۲۹ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۸:۱۵
کد خبر: 81547866
T T
۰ نفر
جلوه هایی از هوای چهار فصل در اردبیل در آخرین روز سال

اردبیل – ایرنا – هوای آخرین روز سال در اردبیل برای ساكنان این شهر با جلوه هایی از شرایط آب و هوایی چهار فصل همراه شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا در چند روز گذشته آسمان اردبیل ابری و مه آلود و هوا سرد بود و در سپیده دم آخرین جمعه سال دانه های ریز تگرگهای برفی حال و هوایی از زمستان را در منطقه به وجود آورد.

با نزدیك شدن به ساعات ظهر ؛ پرتوهای آفتاب از لا به لای ابرها ؛ گرمای دلچسبی را بر منطقه حاكم كرد ولی دیری نپایید كه رخنه جریان كم فشار دینامیكی كه تا لایه های نزدیك به سطح زمین پایین آمده بود همراه با گرمای ظهر سبب رشد و گسترش سریع ابرهای توفانزا موسوم به كومولونیمبوس در آسمان اردبیل شد و با فعالیت این ابرها چند رعد و برق به شكل نسبی ساكنان منطقه را به یاد بهار انداخت و ریزش دانه های ریز تگرگ به شكل رگباری بسیار شدید همراه با وزش توفان مقطعی باریدن گرفت.

شدت بارش تگرگ به اندازه ای بود كه رهگذران پیاده و سواره را غافلگیر نمود و در زمانی كمتر از پنج دقیقه سطح گذرگاههای اردبیل سفیدپوش شد و ارتفاع تگرگ در بعضی نقاط به 10 سانتیمتر رسید.

در عصر آخرین روز سال و درحالیكه حدود یازده ساعت به لحظه تحویل سال باقیست ابرهای بالا به سرعت از جانب جنوب غرب در آسمان اردبیل در حال حركت می باشند و پرتوهای آفتاب ، گاه و بیگاه از لا به لای آنها به زمین می رسد كه سبب ایجاد هوای دلپذیر بهاری در منطقه شده است.

دمای هوا پنج درجه سانتیگراد بالای صفر است و باد از جانب جنوب غرب می وزد كه گاهی شدت یافته و بیشینه سرعت آن به 53 كیلومتر در ساعت می رسد.

بررسی نقشه های پیش یابی هواشناسی نشان می دهد مركز سامانه فعالی روی منطقه بالكان در غرب دریای سیاه مستقر است كه ناوه آن تا عرضهای جنوبی بر فراز دریای سرخ و غرب عربستان گسترش یافته است.

ازسویی انتظار می رود كه شارش و فرارفت جریان های گرم و مرطوب از جنوب دریای سرخ و شبه جزیره عربستان و خلیج فارس به سوی كشورمان با جریان های مدیترانه ای پیوسته و سبب تقویت رطوبت و وقوع بارش هایی در سراسر نوار غربی و شمال غرب كشورمان شود.

از این رو ساكنان قسمت وسیعی از كشورمان ازجمله استان اردبیل باید در هفته اول فروردین ماه به شكل متناوب شاهد ریزش برف و باران باشند.

در استان اردبیل در حوالی شامگاه امروز جمعه از میزان ابرناكی و شدت ناپایداری ها به تدریج كاسته می شود و در روز شنبه انتظار بارش های خفیف و پراكنده می رود.

ولی به شكل مجدد از ظهر یكشنبه موج دیگری از این توده هوا فعالیت خود را در استان اردبیل آغاز می كند كه باتوجه به همراهی آن با جریان های سرد سطح زمین انتظار می رود بارش ها در اكثر نقاط سردسیر به شكل برف نازل شوند.

این ناپایداری ها تا عصر اولین دوشنبه سال ادامه می یابند و دوباره از میزان ابرناكی آسمان و بارش ها كاسته می شود تا اینكه با رخنه موج اصلی از نخستین ساعات اولین چهارشنبه سال دوباره ریزش برف و باران از شمال استان اردبیل آغاز و به تدریج دامنه آن به مركز و جنوب این استان نیز كشیده خواهد و این شرایط تا ظهر پنجشنبه ادامه می یابد.از گذشته های دور ساكنان اردبیل پنج روز اول سال را از لحاظ شرایط هوا بدین شكل تقسیم بندی كرده اند كه روز اول را سلطان می نامند كه به هیچ فصلی مربوط نمی شود ولی روزهای دوم ؛ سوم ؛ چهارم و پنجم را به ترتیب به فصول بهار ؛ تابستان ؛ پاییز و زمستان ربط می دهند و بر این باورند كه شرایط هوا در این روزها هرگونه باشد هوا در اكثر روزهای آن فصل نیز بدین گونه خواهد بود.

اردبیل به خاطر موقعیت جغرافیایی و اقلیمی از شرایط هوایی بسیار متغیر برخوردار است.

وقوع بارش های پی در پی از ابتدای اسفند ماه امسال تاكنون باعث شادمانی مردم و به خصوص روستاییان استان اردبیل و شكرگزاری آنان به درگاه حضرت حق شده است.

6019/6016 / 1539