۲۹ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۵:۴۸
کد خبر: 81547762
T T
۰ نفر
ائمه جمعه كشور : نوروز امسال رنگ و بوی فاطمی داشته باشد

استانها - ایرنا - امامان جمعه سراسر كشور با اشاره همزمانی تعطیلات نوروز سال 1394 با دهه فاطمیه سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) ازمردم خواستند به بهار امسال رنگ و بوی فاطمی بدهند.

ائمه جمعه سراسر كشوردر آخرین نماز جمعه سال 93 با تاكید برحمایت از تیم مذاكره كننده هسته ای كشورمان خواستار حفظ كرامت و عزت اسلامی ملت ایران دراین مذاكرات شدند.

امامان جمعه كشور همچنین رسیدگی به محرومان و مستمندان، دید و بازدیدها و رفع كدورت ها، تفرج، زیارت و سیاحت سالم و خودسازی معنوی از سنت های ما در سال جدید اعلام كردند.

همچنین ائمه جمعه كشور با اشاره به صدمات جانی كه در چهارشنبه آخر سال برای بسیاری از افراد به وجود آمد، گفتند: عمل به كارهایی كه ریشه در خرافات دارد، در شان مردم ایران نیست .مشهد -امام جمعه مشهد در خطبه های نماز جمعه این هفته مشهد در حرم مطهر امام رضا (ع) همزمانی تعطیلات نوروز سال 1394 با دهه فاطمیه و سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) را یاد آور شد و گفت: بهار امسال رنگ و بوی فاطمی به خود گرفته و مردم باید حرمت این ایام را حفظ كنند و برنامه های عید خود را به عقب و بعد از دهه فاطمیه موكول كنند.

آیت الله سید احمد علم الهدی افزود: برخی به نام شادی و نشاط جوانان، مردم را ملعبه خود برای توسعه ناهنجاری های فرهنگی قرار داده اند.

نماینده مردم استان خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری تاكیدات رهبر معظم انقلاب در نامگذاری سال 93 به عنوان اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی و همچنین 21 بار تاكیدات معظم له در خصوص اقتصاد مقاومتی گفت: تاكیدات رهبر فرزانه انقلاب مهمترین مطالبه مردم از دولت و مجلس شورای اسلامی است.قم - حجت الاسلام علیرضا اعرافی در خطبه های نماز جمعه قم در حرم مطهر حضرت معصومه (س) اظهارداشت: ملت ایران در مذاكرات نشان داد كه اهل گفت و گو و منطق است.

وی تاكید كرد: در مذاكرات كرامت و عزت اسلامی ملت ایران باید حفظ شود.

رییس جامعه المصطفی العالمیه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: جبهه مقاومت در سوریه از بسیاری از خطرها عبور كرد، جبهه اسلامی در عراق پیروزی های بزرگی در مبارزه با تكفیری ها بدست آورد و در لبنان و فلسطین نیز جبهه مقاومت، پیشرفت های چشمگیری داشت.همدان - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان گفت: ولایت فقیه عامل همه پیروزی ها و موفقیت ها در 36 سال گذشته دركشور بوده است.

آیت الله غیاث الدین طه محمدی در خطبه های نماز جمعه همدان با بیان اینكه توجه كامل به دین خدا عامل سعادت بشریت است، افزود: دین اسلام در تمام عرصه های اخلاقی، تربیتی، سیاسی برنامه های جامعی برای بشریت دارد و اجرای كامل دین خدا رمز سعادت بشریت است.

وی عمل به قرآن و دستورات دین را بالاترین سعادت دانست و گفت: باید همه مسلمانان به مفاهیم قرآن توجه كامل داشته و به آن عمل كنند.كرج - نماینده ولی فقیه در استان البرز وامام جمعه كرج گفت: مردم و مسوولان باید برای تحقق مطالبات رهبری تلاش مضاعف كنند.

حجت الاسلام سیدمحمد مهدی حسینی همدانی اظهارداشت: مطالبات رهبری مربوط به یك دوره خاص نیست، بلكه بنا به مقتضیات زمان درهر دوره مطالباتی برای پیشبرد امور جامعه اسلامی بیان می فرمایند.

وی ادامه داد: این مطالبات خواسته ها و نیازهای شخصی نیست، بلكه مربوط به امور كشور و جامعه اسلامی است.

خطیب جمعه كرج گفت: درسال 93 رهبرمعظم انقلاب با توجه به تشدید دشمنی های استكبار جهانی علیه نظام اسلامی، موضوع اقتصاد مقاومتی را مطرح كردند.

وی اظهارداشت: اقتصاد مقاومتی كه رهبر معظم انقلاب بر اجرای آن تاكید فراوان دارند، راهبردی اساسی برای برون رفت از مشكلات اقتصادی با تكیه بر منابع و استعدادهای داخلی است.بندرعباس - امام جمعه موقت بندرعباس گفت: مسوولان فعالیت های فرهنگی و سیاسی خود را براساس آموزه های دینی و اسلامی پیش ببرند.

حجت الاسلام سیدعباس تقوی با تاكید بر تلاش هر چه بیشتر مسوولان برای خدمت رسانی به مردم، افزود: مسوولان مراقب وعده های خود به مردم باشند زیرا كه عمل نكردن به این وعده ها موجب بی اعتمادی مردم می شود.سنندج - امام جمعه سنندج گفت: كسب و كار و اشتغال مبتنی بر دین و آموزه های اسلامی در جامعه باید تقویت و به یك فرهنگ تبدیل شود تا میزان بیكاری كاهش یابد.

ماموستا خدایی افزود: اگر كار كردن برای همه آحاد جامعه ارزش باشد وضعیت اقتصادی كشور بهبود می یابد.

وی با اشاره به ضرورت مشاركت مردم در اشتغالزایی، اظهار كرد: اگر به خودكفایی اقتصادی برسیم می توانیم در عرصه های مختلف دیگری نیز حرف برای گفتن داشته باشیم.بوشهر- نماینده ولی فقیه در استان وامام جمعه بوشهر گفت: مسوولان با بصیریت و هوشمندی مسیر توسعه را بر اساس هدایتهای رهبرمعظم انقلاب برای رسیدن به اهداف نظام در فضای ملی، بین المللی و منطقه ای ادامه دهند.

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری در خطبه های این هفته نماز جمعه بوشهر افزود: با توجه به اهمیت سال 94 برای رسیدن به اهداف تعیین شده، تدوین برنامه اصولی ضروری است.

وی همچنین با تاكید بر رسیدگی به نیاز نیازمندان اظهار كرد: برای سرعت بخشی به رفع نیاز مستمندان باید طرحی برای بهبود وضع زندگی این افراد اجرایی شود.

امام جمعه بوشهر با گرامیداشت 29 اسفند سالروز ملی شدن صنعت نفت ایران اظهار كرد: این رویداد مهم تاریخی با هدایت های آیت الله كاشانی، پشتیبانی مردم و پیگیری دولت وقت به وقوع پیوست و نقش مهمی در سیاست، اقتصاد سیاسی و استقلال صنعت نفت داشت.بیرجند - امام جمعه بیرجند گفت: یكی از مهمترین و ارزشمندترین دستاورد تحریم های آمریكا و غرب علیه نظام جمهوری اسلامی آن است كه مردم ما دریافتند بهترین مدل اقتصادی سازنده برای كشور، اقتصاد منهای نفت است.

حجت الاسلام علی رضایی در خطبه های ای هفته افزود: هر گاه بتوانیم به این نقطه برسیم، آن روز باید روز ملی شدن نفت را با شكوه هر چه تمام تر در ایران جشن گرفت.زاهدان - نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: رویكرد دولت در فراهم كردن زمینه توسعه اقتصادی جای تقدیر بسیار دارد.

آیت الله عباسعلی سلیمانی در خطبه های عبادی سیاسی این هفته نماز جمعه زاهدان افزود: ایجاد زمینه مناسبت برای توسعه صنعت پتروشیمی و افزایش تعداد كارخانه های تولید سیمان در جنوب و مكانیزه شدن كشاورزی در شمال استان، تخصیص اعتبار قابل توجه برای اجرای پروژه گازرسانی، توسعه بندر چابهار و ارتقای بخش های امنیتی از جمله اقدامات مهم سال 93 دولت در این منطقه بحساب می آید.

امام جمعه زاهدان ادامه داد: باید بررسی كرد برای تحقق تمام مفاهیم شعار سالجاری با عنوان اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی در سیستان و بلوچستان چه اقداماتی صورت گرفته است.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: به بركت انقلاب اسلامی در عرصه فرهنگ پیشرفت های چشم گیری برای استان بدست آمده است كه ساخت مدارس، وجود حدود 90 هزار دانشجو و كسب رتبه نخست اجرای طرح سواد آموزی از جمله این موفقیت ها بحساب می آید.

امام جمعه زاهدان تصریح كرد: تا قبل از پیروزی انقلاب فقط پنج حوزه علمیه ویژه برادران اهل سنت با 80 طلبه در استان وجود داشت كه امروزه به 152 حوزه علمیه با هفت هزار طلبه برادر و 9 هزار طلبه خواهر رسیده است.شهركرد- امام جمعه موقت شهركرد گفت: برخی از ویژگی های نوروز از جمله صله رحم ،دید و بازدید ، دیدار بزرگان ،هدیه دادن ،نیكوكاری و نظافت و پاكیزی مورد تاكید اسلام است و باید به آن توجه شود.

حجت الاسلام ابوالحسن فاطمی افزود: در سال نو مردم به نیازمند كمك كنند و انفاق كردن در راه خدا از هیچ كوششی فرو گذار نباشد و در ایام نوروز از ریخت و پاش ها، تجملات و اسراف خودداری كنند.اراك - امام جمعه اراك گفت: اخلاق مداری سرلوحه امور خیر و پیشرفت در جامعه است و همه باید بكوشیم در سال پیش رو شاخض ها و نمایه های اخلاقی را در تمام ابعاد و اركان جامعه بیشتر نهادینه كنیم.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی در خطبه های نماز عبادی و سیاسی جمعه اراك افزود: رعایت اخلاق،عمل به قانون و پیروی از نظم از مولفه هایی است كه در سال جدید ما را به احسن حال ها رهنمون می كند.

نماینده ولی فقیه در استان مركزی بیان كرد: امر به معروف و نهی از منكر، عمل به حقوق شهروندی، تلاش برای مهار آسیب های اجتماعی و اصلاح رفتارهای ناشایست همگی از مصادیق بارز اخلاق مداری هستند كه باید در جامعه بیش از پیش نهادینه شوند.

آیت الله دری نجف آبادی عنوان كرد: آیین چهارشنبه پایانی سال و 13 فروردین به این معنی نیست كه روابط دختر و پسر و اختلاط مرد و زن نامحرم آزاد باشد آنچه جامعه امروز باید بیش از گذشته به آن بپردازد حرمت دین و عمل به آموزه های دینی است.زنجان - امام جمعه موقت زنجان گفت: مذاكرات هسته ای با حفظ اصول تعیین شده و با منطق پیش می رود.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام سید یعقوب موسوی در خطبه های نماز جمعه زنجان به مذاكرات هسته ای ایران با 1+5 اشاره كرد و افزود: تاكنون مذاكرات هسته ای با كشورهای مقابل پیشرفت قابل توجهی داشته كه جای تقدیر دارد.

وی یادآوری كرد: رهبر معظم انقلاب تیم دیپلماسی هسته ای را سربازان خدوم و ارزشمند نظام اسلامی معرفی و در فرامین مختلف مورد تایید و حمایت قرار داده اند.

امام جمعه موقت زنجان در بخشی دیگری از سخنان خود 29 اسفند سال 1329 روز ملی شدن صنعت نفت ایران را یكی از مهمترین سرفصل ها و نقطه عطفی در تاریخ معاصر ایران عنوان كرد و گفت: 64 سال از ملی شدن صنعت نفت می گذرد و در این میان عارفی عامل به عمل و مورد احترام مردم آیت الله كاشانی نقش مهمی درتحقق آن داشت.

وی یادآوری كرد: این شخصیت بزرگوار به رغم اینكه بارها از سوی رژیم طاغوت مورد همجه و توهین قرار گرفت، اما نقش خود را بخوبی ایفا كرد.كرمانشاه - امام جمعه موقت كرمانشاه گفت: ایجاد تفرقه و جدایی میان امت اسلامی، بزرگترین خواسته ای است كه دشمنان آن را دنبال می كنند، خواسته ای كه باید با همدلی و وحدت مانع از تحقق آن شد.

آیت الله محمد حجتی در نماز جمعه این هفته كه مسجد جامع برگزار شد اظهار كرد: خداوند متعال دستوراتی در قرآن به مسلمانان داده كه عمل به آنها موجب وحدت و یگانگی مسلمانان خواهد شد.

وی ادامه داد: متاسفانه دشمنان نیز با اجرای برنامه های مختلف درصدد ایجاد تفرقه بیشتر در بین مسلمان هستند تا به منافع نامشروع خود در كشورهای اسلامی دست پیدا كنند.اهواز - امام جمعه موقت اهواز با اشاره به بهره برداری از فاز 12 پارس جنوبی گفت: بهره برداری از این پروژه نشان می دهد با تلاش دولت در سال 93 ، تحریم ها هیچ تاثیری در پیشرفت كشور نداشته است.

حجت الاسلام سید ابوالحسن حسن زاده در خطبه های نماز جمعه اهواز افزود: فاز 12 پارس جنوبی در حالی با حضور رییس دولت یازدهم به بهره برداری رسید كه به دلیل تحریم ها تمام تجهیزات این پروژه توسط مهندسان در كشور تامین شد.

وی گفت: تحریم ها هیچگاه بر اراده مردم موثر نبوده است.

امام جمعه موقت اهواز اظهار كرد: در زمینه علمی، فناوری، تجهیزات، طب و نانوتكنولوژی در سال های اخیر پیشرفت هایی بسیاری حاصل شده در حالی كه كشورهای عربی تصور می كردند با تحریم ها ایران را منزوی خواهند كرد.كاشان - نماینده ولی فقیه و امام جمعه كاشان تاكید كرد: اقتدار جمهوری اسلامی در مذاكرات هسته ای باعث اختلاف بین كاخ سفید و كنگره آمریكا شده است.

آیت الله عبدالنبی نمازی در خطبه های نمازجمعه این شهر، اعلام كرد: تهدیدهای آمریكا برای جهان اسلام گریبانگیر خودش شده است، طوری كه سفارت خود در ریاض و دو كنسولگری اش را در این كشور تعطیل كرده است.

وی گفت: آمریكا پس از چهار سال اعتراف كرد كه راه نظامی چاره كار با سوریه نیست و وزیر امور خارجه این كشور نیز اعلام كرد كه باید با بشار اسد مذاكره كرد و این مهم بیانگر موضع مقتدرانه جمهوری اسلامی و تزلزل در مواضع آمریكاست.اصفهان - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان گفت: حضرت فاطمه زهرا (س) در راه حفظ اسلام و ولایت بسیار رنج دیدند و زندگی ما به تبعیت از ایشان باید ولایی باشد.

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد در خطبه های نماز جمعه اصفهان با اشاره به تقارن نوروز با ایام شهادت حضرت زهرا (س) افزود: رنگ و بوی فاطمی باید در این ایام در زندگی جاری شود.

وی با اشاره به نامگذاری های ابتدای سال رهبر معظم انقلاب، گفت: نباید این نامگذاری ها در شعار خلاصه شود بلكه باید در جامعه عملیاتی و اجرایی شود.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان به ضرورت انصاف و توجه به فقرا و افراد بی بضاعت در جامعه اشاره كرد و افزود: اسلام در این خصوص تاكید بسیار دارد و به ویژه در شب عید باید تلاش كنیم این افراد نیز عید خوبی داشته باشند.شیرازنماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز با بیان اینكه حضرت فاطمه زهرا(س) شهید راه امامت و ولایت والگوی كاملی برای حركت در مسیر ولایت است گفت: امیدوارم درس امامت و ولایت را از این حضرت آموخته و در دوران حیات پیاده و دنبال كنیم.

به گزارش ایرنا آیت الله اسدالله ایمانی در بخش دیگری از خطبه های این هفته نماز جمعه شیراز با اشاره به 29 اسفندماه سالروز ملی شدن صنعت نفت ایران اظهار داشت : تولید، استخراج و فروش منابع نفتی كشور ما بر عهده شركت های انگلیسی بود و سهم اندكی را به كشور می دادند كه با ملی شدن صنعت نفت، كشورهای استعماری از ایران رانده شدند.

وی اضافه كرد: متاسفانه بعد از آن كشورهای استعمارگر انگلیس و آمریكا به ایران آمدند و روزانه شش میلیون بشكه نفت از كشور صادر و برای چرخش اقتصاد كشورهای غربی به كار گرفته می شد كه این روند تا سال 57 در كشور حاكم بود.

نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: پیامد غارت منابع نفتی ایران گره زدن اقتصاد و زندگی مردم ما به نفت است كه دشمنان تلاش كردند مردم ما دانش فنی نداشته و مایحتاج خود را از طریق فروش نفت به دست آوردند كه این ضربه مهلكی به كشور ما بود.

ایمانی با اشاره به تاثیر بد و وابستگی درامد كشور ما به صنعت نفت افزود: به دلیل وابستگی اقتصاد ما به نفت در این بخش دچار اشكال ها و مشكلات فراوانی هستیم به طوری كه بعد از گذشت 36 سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز نیز 50 درصد از برنامه و بودجه كشور وابسته به نفت است.

وی گفت: اقتصاد كشور ما باید به واسطه دانش دانشمندان، سرمایه سرمایه داران و بازوی كارگران توسعه، ارتقا و مدیریت شود كه امیدوارم دولتمردان ما در این عرصه حركت های لازم را دنبال كنند.ساری - امام جمعه موقت ساری با اشاره به مذاكرات هسته ای میان ایران و 1+5 ،گفت: در این مذاكرات ایران اسلامی با حفظ عزت نظام، رویكرد صلح طلبانه خود را به جهانیان نشان داده است.

حجت الاسلام یوسف یوسف پور در خطبه های نماز جمعه این شهر با بیان اینكه مذاكرات هسته ای در مرحله حساسی قرار دارد، ابراز امیدواری كرد با همت مسوولان و هیات مذاكره كننده جمهوری اسلامی این مذاكرات به خوبی به پایان برسد.

امام جمعه موقت ساری همچنین به تاكیدات رهبری برای لغو تحریم ها اشاره كرد و گفت: تیم مذاكره كننده هسته ای ایران با چانه زنی های سیاسی بدنبال حفظ منافع نظام است.

وی ادامه داد: تیم مذاكره كننده كشورمان با لحاظ كردن این چهارچوب ملی توانست سكان دار خوبی در مساله هسته ای باشد.

1539