انتقاد معاون كري ازمنتقدان آمريكايي توافق هسته اي/ جايگزين جنگي ويرانگرخواهد بود

بيروت – ايرنا – داگلاس فرانتز معاون جان كري وزير امور خارجه آمريكا در امورعمومي با انتقاد ازمنتقدان آمريكايي توافق هسته اي بين گروه 1+5 , جمهوري اسلامي ايران، هشدار داد كه جايگزين عدم دستيابي به اين توافق، جنگي ويرانگر در منطقه خاورميانه خواهد بود.

به گزارش ايرنا، فرانتز در گفت وگو با روزنامه لبناني السفير كه در شماره روز جمعه آن منتشر شد، بر اهميت توافق هسته اي بين گروه 1+5 و ايران تاكيد كرد.

السفير نوشت كه با توجه به سخنان فرانتز، به نظر مي رسد كه ديگر بحثي در مورد توقف غني سازي وجود ندارد بلكه مساله كنوني درباره ميزان غني سازي و سازوكار نظارت بر آن است.

وي در پاسخ به اين سئوال السفير،هدف نهايي از مذاكرات چيست، آيا مقصود كند كردن برنامه هسته اي ايران و يا متوقف ساختن آن است؟ تاكيد كرد: ديگر متوقف ساختن برنامه هسته اي ايران كار ساده اي نيست و تنها درصدد هستيم كه مطمئن شويم ايران قصد ساخت سلاح هسته اي ندارد.

حضرت آيت الله العظمي خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي و ديگرمقامات جمهوري اسلامي ايران بارها تاكيد كرده اند كه هدف برنامه هسته اي صلح آميز است و ايران هيچ تصميمي براي ساخت سلاح هسته اي ندارد.

آژانس بين المللي انرژي اتمي نيز بارها صلح آميز بودن برنامه هسته اي ايران را تاييد كرده است.

فرانتز اعتراف كرد كه «ايران حاضر به پذيرش توقف برنامه هسته اي نخواهد شد و ما بايد به دنبال يك راه حل ميانه باشيم».

السفير نوشت :فرانتز با پرونده هسته اي ايران به خوبي آشنا است و روابط دوستانه نزديك و حرفه اي با جان كري دارد و از ماه سپتامبر گذشته معاون كري در امور عمومي شده است و حتي برنامه هسته اي ايران محوري مهم در دو كتابي است كه او به همراه كاترين كولينز همسر روزنامه نگارش نوشته است.

معاون جان كري افزود: ما اين را مي دانيم كه با صرف خواسته ما از ايراني ها، آنها اقدام به متوقف ساختن برنامه هسته اي خود نخواهند كرد، ما به عمليات بازرسي و نظارت نياز داريم و اين قابل دسترسي است پس بايد به گونه اي عمل كنيم تا ايرني ها راضي شوند.

وي خاطرنشان كرد كه « روند راضي ساختن ايراني ها هم شامل يك بسته پيچيده است و تنها به مساله تحريم ها منحصر نمي شود».

فرانتز تصريح كرد: بايد به مطالبات ايراني ها پاسخ بگوييم و به آنان اجازه ادامه غني سازي براي استفاده مسالمت آميز از انرژِي هسته اي را بدهيم و همه ضمانت ها را هم فراهم كنيم.

معاون وزير خارجه آمريكا افزود: البته ايراني ها عمليات بازرسي و نظارت گسترده را براي ابد قبول نخواهند كرد و فكر مي كنم تكرار چنين درخواست هايي از جانب ما در مسير مذاكرات مانع ايجاد خواهد كرد.

السفير نوشت: فرانتز به دليل پست قبلي خود كه مسئول گروه تحقيقات در كميسيون امور خارجي مجلس سناي آمريكا بوده از پشت پرده سياست خارجي آمريكا باخبر است و براين اساس از منتقدان توافقي كه هنوز منعقد نشده است ، انتقاد مي كند.

وي گفت: از اين منتقدان سئوال مي كنم چه جايگزيني داريد؟ جايگزين عدم دستيابي به توافق اين است كه به سمت جنگ برويم، جايگزين اين است كه در خاورميانه جنگ ديگري به راه بيفتد.

فرانتز افزود: جنگ با يك دشمن قدرتمند!، اين جنگ به ضرر لبناني ها خواهد بود و به اسراييل ضربه خواهد زد، اصلا اين جنگ به ضررهمه دنيا است، چون جنگي سخت و ويرانگر و بدتر از همه اينكه نامتقارن خواهد بود.

روزنامه السفير درباره اين سخنان معاون وزير خارجه آمريكا نوشت: اگر نشانه هاي محكم ديگري در ميان نبود مي شد تصور كرد كه قصد فرنتز از اين سخنان جلب نظر مخالفان براي حمايت از جان كري است.

اين روزنامه لبناني ادامه داد:روشن است كه اشتهاي سيري ناپذيراسراييل دائما باعث مي شود حمله نظامي به ايران را ترويج كند و البته مي دانيم دولت اوباما همواره با اين گزينه مخالفت كرده است.

السفير افزود: معلوم شده است واشنگتن سودي از به راه انداختن جنگ نمي برد و اين جنگ مي تواند خاورميانه را كاملا متحول كند، نيازي به خيال پردازي در اين زمينه نيست چرا كه تهران به طور واضح اعلام كرده است پاسخ كوبنده اي به حمله نظامي خواهد داد.

به گفته اين مقام آمريكايي، «لازم است براي دور شدن از اين جايگزين هر كاري انجام دهيم تا توافق حاصل شود و قضاوت درباره اين توافق بايد پس از آن صورت گيرد، نه قبل از آن.»

فرانتز با دفاع از گزينه دولت آمريكا در مذاكرات گفت: جان كري و بقيه مذاكره كنندگان تلاش بسياري در اين زمينه كرده اند و منابع و صداقت فراواني براي دستيابي به توافق خرج شده است، ما از دستيابي به توافق نااميد نيستيم و اصراري هم به قبول هرگونه توافقي نداريم.

وي افزود: اميدواريم در نهايت به اين توافق دست بيابيم و در صورت حصول چنين توافقي معيارها در آينده اعلام خواهد شد، آن وقت مي توان قضاوت كرد كه آيا توافق خوب بوده است و يا نه.

خاورم*(1)*390* 1324

سرخط اخبار جهان