شهرستان نير با جاذبه هاي طبيعي و تاريخي مسافران را به خود فرا مي خواند

اردبيل - ايرنا- در 35 كيلومتري غرب اردبيل، شهرستاني نير واقع است كه مهر طبيعت آن را پس از شهرستان سرعين در رتبه دوم شهرستانهاي برخوردار از چشمه هاي آبهاي معدني اين استان قرار داده است.

به گزارش خبرنگار ايرنا ، واقع شدن در دامنه كوه سبلان موجب شده از 75 دهنه چشمه آبگرم جوشان در استان اردبيل ، 13 چشمه در شهرستان نير واقع شود .

بوشلي، بولاغلار، قينرجه، ايلانجيق، حمام دره سي، ديبسيز گلي، تجرق، ديمان، داش آلتي، الله اكبر، قره بلاغ، سقز چي و چشمه حمام قره شيران مجموعه كم نظير چشمه هاي معدني اين شهرستان به شمار مي روند.

درمان امراض پوستي، روماتيسم، دردهاي مفصلي، بيماري هاي تنفسي، بيماري هاي دستگاه گوارش و بيماري هاي حركتي از جمله ويژگي هاي اين آبگرمهاي معدني هستند.

با وجود اينكه شهرستان نير مجموعه قابل توجهي از چشمه هاي آبهاي معدني را در بطن خود گرد آورده است، اما غفلت از اين امكان موجب شده تنها تعداد اندكي از چشمه هاي اين منطقه قابل استفاده براي مراجعان باشد كه مي توان از آن جمله به مجموعه آبدرماني قينرجه اشاره كرد.

اين چشمه در چهار كيلومتري شهر نير و بالا تر از چشمه بوشلي يا همان برجلو در كنار جاده نير - سراب واقع شده است. آبدهي آن چهار ليتر در ثانيه و دماي آب 65 درجه سانتيگراد است.

املاح آهن، سيليس و مواد راديو اكتيو موجود در آب اين چشمه براي درمان بيماري هاي حركتي، بيماري هاي پوستي و زنان مفيد است.

مجموعه قينرجه نير داراي سالن دوش، سالن رختكن، بوفه، مديريت، سرويسهاي بهداشتي، زمين واليبال و فوتبال ساحلي و حمام آفتاب است.در صورت تامين اعتبار لازم آبدرماني هاي زنانه و مردانه در كنار اين مجموعه اجرا خواهد شد.

طرح جامع دهكده توريستي ˈسبلانˈ يا ˈمنطقه نمونه گردشگري برجلو(بوشلي )ˈ در راه اصلي نير – سراب و در فاصله 10 كيلومتري شهرستان نير در 110 هكتار در سال جاري با سرمايه گذاري بخش خصوصي مطالعات تفصيلي خود را آغازكرده و فاز اول آن در ماههاي آتي به بهره برداري مي رسد.

اين طرح در راستاي احياي پتانسيل هاي گردشگري شهرستان نير و با هدف توسعه صنعت توريسم در اين شهرستان از جمله پروژه هايي است كه به عقيده كارشناسان مي تواند گردشگري اين شهرستان را متحول كند.

علاوه بر اين دو چشمه آبگرم ، در حال حاضر امكان استفاده محدود از ساير چشمه هاي آبگرم اين شهرستان نيز موجود است كه از آن جمله مي توان به چشمه سقزچي با دماي 39 درجه سانتي گراد در يك كيلومتري روستاي سقزچي و چشمه ديبسيز گلي با دماي 30 درجه سانتي گراد در چهار كيلومتري شهرستان نير و در نزديكي چشمه سقزچي اشاره كرد.

شهرستان نير علاوه بر گنجينه آبهاي معدني به دليل سابقه باستاني و تاريخي و ويژگي هاي اقليمي زمينه هاي گردشگري ديگري را نيز دارد.

سد يامچي در پنج كيلومتري نير، مجموعه بولاغلار در سه كيلومتري، غار فرهاد در 17 كيلومتري، دژ و پناهگاه زير زميني گلستان در 12 كيلومتري، استخر و دژ تاريخي بويني يوغون، كاروانسراي سنگي صائين،قرمز كورپي، بقعه كورائيم و آتشكده هاي باستاني از ديگر مناظر ديدني اين شهرستان است

در اين ميان منطقه نمونه گردشگري ˈبولاغلارˈ شهرستان نير با چشمه هاي بهشتي و طبيعت چشم نواز خود بيش از دئيگر جاذبه هاي طبيعي مورد توجه گردشگران مي باشد.

چشمه سار بولاغلار در فاصله 500 متري محدوده شهر نير و در شمال غرب نير قرار گرفته و با مجموعه اي از چشمه هاي متعدد جوشان با دبي بالا در يك محدوده نسبتا وسيع قرار گرفته و پنج دهنه چشمه از اين مجموعه از آبدهي فراواني برخوردار هستند.

آب تمام چشمه ها در مسير كوتاهي به يكديگر پيوسته و از طريق نيرچاي (رودخانه آغلاغان) كه از شهر نير مي گذرد به بالخلوچاي مي پيوندد.

نزديكي به جاده ارتباطي نير به سراب ، وجود مناظر طبيعي و فضاي سبز و بكر ، رويش پوشش گياهي خاص اطراف چشمه ها (بولاغ اوتي) و جنبه درماني آن ، آب سرد زلال معدني با اكسيژن فراوان ، پرورش ماهيان سرد آبي بويژه قزل آلاي رنگين كمان و همجواري با رودخانه آغلان شرايط و پتانسل ارزشمندي براي اين منطقه ايجاد كرده است كه در صورت ايجاد برخي زير ساخت ها و امكانات گردشگري مي تواند به توسعه شهرستان كمك كند.

سرمايه گذاري در اين منطقه و بهره گيري مناسب از قابليت هاي محيطي تحول عظيمي در وضعيت اقتصادي و اجتماعي شهرستان نير ايجاد خواهد كرد.

منطقه نمونه گردشگري بولاغلار نير در سال 85 با مصوبه به عنوان منطقه نمونه گردشگري با درجه ملي مورد تصويب دولت قرار گرفت.

گزارش : شهرام اصالت نيري

7116/6016

سرخط اخبار استان‌ها