محقق سياسي آمريكايي: اوباما مسئول بروز بحران اوكراين است

مسكو-ايرنا- يك محقق سياسي آمريكايي اعلام كرد: اوباما با برپايي انقلاب رنگي و سرنگوني حكومت اوكراين مسئول بروز بحران در اين كشور است.

اريك زيوس محقق سياسي آمريكايي در مقاله اي كه روز جمعه در خبرگزاري روسيا سگودنيا منتشر شد خاطرنشان كرد: باراك اوباما، همتاي روس خود را فردي خصومت طلب معرفي مي كند كه در واقع ولاديمير پوتين، به دفاع از منافع ملي كشور خود در مساله اوكراين متهم مي شود.

وي افزود: اوكراين كه عليه روسيه برانگيخته شده است به همان اندازه براي اين كشور ناخوشايند است كه به عنوان مثال مكزيك با آمريكا دشمني كند كه براي واشنگتن حتي بدتر از تغيير حكومت آمريكايي در كوبا در سال 1959 بر اثر انقلاب خواهد بود.

محقق آمريكايي خاطرنشان كرد: با تلاش آمريكا در دوره دوم رياست جمهوري اوباما با تغيير حكومت در كي يف، اوكراين دشمن روسيه شد.

وي ادامه داد: اين تحول بر اثر انقلاب دمكراتيك رخ نداد بلكه بر اثر كودتاي خونين انجام گرفت، هر چند كه تبليغات آمريكايي تلاش مي كند آن را به گونه تحولي دمكراتيك جلوه دهد.

زيوس در مقاله خود تاكيد دارد كه كودتاي دولتي در اوكراين مدتها پيش از اعتراضات در كي يف طراحي شده بود.

وي در اين مورد يادآوري كرد اوباما در آغاز دوره دوم رياست جمهوري خود ويكتوريا نولند را كه روسيه را دشمن اصلي آمريكا مي داند به عنوان سياستمدار اصلي مسئول اوكراين در دستگاه حكومت آمريكا منصوب كرد.

'نولند در گفت و گوي تلفني با سفير آمريكا در اوكراين كه پيش از ناآراميهاي كي يف انجام گرفت از آرسني ياتسنيوك (نخست وزير اوكراين) به عنوان فردي كه پس از سرنگوني يانوكوويچ بايد در راس قدرت قرار گيرد نام برد.'

محقق آمريكايي در ادامه مقاله خود به نامه اي كه سفارت آمريكا در كي يف چند ماه پيش از سرنگوني حكومت يانوكوويچ به يك نماينده پارلمان اوكراين ارسال كرده بود اشاره كرد و نوشت: در اين نامه كه هكرها با حمله سايبري به پست الكترونيكي سفارت آمريكا به دست آوردند جزييات كودتاي دولتي در اوكراين تشريح شده است.

در اين نامه دستورالعمل استفاده از شبكه اينترنتي براي تحريك افكار عمومي و آغاز اعتراضات عمومي در اوكراين تشريح شده و به عنوان نمونه هاي موفق استفاده از فضاي مجازي براي اين منظور به برپايي اعتراضات در مصر و تونس و ليبي اشاره شده است.

محقق آمريكايي نوشت: اوباما پس از عمليات براندازي حكومت قانوني اوكراين كه با هدايت واشنگتن انجام گرفت روسيه را مسئول بحران در اين كشور معرفي مي كند و اين رفتار آمريكا نمونه بارز معيارهاي دوگانه است.

اروپام*5*391**1577

سرخط اخبار جهان