۲۹ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۷:۳۷
کد خبر: 81547842
T T
۰ نفر
قزوين در سالي كه گذشت/اجراي شتابگر ملي چشمه نور

قزوين-ايرنا- حضور دكتر محمد جواد لاريجاني مدير پژوهشگاه دانش هاي بنيادي در اولين جلسه شوراي اداري قزوين در سال 93 كه با موضوع اجراي شتابگر ملي چشمه نور در قزوين به عنوان يكي از بزرگترين طرح هاي علمي كشور و خاورميانه اولين خبر امسال قزوين در حوزه علمي بود.

به گزارش ايرنا سال 93 با گذر ازساعات و ثانيه ها و با همه فراز و نشيب هايش و اتفاقات تلخ و شيرينش رو به اتمام نهاد و اينك كه آخرين روز آن را تجربه مي كنيم با نگاهي به گذشته و خلاصه نگاري اهم اخبار سياسي، اجتماعي، فرهنگي - هنري، اقتصادي و ورزشي كه يكسال خبرنگاران ايرنا قزوين مخابره كرده اند، چنين مرور مي كنيم:

*** سياسي

كناره گيري آيت الله هادي باريك بين به دليل كسالت از امامت جمعه قزوين و نمايندگي ولي فقيه در استان و انتصاب حجت الاسلام و المسلمين عبدالكريم عابديني به عنوان جايگزين وي بدون شك مهم ترين رخداد امسال استان قزوين و شايد سال هاي اخير است كه در آخرين ماه سال 93 اتفاق افتاد.

در اين ميان نبايد از متن حكم انتصاب مقام معظم رهبري و تعابير دقيق معظم له غافل شد كه در بخشي از آن به خدمات ارزشمند و انقلابي و جهادي در حوزه تبليغ و تربيت ديني سالهاي دراز و در كمال سلامت و صداقت آيت اله باريك بين اشاره شده و حجت الاسلام عابديني را متصف به علم و عمل انقلابي دانسته اند.

همچنين در بخشي از حكم نيز بر مجاهدت ها و تلاش هاي ارزشمند مردم شريف قزوين در دوران مبارزات انقلابي و سالهاي دفاع مقدس اشاره شده و از آن به عنوان برگ افتخارآفرين ديگري بر دفتر قطور افتخارات علمي و سياسي منطقه پر استعداد قزوين تعبير شده است.

برگزاري سلسله نشست هاي اصلاح طلبان و اصولگرايان كه برخي از آنها با حضور شخصيت هاي كشوري برگزار شد را نيز بايد از ديگر رخدادهاي قابل توجه سياسي استان در سال 94 ياد كرد.

نشست هاي هم انديشي استاندار با احزاب و گروه هاي سياسي را نيز نبايد از قلم انداخت، جلساتي كه بطور منظم برگزار شد و توفيقاتي نيز به دنبال داشت.

93 سالي بود كه شاهد تغييرات مديريتي در برخي پست هاي استانداري، انتصاب فرمانداران سه شهرستان و همچنين معرفي مديران جديد بعضي از دستگاه هاي اجرايي بوديم.

با حكم مرتضي روزبه استاندار، مديران كل سياسي و انتخابات، هماهنگي امور اقتصادي و اتباع و مهاجرين خارجي و حراست استانداري قزوين كه دو مورد آخر به تازگي به اداره كل ارتقا پيدا كرده اند، مديران جديد خود را در سالي كه گذشت شناختند، علاوه بر اين نيز شهرستان هاي قزوين، تاكستان و بويين زهرا، فرماندار جديد به خود ديدند.

در سال 93 همچنين مديران دستگاه هايي چون اداره كل ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامي، اطلاعات، سازمان همياري هاي شهرداري، شركت نمايشگاه هاي بين المللي، جهاد كشاورزي، كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، بنياد شهيد و امور ايثارگران، راه و شهرسازي، دانشگاه علوم پزشكي، منابع طبيعي و شركت توزيع نيروي برق تغيير يافتند.

قزوين در سالي كه گذشت همچنين ميزبان حجت الاسلام والمسلمين محمدي گلپايگاني رييس دفتر مقام معظم رهبري به مناسبت يازدهمين سالروز سفر تاريخي مقام معظم رهبري به استان قزوين و رونمايي از كتاب 'در ديار كهن وفرزانگي' و همچنين سفر علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي بود كه به منظور شركت در آيين نكوداشت مرحوم حجت الاسلام سيد علي اكبر ابوترابي فرد ملقب به سردار آزادگان به استان سفر كرده بود.

قزوين همچنين ميزبان چهار تن از وزراي كابينه تدبير و اميد بود، وزراي راه و شهرسازي، فرهنگ و ارشاد اسلامي، اطلاعات و نيرو چهار وزيري بودند كه سال 93 به استان سفر كردند.

قزوين امسال همچنين ميزبان معاونان برنامه ريزي و نظارت راهبردي، علمي و فناوري، پارلماني رييس جمهوري و همچنين رييس سازمان انرژي اتمي كه از معاونان رييس قوه مجريه محسوب مي شود و حجت الاسلام يونسي دستيار رييس جمهوري بود، ضمن اينكه سفر حجت الاسلام سيد علي خميني نوه امام (ره) را نيز نبايد به عنوان سفر يكي از شخصيت هاي كشوري به قزوين از قلم انداخت.*** فرهنگي، هنري:

بايد از برگزاري سومين دوسالانه خوشنويسي كه اهميت آن موجب سفر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به قزوين شد را از مهمترين اتفاقات فرهنگي پايتخت خوشنويسي ايران در سال 93 ياد كرد.

ششمين جشنواره مطبوعات و خبرگزاري ها، دهمين نمايشگاه بزرگ كتاب قزوين، جشنواره بازي و اسباب بازي، هفتمين نمايشگاه كودك و نوجوانان و كنگره ملي داستان نويسي طلاب نيز از ديگر رخدادهاي مهم فرهنگي قزوين در سالي كه گذشت بود.

از افتتاح خانه صنايع دستي، تدوين اولويت هاي پنج ساله فرهنگي قزوين، اولين كنگره شهداي دانشجوي قزوين، نمايشگاه گروهي نقاشي ايراني، هشتمين سوگواره سراسري عاشورايي كودكان و نوجوانان بايد به عنوان ديگر رويدادهاي مهم فرهنگي استان قزوين در سال 93 ياد كرد.

در سال 93 همچنين شاهد ثبت سه اثر طبيعي قزوين شامل شامل چنار كهنسال شهر سيردان در بخش طارم سفلي، ارس كهنسال روستاي لطر واقع در الموت غربي و دو درخت گردوي كهنسال روستاي زوار دشت در الموت شرقي در فهرست آثار ملي بوديم.

قزوين در سال 94 عطر و بوي شهداي گمنام را نيز به خود گرفت، شهروندان قزويني امسال در چند مقطع پيكر شهيدان گمنام را در شهرهاي مختلف تشييع كردند.

برگزاري چندين كنسرت موسيقي كه گروه رستاك، بابك جهانبخش و محمد عليزاده از جمله گروه ها و خواننده هايي بودند كه در سال 93 هنر خود را براي علاقه مندان موسيقي در قزوين به نمايش گذاشتند.

سفر كارگردان و عوامل فيلم شيار 143 به قزوين و تكريم از آنها با حضور مسوولان نيز در نوع خود از اتفاقات جالب در حوزه فرهنگ بود.

توقف اجراي پاركينگ طبقاتي سعدالسلطنه در ضلع شرقي مسجد النبي از سري طرح هاي مربوط به شهرداري قزوين با پيگيري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري از ديگر رويداهاي حاشيه دار قزوين بود.*** اجتماعي:

طرح جمع آوري قليان ها با دستور دادستاني و جمع آوري معتادان متجاهر و كارتن خواب كه موجب كاهش 30 درصدي جرايم خرد و سرقت شد نيز از اهم اتفاقات اجتماعي قزوين در سالي كه گذشت بود.

اما آتش سوزي مهيب انبار روغن خودرو در خيابان شيشه چي بلوار اسدآبادي قزوين از خبرسازترين حوادث و اتفاقات قزوين بايد دانست كه مهار آن پس از هفت ساعت با تلاش گسترده ماموران آتش نشاني انجام شد.

نشست گاز در يك مدرسه شبانه روزي در معلم كلايه و مصدوميت 21 دانش آموز كه اين اتفاق با مديريت و هوشياري اولياي مدرسه و اقدام به موقع آنان در امداد و نجات دانش آموزان به خير گذشت، ثبت 10 هزار پرونده قضايي در 10 ماهه امسال، مرگ 32 نفر در پي سوء مصرف مواد مخدر در 9 ماهه امسال، نجات چند محكوم به قصاص از چوبه دار با بخشش اولياي دم، انهدام دو مركز عرضه و فروش كتاب هاي انحرافي و غيرمجاز، شناسايي سه هزار شغل مزاحم در قزوين، كشف 88 درصدي جرايم رايانه اي از سوي پليس فتا از ديگر اخبار و اتفاقات مربوط به حوزه اجتماعي در استان طي سال 93 بود.

عقد تفاهم نامه شهرداري قزوين با هايكو چين براي خواهرخواندگي اين دو شهر با يكديگر، راه اندازي آمبولانس هوايي و پليس افتخاري در قزوين، جريمه 240 نانوايي متخلف، برگزاري جشنواره هاي رسانه، نظم و امنيت عمومي و رسانه و محيط زيست، آغاز عمليات اجرايي كمربندي طبقاتي امام رضا(ع) و تقاطع غيرهمسطح قدس توسط شهرداري و كاهش حوادث جاده اي قزوين را بايد از ديگر رويدادهاي اجتماعي مهم قزوين در سال 93 نام برد.

برگزاري نمايشگاه آشنايي با روش هاي پيشگيري از اعتياد و جشنواره طراحي لباس بانو، افكن چاه و فرونشست بخشي از زمين در بازار قزوين و مرگ يك شهروند بر اثر آن، وقوع تندباد در قزوين با 90 كيلومتر سرعت و شكسته شدن برخي درختان، انتخاب قزوين به عنوان پايلوت كاهش آلايندگي هوا در نيروگاه هاي كشور، تشكيل اتاق فكر محيط زيست، برگزاري جشنواره خيرين مدرسه ساز و افتتاح آسايشگاه خيريه سالمندان از ديگر موضوعات مهم اجتماعي استان در سالي كه رو به اتمام است، بود.*** اقتصادي:

محوريت فعاليت هاي مربوط به اين حوزه در سال 93 را بايد در چند بخش جست و جو كرد 1- مبارزه با بحران كم آبي 2- احياي دشت قزوين و تقويت كشاورزي 2- تقويت بخش خصوصي

از رويدادهاي مربوط به اين حوزه در سال 93 بايد افتتاح بزرگترين نيروگاه بادي كشور در تاكستان، انسداد چاه هاي غيرمجاز، بهره برداري از 10هزار واحد مسكوني مهر با حضور وزير راه و شهرسازي، آغاز عمليات اجرايي دو مجموع آبدرماني و اقامتي در آبگرم، از سرگيري ساخت سد نهب پس از دو سال وقفه، ايجاد اتاق فكر آب و برگزاري مرتب جلسات آن، راه اندازي پنجره واحد تجاري در گمرك قزوين با هدف تسهيل ترخيص كالاها، تلف شدن همزمان 120 هزار قطعه مرغ در چهار مرغداري تاكستان و قزوين در يك شب، رونمايي از فرش اصيل دستباف قزوين و آغاز اجراي طرح ساماندهي پسماندهاي عفوني، صنعتي و خانگي اشاره كرد.

سفر اعضاي كميسيون صنايع مجلس به قزوين نيز از ديگر اخبار مهم اقتصادي استان در سال 93 بود، موكلان ملت در اين كميسيون با مسايل و مشكلات صنعتگران قزويني آشنا شده و پاي درد و دل هاي آنان نشستند.

برگزاري نشست هايي با موضوع 'اقتصاد مقاومتي' با حضور علي آقامحمدي عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام و رييس گروه اقتصادي دفتر مقام معظم رهبري، سرشماري عمومي كشاورزي و پيگيري ايجاد منطقه ويژه اقتصادي، بارانداز ملي و بندر خشك در پهنه استان بر اساس سند آمايش را بايد از ديگر اتفاقات مهم قزوين در حوزه اقتصادي در سال 93 بدانيم.

صدور نزديك به 300 پروانه استاندارد براي واحدهاي توليدي و تعطيلي 11 واحد توليدي مصالح ساختماني غيراستاندارد، اعلام اجراي طرح توليد انرژي از زباله و نمايشگاه هاي تخصصي صنعت ساختمان، لوازم خانگي و خودرو، دام و طيور، كشاورزي، مبلمان و دكوراسيون خانگي و گل و گياه، الكامپ، سوغات و هدايا و خانه مدرن از ديگر رويدادهاي اقتصادي اين استان بود.

پرداختن نشدن حقوق و مطالبات كارگران قزويني از سوي برخي كارخانجات و وجود برخي نابساماني ها در مسكن مهر نيز موجب شد تا در سالي كه گذشت چندين نوبت تجمع را مقابل استانداري شاهد باشيم.

حضور فعالان تجاري تركيه در قزوين به منظور افزايش مبادلات اقتصادي، برگزاري انتخابات اتاق بازرگاني، صنايع و معادن و كشاورزي و نشست هاي منظم شوراي گفت و گوي دولت و بخش خصوصي با حضور استاندار، انتخاب قزوين به عنوان يكي از استان هاي برتر در حوزه مربوط به اقتصاد مقاومتي از ديگر رويدادهاي مهم اقتصادي قزوين در سال 93 بود.

دو خطه كردن راه آهن قزوين- تهران تا پايان سال 94 و بهره برداري از خط آهن قزوين- رشت در اوايل سال 95 نيز خبر مهمي بود كه امسال وزير راه و شهرسازي در حاشيه سفر خود به قزوين مطرح كرد و به گفته مديركل راه و شهرسازي قزوين امسال همچنين طرح پرسرو صداي مترو هشتگرد به قزوين نيز از اولويت هاي وزارت راه و شهرسازي خارج شد.***علمي:

حضور دكتر محمد جواد لاريجاني مدير پژوهشگاه دانش هاي بنيادي در اولين جلسه شوراي اداري قزوين در سال 93 كه با موضوع اجراي شتابگر ملي چشمه نور در قزوين به عنوان يكي از بزرگترين طرح هاي علمي كشور و خاورميانه اولين خبر امسال قزوين در حوزه علمي بود.

عقد تفاهم نامه همكاري بين سازمان انرژي اتمي ايران، استانداري قزوين و دانشگاه بين المللي امام خميني (ره) در زمينه احداث مركز پرتودهي صنعتي با استفاده از شتاب دهنده پرتوان رودوترون در قزوين را بايد از مهم ترين رخدادهاي علمي سال 93 در استان بدانيم.

اين مركز پس از ساخت مي تواند خدمات صنعتي، كشاورزي و پژوهشي بسيار مفيدي را از خود ارايه كند كه يكي از آنها پرتودهي محصولات كشاورزي و كالاهاي توليدي و استريليزاسيون آنها مي باشد.

كسب رتبه كشوري يك شركت دانش بنيان قزويني در جشنواره علم تا عمل، تصويب احداث شهرك تحقيقاتي با محوريت دانشگاه بين المللي امام خميني(ره)، برگزاري اولين نمايشگاه محصولات دانش بنيان و صنايع هايتك، رونمايي از خودروي برقي توسط دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي قزوين، برگزاري مسابقه ملي شبيه ساز پل ماكاروني، كسب عنوان نخست ازسوي تيم قزوين در پانزدهمين دوره مسابقات ملي مهارت از ديگر اخبار مهم اين حوزه بود.

كسب عنوان بهترين تيم خارجي در مسابقات جهاني خودروهاي خورشيدي در آمريكا توسط تيم هاوين 2 دانشگاه آزاد اسلامي، برگزاري همايش ملي شهرسازي و معماري، نشست علمي بين المللي ربوكاپ آزاد ايران و همايش علمي كاربران سنكروترون چشمه نور و شركت 12 هزار و 886 تن در آزمون كارشناسي ارشد را نيز به عنوان ديگر رويدادهاي مهم علمي در استان قزوين در سالي كه گذشت بايد ياد كرد.*** ورزشي:

كسب نشان طلاي اسماعيل عبادي در رشته تير و كمان بازي هاي آسيايي اينچوان و رامين صفويه در جودو نوجوانان المپيك نانجينگ كه هر دو براي نخستين بار در تاريخ ورزش كشور رقم خورد را بايد در كنار حضور عليرضا جهانبخش بازيكن قزويني در جام جهاني برزيل و جام ملت هاي آسيا استراليا را بايد از مهمترين اتفاقات ورزشي قزوين در سال 93 ياد كرد.

كسب مقام چهارمي تيم بسكتبال فولاد هفت الماس در ليگ برتر و صعود كاسپين بدور نهايي ليگ برتر از مهمترين رويدادهاي ورزشي قزوين در سال 93 در بخش رقابت هاي باشگاهي بود.

قزوين در سالي كه گذشت ميزبان بعضي مسابقات مهم در رشته هاي ورزشي نيز بود، پيكارهاي انتخابي تيم ملي و رقابت هاي تيراندازي قهرماني كشور كه براي اولين بار در خارج از تهران برگزار شد، در كنار دهمين دوره مسابقات بين المللي تنيس روي ميز جوانان جام فجر از جمله مهمترين رقابت هاي ورزشي بود كه قزوين در سال 93 ميزبان آنها بود.

در كنار مدال هاي بدست آمده و مسابقات برگزار شده نبايد از مزايده سالن هاي ورزشي و اعتراض هيات هاي ورزشي نيز عبور كرد، اجراي قانوني كه بواسطه آن سالن هاي ورزشي دولتي در اختيار بخش خصوصي قرار گرفت سال 93 صداي اعتراض بسياري از مسوولان هيات هاي ورزشي و ورزشكاران قزويني را درآورد.

از تشكيل شوراي عالي ورزش به رياست استاندار نيز بايد از ديگر اتفاقات مهم در ورزش استان در سالي كه گذشت ياد كرد.

3013/ 6128 / 1539