۲۹ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۲۰:۴۸
کد خبر: 81547936
T T
۰ نفر
روسیه بر حمایت از عراق در مبارزه با داعش تاكید كرد

مسكو- ایرنا- دمیتری روگوزین معاون امور دفاعی نخست وزیر روسیه در دیدار با ابراهیم الجعفری وزیر امور خارجه عراق بر حمایت مسكو از این كشور در مبارزه با گروه تروریستی داعش تاكید كرد.

به گزارش ایتارتاس، راگوزین روز جمعه در دیدار با الجعفری رییس عراقی كمیسیون دولتی همكاری های روسیه و عراق خاطرنشان كرد: روسیه از عراق در مبارزه با گروه تروریستی داعش حمایت می كند.

وی افزود: امروز عراق از استقلال و حق حاكمیت خود در برابر تهاجم تروریستی خارجی دفاع می كند. روسیه به دقت رویدادهای عراق و مبارزه این كشور با تروریست های گروه داعش را زیر نظر دارد.

معاون دفاعی نخست وزیر روسیه با اعلام حمایت روسیه از عراق گفت: به سرعت به تقاضاهای عراق پاسخ می دهیم و در آینده نیز این گونه اقدام می كنیم.

راگوزین خاطرنشان كرد: روسیه به عنوان دوست عراق تلاش های لازم برای تقویت توانمندی دفاعی این كشور به منظور تامین شرایط مقابله نیروهای مسلح عراق در برابر تهدیدهای موجود را به عمل می آورد.

در دیدار مقامهای روس و عراقی ،همكاری های فنی- نظامی دو كشور و موضوعات مربوط به تقویت توانمندی دفاعی عراق مطرح و دو طرف در مورد آن گفتگو كردند.

وزیر خارجه عراق كه از دو روز پیش در مسكو بسر می برد روز پنجشنبه با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دیدار كرد و دو طرف در مورد مسایل دوجانبه و وضعیت خاورمیانه و تهدید گروه تروریستی و تكفیری داعش گفتگو كردند.

لاوروف در آن دیدار با تاكید بر موضع كشورش در مساله تروریسم افزود: پیشنهاد می كنیم تهدیدات موجود در منطقه خاورمیانه در وهله اول تهدید تروریسم و افراط گرایی تحت نظارت شورای امنیت سازمان ملل مورد تجزیه و تحلیل دقیق قرار گیرد و رویكرد واحدی مبتنی بر معیارهای واحد برای حل این مسایل اتخاذ شود.

وی ادامه داد: باید ترتیبی داده شود كه وضعیت متناقض كنونی مبارزه با تروریسم در خاورمیانه كه در یك كشور با تروریست ها مبارزه می شود و در كشور دیگر برای مبارزه با حكومت مخالف سیاست های خود با همین تروریست ها و افراط گرایان همكاری می كنند تكرار نشود.

لاوروف افزود: حملات ائتلاف بین المللی به رهبری آمریكا در عراق با موافقت دولت این كشور است، اما حملات این ائتلاف در سوریه پایه و اساس قانونی ندارد.

وی اضافه كرد: خواهان تعیین اصولی برای مبارزه با تروریسم بین المللی به صورت جمعی و به دور از معیارهای دوگانه هستیم.

رییس دستگاه دیپلماسی روسیه خاطرنشان كرد: خطر تروریسم در سوریه بیشتر از مواد شیمیایی است و مبارزه با آن مستلزم فعالیت در چارچوب قانون بین المللی است.

وزیر خارجه روسیه به كمك های كشورش به عراق برای مبارزه با تروریست ها اشاره و اظهار كرد: روسیه بطور گسترده برای تقویت توانمندی عراق در مبارزه با گروه های تروریستی بویژه داعش به این كشور كمك می كند.

روسیه دو سال پیش قرارداد تسلیحاتی 2/4 میلیارد دلاری با عراق امضا كرد و بخش عمده آن اجرا شده است.

به گزارش رسانه های روسی، بر اساس مفاد این قرارداد، روسیه 30 فروند بالگرد تهاجمی 'می 28-ان ای'ˈ شب پرواز با تجهیزات كامل و 50 فقره سامانه موشكی دفاع هوایی كوتاه برد ˈپانتسیر اس-1ˈ را به عراق تحویل می دهد.

اروپام*1*391** 3404

سرخط اخبار جهان