۲۹ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۲۰:۴۰
کد خبر: 81547929
T T
۰ نفر
كویت: اوپك چاره‌ای جز حفظ سقف تولید كنونی ندارد

تهران - ایرنا - خبرگزاری رویترز اعلام كرد كه اظهار نظر وزیر نفت كویت مبنی بر مجبور بودن اوپك برای حفظ سطح تولید خود، قیمت نفت را سه درصد كاهش داد.

به گزارش ایرنا از رویترز، تنها یك روز پس از افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی، تقویت ارزش دلار و همچنین اظهار نظر علی العمیر، وزیر نفت كویت مبنی بر اینكه سازمان كشورهای صادر كننده نفت (اوپك) چاره‌ای جز حفظ سطح تولید خود ندارد، سبب شد قیمت نفت خام برنت در پایان معاملات روز پنجشنبه (٢٨ اسفند ماه) بازار نفت حدود سه درصد و قیمت نفت خام آمریكا نیز نزدیك به ٢ درصد كاهش یابد.

این در حالی است كه نفت خام برنت و نفت خام آمریكا در پایان بازارهای روز چهارشنبه به ترتیب موفق به افزایش قیمت پنج و سه درصدی شده بودند.

فیل فلین تحلیلگر موسسه «پرایس فیوچرز گروپ» آمریكا در این‌ باره گفت: این حقیقت كه مازاد زیادی در بازار نفت وجود دارد، مشخص است. در نتیجه تنها متغیرهایی كه به بازار جهت می‌دهند، تغییرات ارزی و چگونگی تاثیر آنها بر تقاضای كالاست.

براین اساس، قیمت نفت خام برنت در پایان بازارهای پنجشنبه با یك دلار و ٤٨ سنت كاهش به بشكه‌ای ٥٤ دلار و ٤٣ سنت رسید. این در حالی است كه در برخی معاملات پنجشنبه، قیمت نفت برنت حتی تا ٢ دلار نیز كاهش قیمت داشت.

قیمت نفت خام آمریكا نیز اگرچه در برخی مقاطع بازار تا ١,٩٠ دلار كاهش قیمت داشت اما قیمت پایانی آن با كاهشی ٧٠ سنتی به ٤٣ دلار و ٩٦ سنت رسید.

اقتصام(1)9123**1558