سقوط قیمت نفت، آسیای میانه را با تهدید اقتصادی روبرو كرده است

تهران - ایرنا - رئیس‌جمهوری قزاقستان نسبت به مشكلات جدی اقتصادی كشورهای تازه استقلال یافته از اتحاد جماهیر شووی پیشین به دلیل سقوط قیمت نفت، هشدار داد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز، نورسلطان نظربایف روز جمعه افزود: سه كشور اصلی عضو اتحاد اقتصادی اوراسیا، به دلیل سقوط قیمت‌های جهانی نفت با چالش اقتصادی بزرگی روبرو هستند.

وی كه پیش از دیدار با ولادیمیر پوتین و الكساندر لوكاشنكو روسای جمهوری روسیه و بلاروس در آستانه پایتخت قزاقستان، سخن می‌گفت، تاكید كرد كه هم‌اكنون شرایط باثبات تر از چند ماه گذشته شده است.

قزاقستان و روسیه، دو كشور تولیدكننده نفت عضو اتحاد جماهیر شوروی پیشین به همراه بلاروس و ارمنستان، اتحاد اقتصادی اوراسیا را تشكیل داده‌اند؛ البته قرقیزستان نیز قرار است امسال به عضویت این اتحاد درآید.

رئیس‌جمهوری قزاقستان در ادامه سخنان خود با اشاره به روابط این كشور با روسیه و بلاروس، گفت: متاسفانه اتحاد ما هم‌اكنون در برابر چالش‌های بزرگی آزموده می‌شود زیرا قیمت صادرات نفت و سایر كالاها به ویژه در روسیه و قزاقستان سقوط كرده است.

نظربایف افزود: تدابیری اتخاذ شده و هم‌اكنون شرایط تثبیت شده است.

در همین حال، پوتین نیز قبل از آغاز گفتگوهای خود در آستانه گفت: ما با شرایط دشواری در اقتصاد جهانی روبرو هستیم و باید شرایط كنونی بازارها را مدنظر قرار داد.

پوتین ابراز امیدواری كرد كه همكاری روسیه و قزاقستان بتواند در غلبه بر مشكلات، كمك ‌كننده باشد.

اقتصام(1)9123**1558