كشته شدن مرجع دینی جنبش انصارالله در حمله تروریستی صنعا

تهران – ایرنا – شبكه خبری اسكای نیوز گزارش داد كه 'مرتضی المحطوری' امام جماعت مسجد بدر و یكی از مراجع دینی جنبش مردمی انصارالله در حمله انتحاری روز جمعه به این مسجد در مركز صنعا پایتخت یمن كشته شده است.

این منبع خبری همچنین افزود كه شمار تلفات حملات تروریستی به مسجدهای بدر و الحشوش در شمال صنعا به بیش از 55 تن افزایش یافته است.

در این حملات تروریستی ده ها تن دیگر نیز زخمی شده اند.

این انفجار زمانی رخ داد كه نمازگزاران یمنی درحال برگزاری نماز جمعه در این مساجد بودند.

با اینكه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حملات تروریستی را نپذیرفته است ، اما اغلب در گذشته گروه تروریستی القاعده در شبه جزیره عربی وابسته به شبكه القاعده دست به چنین حملاتی می زده است.

در همین حال یك افسر ارشد ارتش مرتبط با جنبش مردمی انصارالله و مخالف با رییس جمهوری مستعفی این كشور امروز جمعه از توطئه ترور در نزدیكی شهر عدن در جنوب این كشور جان به در برد.

به گفته یك مقام امنیتی لحج، در حمله غافلگیرانه به ژنرال 'عادل حافظ السكاف' فرمانده نیروهای ویژه ارتش مستقر در عدن، در جاده لحج به تعز، 4 تن كشته شدند اما این مقام نظامی جان سالم به در برد.

به گفته وی، این حمله درحالی رخ داد كه سكاف در كاروانی شبانه عدن را به مقصد لحج برای رفتن به صنعا كه تحت تسلط نیروهای جنبش مردمی انصارالله قرار دارد؛ ترك كرد.

این حمله هنگامی رخ می دهد كه نیروهای وفادار به 'عبدربه منصور هادی' رییس جمهوری مستعفی یمن پس از درگیری های مرگبار روز پنجشنبه در عدن كه دستكم 11 قربانی گرفت، برای تشدید تسلط خود بر این شهر تلاش می كنند.

هادی كه در ماه فوریه پس از اعلام كناره گیری از مقام خود از صنعا به عدن گریخت، روز پنجشنبه پس از آنكه یك هواپیمای جنگی كاخ محل اقامت وی را در این شهر هدف قرار داد، به مكان نامشخصی گریخت.

این درگیری ها موجب تعطیل شدن فعالیت فرودگاه عدن شد كه نیروهای سكاف برای مسلط شدن بر آن تلاش می كردند، اما نیروهای نظامی و شبه نظامیان وفادار به منصور هادی، تلاش آنها را ناكام گذاشتند.

نیروهای جنبش انصارالله از ماه سپتامبر برای مبارزه جدی با فساد و تروریسم، پایتخت را تصرف كرده و بر موسسات و ادارات دولتی مسلط شده اند.

خاورم**1486**1392

سرخط اخبار جهان