آيين بزرگداشت امامزاده سيد علاءالدين منصور(ع) در زيارت برگزارشد

بوشهر- ايرنا- آيين بزرگداشت امام زاده سيد علاء الدين منصور معروف به شيخ منصور خزاعي از نوادگان امام علي النقي(ع) كه بقعه آن در روستاي زيارت دشتستان است در اين روستا برگزار شد.

به گزارش ايرنا، يك استاد دانشگاه و تاريخ شناس روز جمعه در اين مراسم اظهار داشت: امامزاده سيد علاءالدين منصور(ع) با هشت واسطه به امام علي النقي(ع) مي رسد.

عباس قاسمي افزود: وي همراه با جمعي از شيعيان بني خزاعه كه سركرده آنها جناب سليمان بن صرد خزاعي قهقايي از بزرگواران آن روزگار بود از عراق به اين منطقه (زيارت دشتستان) هجرت كردند.

وي يادآور شد: وجود مبارك ايشان به دنبال دشمني و تعقيب خليفهٔ عباسي به همراه صد نفر در زمان خلافت ابومحمد حسن، سي و سومين خليفه عباسي به طرف ايران حركت مي‌كند.

قاسمي بيان داشت: او پس از ورود به اين مكان با محاصره واليان و حاكمان و گماشته گان عباسي مواجه مي شود و با الهام از سرور شهيدان حسين ابن علي(ع) و شعار هيهات من الذله' تسليم دشمن نشده و در اثر اين جنگ عدهٔ زيادي از دو طرف كشته مي‌شوند كه سيد منصور نيز از جمله شهداء بوده است.

اين مدرس دانشگاه گفت: پس از شهادت، اين سيد جليل القدر، در كنار اين روستا كه به قلعه خشتي معروف بود به خاك سپرده شد.

قاسمي ادامه داد: بقعه و بارگاه باشكوه اين امام زاده در زمان امير تيمور لنگ گوركاني و توسط معماران سمرقندي ساخته شده‌است.

وي تصريح كرد: اين بقعه بنايي مستطيل شكل ساخته شده از سنگ و ساروج با گنبدي پلكاني بر فراز آن است كه از قسمت زيرين تا بالا از تعداد پلكان‌ها كاسته شده و يك پله در راس هرم كم شده‌ است.

تاريخ شناس بوشهري افزود: اين بنا علاوه بر تقدس و احترامي كه بين دوستداران اهل بيت (ع) در منطقه دارد بناي تاريخي ارزشمندي است كه گذشت زمان و عدم مرمت و نگهداري باعث شده صدمات زيادي ببيند كه بايد مسئولين توجه ويژه اي به بازسازي و مرمت آن داشته باشند.

عضو شوراي اسلامي روستاي زيارت نيز هدف از برگزاري اين همايش را معرفي بقعه متبركه و حفظ ارزش و قداست معنوي اين امامزاده جليل القدر در منطقه و جلب توجه مسئولين براي رسيدگي به بنا و جلوگيري از تخريب آن عنوان كرد.

حيدر صداقت خاطرنشان كرد: در واقع وجه تسميه روستاي زيارت كه پيش از آن به قلعه خشتي معروف بوده به خاطر اينكه اين امامزاده زيارتگاه محبان اهل بيت عصمت و طهارت (ع) شده است.

وي اضافه كرد: اين بنا با وجود اينكه از بناهاي منحصر بفرد تاريخ در ايران است تاكنون هيچگونه رسيدگي به آن نشده و در وضعيت بسيار نامطلوبي قرار دارد كه اداره اوقاف و ميراث فرهنگي بايد براي جلوگيري از تخريب آن سريع اقدام كنند.

در پايان از خادمين اين امامزاده تجليل شد.

7213/1656

سرخط اخبار استان‌ها