۲۹ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۹:۳۴
کد خبر: 81547903
T T
۰ نفر
عقب نشيني  نتانياهو از مواضع انتخاباتي اش پس از تذكر واشنگتن

تهران-ايرنا- بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي به فاصله سه روز پس از پيروزي درانتخابات، از وعده هاي انتخاباتي اش درخصوص فلسطين عقب نشيني كرد.

وي كه در تبليغات انتخاباتي با حمله شديد به فلسطيني ها، خود را مخالف سرسخت طرح تشكيل دو دولت مستقل اسراييل و فلسطين درسرزمينهاي اشغالي معرفي كرده و با اين ترفند موفق به جلب آراي راستهاي افراطي صهيونيست شده بود اكنون پس از پيروزي حزب ليكود تلاش كرده اين شعارها را به نوعي تعديل كند.

وي گفته بود تا مادامي كه در قدرت باشد، محال است كشوري به نام فلسطين در منطقه تشكيل شود ولي ظاهرا پس از بازتابهاي منفي اين اظهارات در مجامع جهاني و جامعه عرب، با تذكر مقامات واشنگتن تغيير موضع داده و اكنون مي گويد: ما درپي راه حلي مبتني بر تشكيل تنها يك كشور دراين منطقه نيستيم بلكه در پي راه حلي مسالمت آميز براساس تشكيل دو كشور هستيم ولي براي محقق شدن اين راه حل بايد شرايط موجود تغيير كند.

وي در گفت وگو با شبكه تلويزيوني ان بي سي از تشكيلات خودگردان خواست روابط خود را با حماس كه كنترل نوار غزه را برعهده دارد، به كلي قطع كند تا بتواند وارد مذاكرات واقعي با اسراييل شود .

يك مقام مسوول در كاخ سفيد خبر داده بود كه باراك اوباما رييس جمهوري امريكا روز پنجشنبه به نتانياهو پيام داده بود كه درپي زيرسوال بردن طرح تشكيل دو دولت مستقل فلسطين و اسراييل درسرزمينهاي اشغالي توسط وي، واشنگتن قصد بازنگري در حمايت خود از رژيم صهيونيستي درسازمان ملل دارد.

طرح پيشنهادي تشكيل دو كشور مستقل فلسطين و اسراييل در سرزمينهاي اشغالي براي حل بحران خاورميانه يكي از اركان سياست خارجي ايالات متحده درقبال بحران فلسطين عنوان شده و هرگونه تغييراحتمالي در مواضع امريكا در سازمان ملل مي تواند به تصويب طرح تشكيل دو كشور فلسطين و اسراييل در حدود مرزهاي مصوب سال 1967 منجر شود.

خاورم 6002**1577

سرخط اخبار جهان