ميليون ها انگليسي پديده خورشيد گرفتگي را به تماشا نشستند

لندن- ايرنا- ميليون ها انگليسي و مردم شمال اروپا صبح روز جمعه اولين پديده خورشيد گرفتگي كامل (كسوف) در قرن حاضر را به تماشا نشستند.

به گزارش ايرنا، ميزان درصد خورشيد گرفتگي در شهرهاي لندن 84 درصد، منچستر 89 درصد، ادينبورگ 93 درصد و در 'لرويك ' واقع در جزاير 'شيتلند' تا 97 درصد گزارش شده است اگر چه بدليل ابري بودن هوا، اين پديده براي همه مناطق از جمله لندن كاملا قابل مشاهده نبود.

پيشتر نيز سازمان هواشناسي انگليس با توجه به ابري بودن مناطق زيادي از اين كشور، گفته بود احتمالا بسياري از مردم پديده خورشيد گرفتگي را به وضوح نخواهند ديد اما آثار آن چون تاريك شدن كامل آسمان و كاهش درجه حرارت را كاملا حس خواهند كرد.

زمان شروع خورشيد گرفتگي در انگليس از ساعت 8.24 بامداد شروع و در ساعت 9.41 دقيقه به اوج رسيد و در ساعت 10.41 دقيقه خاتمه يافت.

به گفته كارشناسان، اين خورشيد گرفتگي از آن نظر قابل توجه بود كه در جريان وقوع آن فاصله زمين و ماه در طول چندين سال به كمترين حد خود مي ‌رسيد و ماه سايه بزرگتري روي زمين مي انداخت.

به گفته محققان، آخرين كسوف كامل در انگليس در يازدهم آگوست سال 1998 ميلادي رخ داده است و بعد از كسوف روز جمعه، انگليسي ها براي يك كسوف كامل بايد تا 12 آگوست سال 2026 و در صورت از دست دادن اين فرصت، بايستي تا سپتامبر سال 2090 ميلادي صبر كنند.

به رغم اشتياق مردم انگليس براي ديدن پديده خورشيد گرفتگي، تمامي مدارس و ادارات دولتي اين كشور روز جمعه مشغول به فعاليت بودند.

براساس گزارش هاي منتشر شده ، پديده خورشيد گرفتگي به صورت جزيي در تمامي كشورهاي اروپايي ، ايسلند، شمال آفريقا و آسياي غربي قابل مشاهد بوده است.

اروپام**4** 1552

سرخط اخبار جهان