امام جمعه گرگان: سرمايه ملي نفت و گاز بايد براي آيندگان حفظ شود

گرگان - ايرنا - نماينده ولي ‏فقيه در گلستان و امام ‏جمعه گرگان گفت: سرمايه بزرگ ملي نفت و گاز بايد براي آيندگان نيز باقي بماند، نه آن كه طوري مصرف كنيم تا تمام شود و هيچ سرمايه اي در كشور وجود نداشته باشد.

به گزارش ايرنا آيت‏ اله سيدكاظم نورمفيدي در خطبه‏ هاي‏ آخرين نماز عبادي سياسي گرگان در سال 93 با اشاره به سالروز ملي شدن صنعت نفت افزود: بايد از اين ثروت در جهت تبديل آن به سرمايه استفاده كرد و نگذاريم بيهوده هدر برود.

نماينده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبري اظهار كرد: امروز يكي از دغدغه هاي مهم مسئولان نظام جمهوري اسلامي به خصوص رهبر انقلاب، استفاده درست از اين سرمايه عظيم و خارج كردن اقتصاد از وابستگي به نفت است.

آيت اله نورمفيدي ادامه داد: دولت ملي و مردمي آن زمان براي خارج كردن نفت ايران از دستان انگليس ها زحمات بسيار زيادي كشيدند تا موفق به اين كار شدند و نام آن دولت و خدمتگزاران آن زمان در اين نظام ماندگار شد.

نماينده ولي فقيه در گلستان افزود: امروز خوشبختانه نظام جمهوري اسلامي ايران در همه زمينه ها به استقلال رسيده و تلاش است تا در اين نظام وابستگي اقتصادي به نفت روز به روز كاهش يابد از اين رو بايد سرمايه را به كار بزنيم و از درآمد آن هزينه كنيم تا اين سرمايه ارزشمند براي نسل هاي آينده باقي بماند.

آيت اله نورمفيدي در ادامه با اشاره به استفاده از توان و ظرفيت دانشمندان و مهندسين كشور در زمينه هاي مختلف گفت: شرايط بايد طوري باشد كه نگذاريم اين مغزها و دانشمندان از كشور فراري و به كشورهاي ديگر پناهنده شوند، زيرا امروز نيروي انساني در هر كشوري مهمترين سرمايه است.

امام جمعه گرگان تأكيد كرد: اگر در هر كشوري سرمايه هاي زيادي وجود داشته باشد اما از نيروي انساني آن به خوبي استفاده نشود هيچ فايده اي ندارد زيرا نيروي انساني بهترين استفاده را مي تواند از ساير سرمايه ها داشته باشد.

آيت اله نورمفيدي در ادامه با اشاره به فرا رسيدن سال جديد گفت: اين كه ايرانيان ابتداي فصل رويش و سرسبزي را به عنوان آغاز سال نو انتخاب كرده اند بسيار ارزشمند و خوب است و اين انتخاب از گذشته تا به امروز بوده است.

نماينده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبري افزود: اين مسئله نشان مي دهد كه ايرانيان از گذشته تا به امروز انسان هاي زيرك و باهوش و بااستعدادي بوده اند و در شريعت مقدس اسلام نيز هيچ مخالفتي با سنت هاي ما نشده مگر آن كه برخي كارها خلاف عرف اسلامي و ملي باشد.

آيت اله نورمفيدي تصريح كرد: نكته اي كه در نو شدن سال جدا از نو شدن خانه، لباس و غيره وجود دارد نو شدن و خانه تكاني دل است و بايد دل ها را از كينه، خصومت و مسائلي از اين قبيل پاك نمود و همانند دعاي سال نو كه حول حالنا را مي خوانيم دل ها را بايد متحول كرد.

نماينده ولي فقيه در گلستان همچنين با اشاره به همزماني سال نو با ايام شهادت حضرت فاطمه (س) گفت: بايد آن حضرت، پدر، همسر و فرزندانش را در تمام زندگي الگو و اسوه خود قرار دهيم و با نگاه به آنان دل ها را پاك نماييم.

آيت اله نورمفيدي با اشاره به تعبير حضرت امام خميني (ره) در خصوص حضرت فاطمه (س) مبني بر اين كه اگر آن حضرت مرد بود، پيامبر مي شد خاطرنشان كرد: اين مسئله و به استقبال رفتن حضرت محمد (ص) در هنگام ورود آن بانوي بزرگوار به منزل حضرت، نشان از جايگاه والاي آن بزرگوار دارد.

امام جمعه گرگان يادآور شد: به جاي آوردن صله رحم و ديد و بازديد در اين ايام عيبي ندارد اما بايد احترام و شأن و منزلت ايام سوگواري نيز در اين بازديدها حفظ شود تا هر مسافري كه به اين استان مي كند متوجه حفظ اين مسائل از سوي شهروندان شود.

آيت اله نورمفيدي در خطبه اول با اشاره به تقدير الهي گفت: ما مسلمانان بايد آن چه را كه حق تعالي به عنوان تقدير و سرنوشت ما در طول زندگي در نظر گرفته است بپذيريم و از آن تبعيت و پيروي داشته باشيم كه در اين خصوص آيات، روايات و احاديث مختلفي در دين مبين اسلام آمده است.

6159/3014

سرخط اخبار استان‌ها