۲۹ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۹:۴۷
کد خبر: 81547908
T T
۰ نفر
قطعی آب بوشهر بر اثر بارندگی در استان فارس

بوشهر - ایرنا - مدیرعامل شركت آب و فاضلاب استان بوشهرگفت:با ادامه بارندگی در استان فارس و گل آلود بودن رودخانه شاپور، قطعی 24 ساعته آب ورودی از خط كازرون به این استان به 48 ساعت افزایش داد.

كیقباد یاكیده شامگاه جمعه درگفت وگو با ایرنا افزود:تصفیه خانه موجود بوشیگان كه آب ورودی به استان بوشهر ازخط دوم آبرسانی (خط كازرون) را تامین می كند مربوط به قبل از انقلاب است كه برای تصفیه آب در حالت عادی طراحی شده است و در زمان بارندگی و گل آلود بودن از مدار خارج می شود.

وی یادآورشد: هم اینك كدورت آب رودخانه شاپور سه هزار 'ام پی یو' است و تصفیه خانه بوشیگان قابلیت تصفیه آب موجود را برای انتقال به خط آبرسانی ندارد.

یاكیده با بیان اینكه خرید و نصب تصفیه خانه برای كدورت بالای آب چند برابر قیمت تصفیه خانه موجود بوشیكان است گفت: بطور میانگین در سال 12روز آب رودخانه دالكی به كدورت فعلی می رسد كه تصفیه خانه بوشیگان از مدار خارج می شود.

وی افزود: بخش مهمی از آب خط انتقال كازرون به بوشهر در سال های گذشته از چشمه ساسان تامین می شد كه ظرفیت آب دهی این چشمه از سه هزار لیتر در ثانیه بود و هم اینك به 250لیتر كاهش یافته و این مقدار نیز به خود شهرستان كازرون فارس اختصاص یافته است.

مدیرعامل شركت آب و فاضلاب استان بوشهر یادآورشد:باتوجه به مشكلات ایجاد شده برای تامین آب مورد نیاز چندین شهر و روستای این استان با هماهنگی مسوولان وزارت نیرو تا ساعت 23 امشب آب چشمه ساسان اختصاصی به كازرون قطع و به استان بوشهر اختصاص یافته است.

وی گفت:آب مورد نیاز 70 هزار مشترك در شهرها و روستاهای استان بوشهر از طریق خط آبرسانی كازرون تامین می شود كه با قطعی آب از روز گذشته تاكنون با مشكل روبرو شده اند.

یاكیده با پوزش از مشتركان آب بخاطر مشكل ایجاد شده ادامه داد: در سال 93میانگین آب تحویلی به 320 هزار مشترك شهری و روستایی در استان بوشهر در شبانه روز 296لیتر است.

وی با اشاره به اینكه درآستانه عید و تعطیلات نوروزی مردم به آب بیشتری نیاز دارند اظهارداشت: ظرفیت مخازن نگهداری آب شركت آب و فاضلاب شهری استان بوشهر 285 هزار متر مكعب است كه بطور معمول باید به ازای هر مشترك برای 24 ساعت یك متر مكعب ذخیره وجود داشته باشد.

مدیرعامل شركت آب و فاضلاب استان بوشهرگفت: شهرهای كوچك از جمله وحدتیه، دالكی و دلوار فاقد مخزن ذخیره آب هستند و با قطعی آب مشكلات مشتركان در شهرهای یادشده افزون تر از سایر مناطق می شود.

یاكیده افزود:مخازن موجود ذخیره سازی آب دراستان بوشهرنیز بدلیل كاهش آب ورودی و مصرف بیش از استاندارد مشتركان هیچ وقت پر نیست كه در زمان قطعی،كفاف آب مورد نیاز مردم باشد.

وی با بیان اینكه آبرسانی سیار برای همه مشتركان به هیچ وجه امكان پذیر نیست یادآورشد: آب مورد نیاز بیمارستان ها، نانوایی ها و اماكن ارایه خدمات عمومی دراین مدت از طریق تانكر انجام می شود.

یاكیده با دعوت از مردم استان بوشهر برای مدیریت مصرف آب گفت: عزم مسوولان ارشد این استان رفع مشكل قطعی آب است .

6045/1539