۲۹ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۴:۰۸
کد خبر: 81547594
T T
۰ نفر
امام جمعه كرمان : نوروز امسال عيد فاطمي است

كرمان - ايرنا - نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه كرمان گفت: عيد نوروز امسال همراه با ايام فاطميه و عيد فاطمي است.

به گزارش ايرنا آيت الله سيد يحيي جعفري در خطبه هاي آخرين نماز جمعه شهر كرمان در سال 1393 افزود:‌ بايد با توجه به اين ايام يك سلسه مسائل و حرمت ها را رعايت كنيم كه البته مردم و مسوولان همه به اين موضوع عنايت دارند.

وي با اشاره به اينكه نوروز براي ما يك عيد ملي است گفت: اسلام با چنين عيدي مخالفتي ندارد و در مورد عيد، امامان و پيشوايان معصوم ما دستوراتي دارند.

وي بيان كرد:‌ حضرت علي (ع) مي فرمايند هر هنگام كه مردم به رشد اخلاقي و ديني رسيده باشند و در جامعه معصيت، گناه و خيانت نباشد، براي مسلمان عيد است.

امام جمعه كرمان در ادامه سخنان خود به 29 اسفندماه سالروز ملي شدن صنعت نفت اشاره كرد و گفت: فداييان اسلام، آيت الله كاشاني و دكتر مصدق براي ملي شدن صنعت نفت تلاش ها و مجاهدت هاي بسياري را انجام دادند.

وي از آيت الله كاشاني به عنوان يكي از مجاهدان واقعي در راه خدا ياد كرد و افزود: وي وقتي در سن جواني ديد انگليسي ها مي خواهند عراق را اشغال كنند، به طور رسمي لباس رزم بر تن و در جبهه مبارزه با كفار و اجانب شركت كرد.

آيت الله جعفري خاطرنشان كرد:‌ سال ها بعد امام خميني (ره) اين مبارزات را ادامه داد و در شرايطي كه همه طرفدار شاه بودند، به كمك مردم مبارزات را آغاز كرد تا انقلاب اسلامي ايران پيروز شد.

وي با اشاره به اينكه امام راحل حق بزرگي بر گردن همگان دارد گفت: جداي از بحث امامان معصوم در هر دوره اي بايد امام داشته باشيم و در غيبت كبري نيز نياز به امام داريم كه همان ولي فقيه زمان است.

نماينده ولي فقيه در استان كرمان بيان كرد:‌ ولي فقيه را مجلس خبرگان رهبري كه از 70 مجتهد تشكيل شده است انتخاب مي كنند همانطور كه بعد از رحلت امام در حالي كه جنازه ايشان دفن نشده بود، مجلس خبرگان آيت الله خامنه اي را به عنوان رهبر انتخاب كرد.

وي همچنين با اشاره به روايتي از پيامبر اكرم (ص) گفت:‌ بر اساس اين روايت بهترين مردم كسي است كه به مردم نفع برساند، خودش را به جامعه وصل كند و از جامعه جدا نباشد و به مردم كمك كند.

آيت الله جعفري افزود: گاهي سود رساندن به مردم مي تواند در حوزه هاي اقتصادي، سياسي و فرهنگي و امثال اينها باشد.

وي تاكيد كرد: بايد افراد نيازمند شناسايي و به آنها كمك شود.

وي گفت: ايمان ما بايد بر اساس معرفت و بصيرت تقويت شود كه اگر با بصيرت همراه نباشد براي ما مشكل ايجاد خواهد كرد.

7443/3028