ادامه بارندگي در فارس، قطعي آب بوشهر را 48ساعته كرد

بوشهر- ايرنا-مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان بوشهرگفت:با ادامه بارندگي در استان فارس و گل آلود بودن رودخانه شاپور، قطعي 24 ساعته آب ورودي از خط كازرون به اين استان به 48 ساعت افزايش يافت.

كيقباد ياكيده شامگاه جمعه درگفت وگو با ايرنا افزود:تصفيه خانه موجود بوشيگان كه آب ورودي به استان بوشهر ازخط دوم آبرساني (خط كازرون) را تامين مي كند مربوط به قبل از انقلاب است كه براي تصفيه آب در حالت عادي طراحي شده است و در زمان بارندگي و گل آلود بودن از مدار خارج مي شود.

وي يادآورشد: هم اينك كدورت آب رودخانه شاپور سه هزار 'ام پي يو' است و تصفيه خانه بوشيگان قابليت تصفيه آب موجود را براي انتقال به خط آبرساني ندارد.

ياكيده با بيان اينكه خريد و نصب تصفيه خانه براي كدورت بالاي آب چند برابر قيمت تصفيه خانه موجود بوشيكان است گفت: بطور ميانگين در سال 12روز آب رودخانه دالكي به كدورت فعلي مي رسد كه تصفيه خانه بوشيگان از مدار خارج مي شود.

وي افزود: بخش مهمي از آب خط انتقال كازرون به بوشهر در سال هاي گذشته از چشمه ساسان تامين مي شد كه ظرفيت آب دهي اين چشمه از سه هزار ليتر در ثانيه بود و هم اينك به 250ليتر كاهش يافته و اين مقدار نيز به خود شهرستان كازرون فارس اختصاص يافته است.

مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان بوشهر يادآورشد:باتوجه به مشكلات ايجاد شده براي تامين آب مورد نياز چندين شهر و روستاي اين استان با هماهنگي مسوولان وزارت نيرو تا ساعت 23 امشب آب چشمه ساسان اختصاصي به كازرون قطع و به استان بوشهر اختصاص يافته است.

وي گفت:آب مورد نياز 70 هزار مشترك در شهرها و روستاهاي استان بوشهر از طريق خط آبرساني كازرون تامين مي شود كه با قطعي آب از روز گذشته تاكنون با مشكل روبرو شده اند.

ياكيده با پوزش از مشتركان آب بخاطر مشكل ايجاد شده ادامه داد: در سال 93ميانگين آب تحويلي به 320 هزار مشترك شهري و روستايي در استان بوشهر در شبانه روز 296ليتر است.

وي با اشاره به اينكه درآستانه عيد و تعطيلات نوروزي مردم به آب بيشتري نياز دارند اظهارداشت: ظرفيت مخازن نگهداري آب شركت آب و فاضلاب شهري استان بوشهر 285 هزار متر مكعب است كه بطور معمول بايد به ازاي هر مشترك براي 24 ساعت يك متر مكعب ذخيره وجود داشته باشد.

مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان بوشهرگفت: شهرهاي كوچك از جمله وحدتيه، دالكي و دلوار فاقد مخزن ذخيره آب هستند و با قطعي آب مشكلات مشتركان در شهرهاي يادشده افزون تر از ساير مناطق مي شود.

ياكيده افزود:مخازن موجود ذخيره سازي آب دراستان بوشهرنيز بدليل كاهش آب ورودي و مصرف بيش از استاندارد مشتركان هيچ وقت پر نيست كه در زمان قطعي،كفاف آب مورد نياز مردم باشد.

وي با بيان اينكه آبرساني سيار براي همه مشتركان به هيچ وجه امكان پذير نيست يادآورشد: آب مورد نياز بيمارستان ها، نانوايي ها و اماكن ارايه خدمات عمومي دراين مدت از طريق تانكر انجام مي شود.

ياكيده با دعوت از مردم استان بوشهر براي مديريت مصرف آب گفت: عزم مسوولان ارشد اين استان رفع مشكل قطعي آب است .ك/3

6045

سرخط اخبار استان‌ها