پایان 9 دور مذاكرات ظریف - كری و ساعت ها رایزنی معاونان در لوزان/ عراقچی: گفت و گوها 5 فروردین از سر گرفته می شود

لوزان - ایرنا - دیدار نهم محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران و جان كری وزیر خارجه امریكا، زنگ پایان مذاكرات هسته ای در لوزان بود.

در این مذاكره، علاوه بر علی اكبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریكا، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران ، وندی شرمن معاون وزیر خارجه امریكا و هلگا اشمید معاون هماهنگ كننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا حضور داشتند.

پس از آنكه ایران و كشورهای 1+5 در سوم آذر ماه 93 دستیابی به توافق جامع را امكان پذیر ندیدند توافق ژنو یا همان برنامه اقدام مشترك را برای هفت ماه تمدید كردند. البته با این شرط كه تا چهار ماه به یك توافق اولیه برسند.

پس از آن رایزنی‌های فشرده‌ در شهرهای ژنو،‌ برلین، پاریس، زوریخ، استانبول و مونیخ در سطح معاونان، كارشناسان و وزرای خارجه برگزار شد.

در آخرین دور رایزنی‌های هسته‌ای، ایران و آمریكا از روز دوشنبه به مدت سه روز در شهر مونترو سوئیس مذاكره و رایزنی كردند.

این بار اما، مذاكرات ایران و آمریكا با حضور نمایندگانی از اتحادیه اروپا در لوزان سوئیس شش روز به طول انجامید.

**ظریف: مذاكرات به نقطه ای حساس رسیده است

ظریف روز جمعه پس از هشتمین دور گفت وگو با جان كری در لوزان سوئیس گفت: به نقطه ای بسیار حساس رسیده ایم. برای هر موضوع یكی دو موضوع مانده كه در حال كار روی راه حل های آنها هستیم. علی القاعده سخت ترین موارد است. بحث ها به نكات بسیار ریز رسیده است.

وزیر امور خارجه افزود: در حال حاضر اقای صالحی و مونیز در حال گفت و گو هستند و امیدواریم پیشرفت حاصل شود.

ظریف همچنین گفت كه ساعت 14 امروز بار دیگر با جان كری دیدار و گفت و گو خواهد كرد.

علی اكبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریكا، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران، وندی شرمن معاون وزیر خارجه امریكا نیز در این جلسه حضور یافتند.

**عراقچی: مذاكرات 5 فروردین از سر گرفته می شود

سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاكره كننده ایران گفت به دلیل نیاز به رایزنی و هماهنگی های بیشتر میان امریكا و كشورهای اروپایی مذاكرات روز چهارشنبه 5 فروردین 94 از سر گرفته می شود.

وی افزود: طی چند روز گذشته مذاكرات بسیار جدی و فشرده ای بین هیات های ایران و ١+٥ صورت گرفته است. اكنون زمانی است كه نیاز به رایزنی ها و هماهنگی های بیشتری وجود دارد.

عضو ارشد تیم مذاكره كنند هایران گفت: به همین منظور وزرای خارجه آمریكا و كشورهای اروپایی فردا در برلین دیدار خواهند كرد و سپس بعد از نوروز و تحویل سال جدید مذاكرات مجددا از چهارشنبه 5 فروردین ماه 94 از سرگرفته خواهد شد.

**لاوروف قصد ندارد به مذاكرات لوزان ملحق شود

در این حال سرگئی ریابكوف مذاكره كننده ارشد روسیه جمعه اعلام كرد كه ایران و گروه 1+5 به توافق هسته ای نزدیك هستند و انتظار می رود بخش اعظم اختلافات باقی مانده را تا چند روز آینده برطرف كنند، اما احتمالا دور بعدی مذاكرات برای دستیابی به توافق مورد نیاز است.

آسوشیتدپرس در این باره گزارش داد كه ریابكوف گفت: اگرچه وزرای خارجه اروپایی احتمالا ظرف چند روز آینده به مذاكرات ملحق می شوند، اما وزیر خارجه روسیه قصد ندارد در جلسات مذاكره شركت كند. وی افزود كه غیبت سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه سیاسی نیست.

**مذاكرات دور هفتم

خبرنگار ایرنا از لوزان گزارش داد كه ظریف وزیر امور خارجه ایران و جان كری وزیر خارجه امریكا هفتمین دور مذاكرات خود را نیز پس از یك ساعت در سوئیس به پایان رساندند.

در این مذاكره علاوه بر سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی و وندی شرمن معاونان وزیران خارجه ایران و آمریكا و هلگا اشمید معاون هماهنگ كننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم حضور داشتند.

در این دور نیز همزمان، علی اكبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریكاهم نشستی فنی تشكیل دادند كه آن هم تقریبا همزمان با نشست وزیران به پایان رسید.

همچنین پیش از این دور مذاكره، عراقچی و روانچی و شرمن نیز گفت و گو داشتند.

ششمین دور مذاكره محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران با جان كری همتای آمریكایی او نیز یك ساعت و نیم طول كشید.

وزیر امور خارجه ایران پس از مذاكرات دور ششم با همتای آمریكایی خود در لوزان سوئیس، این گفت و گوها را «سخت و در مراحل نهایی» ارزیابی كرد و گفت كه تا زمانی كه لازم باشد در لوزان می مانیم.

ظریف افزود: ما در حال حركت هستیم اما مذاكرات بشدت پیچیده است و نیاز به گفت و گو های فشرده دارد و این كاری است كه درحال انجام آن هستیم. به نظرمن این نشانه خیلی خوبی است كه دراین مرحله از مذاكرات هستیم. به این معنی است كه داریم به جایی می رسیم.

وزیر امور خارجه اظهارداشت: خیلی خوب پیش می رویم ولی هنوز كارهای زیادی برای انجام دادن داریم. هنوز تا جایی كه بگوییم به فهم مشترك رسیده ایم فاصله داریم و كار زیادی پیش رویمان است.

از سویی دیگر جان كری وزیر امورخارجه امریكا نیز روز پنجشنبه گفت: در مذاكرات هسته ای با ایران با مسائل دشواری روبه رو هستیم ولی حصول پیشرفت هایی تا پیش از ضرب الاجل تعیین شده برای تعیین چارچوب یك توافق نهایی در جریان است.

كری به خبرنگاران گفت در لوزان سوییس گفت : با برخی مسائل دشوار روبه رو هستیم، اما پیشرفت داشته ایم.

وی این احتمال را رد نكرد كه ممكن است تا آخر هفته برای ادامه مذاكرات در لوزان بماند.

* تسلیت كری به حسین فریدون

خبرنگار اعزامی ایرنا به لوزان سوییس روز جمعه گزارش داد كه در پی درگذشت امروز والده مكرمه حجت الاسلام و المسملین حسن روحانی رییس جمهوری جان كری وزیر امور خارجه و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریكا با حضور در محل اقامت هیات ایرانی در لوزان سوییس درگذشت آن مرحومه را به حسین فریدون برادر و دستیار ویژه رییس جمهوری تسلیت گفتند.

* دستیار ویژه رییس جمهوری لوزان را ترك كرد

گزارش خبرنگار ایرنا حاكی است حسین فریدون برادر و دستیار ویژه رییس جمهوری پس از دریافت خبر درگذشت مادرش لوزان را به مقصد تهران ترك كرد تا خود را به آیین تشییع و خاكسپاری مادر برساند.

مراسم تشییع سكینه پیوندی مادر رییس جمهوری كه صبح جمعه به رحمت خدا پیوست، ساعت 9:30 صبح روز یكشنبه 2 فروردین در شهرستان سرخه واقع در 25 كیلومتری سمنان برگزار خواهد شد.**صدراعظم آلمان با سه رهبر اروپایی درباره ایران مذاكره كرد

به گزارش ایرنا خبرگزاری «د.پ.آ» آلمان هم جمعه در گزارشی از بروكسل اعلام كرد كه صدراعظم آلمان با همتایان انگلیسی، فرانسوی و نیز مسئول شورای سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره آخرین تحولات پیرامون مذاكرات هسته ای گروه 1+5 با ایران گفت وگو كرد.

این گزارش به نقل از سخنگوی شورای سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام كرد كه خانم آنگلا مركل امروز در دیدار با دیوید كامرون و فرانسوا اولاند رهبران انگلیس و فرانسه و همچنین فدریكو موگرینی مسئول شورای سیاست خارجی اتحادیه اروپا، آنها را در جریان آخرین تحولات پیرامون مذاكرات هسته ای ایران در لوزان سوییس قرار داد.

این خانم سخنگو كه خواست نامش فاش نشود ؛گفت: این چهار رهبر اروپایی در حاشیه اجلاس سران اتحادیه اروپا در بروكسل علاوه بر تبادل نظر درباره این مذاكرات، درخصوص آینده روند این مذاكرات ابراز خوشبینی كردند.

براساس این گزارش، دولت آلمان نیز اوایل هفته جاری ضمن ابراز خوشبینی نسبت به این مذاكرات كه از دوشنبه گذشته در لوزان سوییس درحال برگزاری است، درباره حصول یك توافق سیاسی نهایی میان طرفین این مذاكرات تقریبا 13 ساله تا اوایل هفته آینده (دوشنبه و سه شنبه) ابراز امیدواری كرد.

1553

سرخط اخبار سیاست