و سجده شكر به جا می آورم، كاش كبوتری بودم كه عاشقانه حرمت را طواف می كردم، نسیمی می شدم كه بیرق گنبدت را بوسه باران می كردم و فرشی بودم كه زیرپای مبارك زائرانت متبرك می شدم.

ای حجت خدا؛ بر من مسكین نگاهی بیانداز، ای آفتاب مهربانی؛ در این لحظات ناب از انوار قدسی ات بر من بتاب تا وجودم از مهرت گرم شود، ای امام شفابخش؛ مرهمی بر دردهای دلم بگذار تا در سال نو بتوانم خدمتگزار لایق تو باشم.

حال در آستانه تحویل سال نو ای شمس ‌الشموس، به میعادگاه عاشقی تو چشم دوخته‌ ایم تا از جام كرامتت جرعه ‌ای بنوشیم، عنایتی كن و ما را بی‌ نصیب مگردان!

... و آنان كه توفیق حضور در آستان ملك پاسبان رضوی را در این لحظات ملكوتی نداشتند، از زائران و مجاورانی كه در صحن و سرای قدسی حضور دارند، عاجزانه می خواهند كه 'وقتی طنین 'یا مقلب قلوب' دلت را لرزاند وقتی آوای خوش 'یا مدبراللیل و النهار' را زمزمه كردی و یاد 'یا محول الحول و الاحوال' دگرگونت كرد، برای ما بخواه ازآن بخشنده بی همتا 'حول حالنا الی احسن الحال'.

امشب مراسم تحویل سال نو در حرم مطهر رضوی به همت آستان قدس بعد از نماز مغرب و عشا آغاز شده و تا لحظه تحویل ادامه دارد. امسال برنامه های این آستان برای همه سنین در نظر گرفته شده است.

معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی در این باره گفت: امشب برنامه 'یك شروع خوب با امام خوبی ها' برای گروه سنی 5 تا 10 سال، ویژه شب سال تحویل در سه نقطه از حرم مطهر رضوی در حال برگزاری است.

حجت الاسلام سید جلال حسینی افزود: قصه گویی، نقاشی، روایت خوانی، مسابقه، پخش كلیپ و اهدای جوایز از مهمترین بخش های این برنامه است كه در رواق غدیر، كبوترانه و بست شیخ حر عاملی برگزار شده است.

وی بیان كرد: مراسم تحویل سال نو برای بزرگسالان نیز در اماكن متبركه حرم مطهر آغاز شده و تا لحظه تحویل سال در ساعت 2 و 15 دقیقه ادامه خواهد یافت كه افزون بر تمامی اماكن متبركه، خیابانهای منتهی به حرم مطهر نیز زیر پوشش صوتی مراسم قرار گرفته اند.

وی اظهار كرد: امسال به دلیل تقارن ایام شهادت حضرت فاطمه (س)با نوروز پس از تحویل سال، نقاره خانه های گلدسته های حرم مطهر امام رضا(ع) نواخته نخواهند شد اما پس از تحویل سال سخنرانی رهبر معظم انقلاب برای تبریك عید و نامگذاری سال، به صورت سراسری پخش می شود.

وی خدمات فرهنگی به كاروان های زیارتی غیرایرانی و توریست های كشورهای مختلف در رواق های غدیر، كوثر و دارالرحمه حرم مطهر رضوی و ارسال پیام تبریك به 17هزار مشترك و نیز ارسال بسته ‌های پستی به 800 مشترك غیرایرانی و ایرانیان مقیم كشورهای دیگر در پنج قاره دنیا را از دیگر خدمات معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی در مراسم تحویل سال نو برشمرد.

سالانه 25 میلیون زائر از نقاظ مختلف كشور و دنیا به حرم مطهر رضوی مشرف می شوند كه فقط در نوروز و لحظه تحویل سال سه میلیون نفر زائر به جمعیت مشهد افزوده می شود.

7489/1211/ 3404