۲۹ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۷:۲۴
کد خبر: 81547832
T T
۰ نفر
معاون رييس مجلس تونس، از خلاء امنيتي در اين محل انتقاد كرد

تهران-ايرنا- معاون اول رييس مجلس تونس از خلاء امنيتي حاكم بر اطراف اين مركز قانونگذاري انتقاد كرد.

خبرگزاري فرانسه گزارش داد :عبدالفتاح مورو كه يكي از رهبران گروه 'حركه النهضه ' دومين ائتلاف بزرگ حاضر در پارلمان تونس است، اظهار داشت: نگهبانان ساختمان مجلس كه در مجاورت موزه باردوي اين كشورواقع شده ، به هنگام وقوع انفجار تروريستي در اين موزه در قهوه خانه به سر مي بردند .

موزه باردو تنها چند ده متر با ساختمان مجلس تونس كه قانون اساسي جديد اين كشور درمقايسه با دولت ورييس جمهوري اختيارات بسيار زيادي به آن داده، فاصله دارد و ساختمان اين مجلس بايد تحت حراست شديد امنيتي باشد .

درنوار صوتي كه داعش منتشر كرد و در آن مسوليت انفجار موزه ملي تونس را برعهده گرفت اعلام شده اين موزه در محدود چهارچوب امنيتي مجلس تونس واقع شده است.

عبدالفتاح مورو اعلام كرد : طبق اخباري كه به من رسيده درروز چهارشنبه تنها چهارنفر مامور حفاظت از مجلس بودند كه دو تن از اين افراد در قهوه خانه بودند يكي ديگر درحال خوردن وعده غذايي سبك خود بوده و چهارمي هم اصلا بر سر كار خود نيامده بود.

اين درحالي است كه رييس حكومت تونس حبيب الصيد روز پنجشنبه در گفت گويي مطبوعاتي اعلام كرده بود: اين حمله حتما با استفاده از خلا هاي امنيتي و اختلالات در سيستم حراستي بخشهاي مختلف از حراست فيزيكي خود موزه تا كنترل امنيتي ناوگان حمل و نقل توريستها و كشتي حامل آنها تا خود محل وقوع انفجار ، صورت گرفته است.

وي يادآور شد : مسوولان هم اكنون به سرعت دست به كار شده و اقدامات سريعي رادردستور كار قرارداده اند تا به بررسي دقيق و تحقيق براي شناسايي مسوولان اين افجارها و عوامل موثر در ايجاد اين خلاهاي امنيتي بپردازند.

در تهاجم روز چهارشنبه گروه تروريستي داعش به موزه باردو در كنار ساختمان مجلس، افزون بر 20 گردشگر، يك افسر پليس و دو مهاجم كشته شدند.

همچنين پليس تونس روز پنجشنبه اعلام كرد كه 9 تن را به اتهام ارتباط با اين حمله تروريستي دستگير كرده است.

پليس اين كشور افزود كه پنج تن از اين افراد بطور مستقيم با دو مهاجم مسلح در حمله تروريستي شركت داشتند، مرتبط بودند و چهار تن ديگر به اتهام كمك به اين گروه تروريستي در مركز تونس دستگير شده اند.

منابع رسمي، گردشگران خارجي را شهروندان كشورهاي لهستان، ايتاليا، آلمان و اسپانيا و شمار مجروحان اين حمله تروريستي را 24 نفر اعلام كرده اند.

موزه ملي تونس يكي از مراكز جذاب گردشگري در اين كشور به شمار مي رود كه در آن موزاييك هاي رومي كه بزرگترين اين مجموعه در سطح جهان است، به نمايش گذاشته شده است.

خاورم/6002**1577

سرخط اخبار جهان