۲۹ اسفند ۱۳۹۳،‏ ۱۳:۲۶
کد خبر: 81547555
T T
۰ نفر
توصيه هاي اورژانس 115 گيلان به مسافران نوروزي

رشت - ايرنا - توصيه هايي از سوي مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي استان گيلان براي سلامتي مردم و مسافران در ايام نوروز ارايه شده است.

به گزارش روز جمعه روابط عمومي مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي استان گيلان به ايرنا، در صورتي كه قصد سفر بين شهري با خودروي شخصي داريد، در مرحله نخست نسبت به بازبيني وسيله خود اقدام كرده و در صورت نقص فني احتمالي قبل از حركت، آن را برطرف كرده و راهي سفر شويد.

از قرار دادن وسيله هاي اضافي بر روي باربند پرهيز كرده و در صورت نياز، قبل از حركت اثاثيه چيده شده بر روي باربند اتومبيل را باطناب و چادر به طور كامل مهار كنيد به طوري كه سقوط اجسام از روي آن ميسر نباشد.

از سوار كردن افراد بيشتر از ظرفيت خودرو يا پشت كاميون و صندوق عقب خودرو خودداري شود و از قرار دادن كپسول گاز اعم از پيك نيك، گالن هاي بنزين و نفت در صندوق عقب خودرو خودداري شود.

همراه داشتن كيف كمك هاي اوليه و كپسول آتش نشاني در خودروي شخصي، مي تواند در زمان وقوع آتش سوزي و حادثه احتمالي كمك كند و وجود مواد غذايي انرژي زا، پتو و زنجير چرخ در خودروي شخصي با توجه به فصل و احتمال سرد شدن هوا ضروري است.

نكات ايمني در حين رانندگي و در طول سفر رعايت شود و هنگام رانندگي كمربند ايمني را بسته و با گوشي همراه صحبت نكنيد.

به كودكان خود آموزش دهيد كه در حين حركت از بازي كردن با دستگيره هاي اتومبيل، بازكردن در و قرار دادن دست و سر خارج از پنجره اتومبيل خودداري كنند.

در زمان بروز خستگي و كم خوابي از رانندگي خودداري كرده و هنگام شنيدن آژير آمبولانس هاي اورژانس 115 با بازكردن مسير در نجات جان انسانها مشاركت كنيد.

داروهاي خود را در طول سفر به همراه داشته و در زمان مشخص مصرف كنيد، همراه داشتن دفترچه بيمه و دارو هاي مورد نياز براي بيماران الزامي است.

در صورت مصرف دارو هايي كه بر هوشياري و سرعت واكنش در رانندگي تاثير منفي دارد، از رانندگي خودداري شود.

براي كاهش احتمال بروز مسموميت با گاز منوكسيد كربن بايد يك سيستم تهويه در محيط باشد و از سلامت دستگاه هاي گرمازا و ... در محلي كه براي اسكان تهيه كرده ايد مطمئن شويد.

هيچگاه در داخل اتومبيل با موتور روشن هر چند كوتاه نخوابيد، اين كار سبب مسموميت كشنده با منوكسيد كربن خواهد شد، از روشن كردن گاز پيك نيك در داخل چادر و يا اتومبيل و يا در محيط بسته ديگري به منظور تامين گرما جدا خودداري شود.

رعايت ايمني غذايي در طول سفر از بروز مسموميت غذايي مي كاهد، بنابراين در سفر از حمل گوشت خام ، تخم مرغ خام و فرآورده هاي لبني با ماندگاري كوتاه خودداري شود.

از خريد قوطي هاي كنسرو داراي برآمدگي فرورفتگي و يا نشتي خودداري كرده و مطمئن شويد كه درپوش آن ها شكسته نشده باشد.

اورژانس 115، 24 ساعته و در تمام ايام هفته آماده ارائه خدمات فوريتهاي پزشكي به هموطنان است.

طرح امداد نوروزي اورژانس 115 گيلان نيز از 27 اسفند در پايگاه هاي سراسر استان به اجرا درآمده است .

همه 57 پايگاه امدادي 115 گيلان شامل 24 پايگاه شهري و 33 پايگاه جاده اي در طرح امداد نوروزي فعال شده است.

يك ايستگاه سلامت در پايانه شهر رشت با سه دستگاه آمبولانس و يك دستگاه اتوبوس آمبولانس به همراه كاركنان آموزش ديده اين مركز در طرح امداد نوروزي 115 گيلان فعال شده است.

توزيع بروشورهاي آموزشي بهداشتي در ارتباط با نكات ايمني در سفر و پيشگيري از مسموميت غذايي و دارويي مسافران از جمله برنامه ها در ايستگاه سلامت است.

115 گيلان داراي بيش از 400 نيرو، 80 دستگاه آمبولانس و يك دستگاه اتوبوس آمبولانس است.ك/1.

7286/6070

سرخط اخبار استان‌ها